Szukaj
Aktualności
Sortowanie
  • Aleksander Nalaskowski: Ortodoksja i chaos - wywiad

Bookmark and Share

"Daliśmy kobietom więcej miejsc w parlamencie, bo bywają takie, które mąż tłucze za zbyt słoną zupę". To tylko jeden z ciekawszych bon motów prof. Nalaskowskiego. Jego książka właśnie weszła do księgarń.


prof. Nalaskowski w ImpulsiePrzestrzeń medialna przeładowana gigabajtami informacji może jawić się czytelnikowi jako chaos. Pośród dziesiątek komentarzy na każdy temat, przy coraz mocniej zacierającej się granicy pomiędzy czystą informacją a opinią można poczuć się zagubionym. W takim morzu treści ortodoksja jawi się jako mglista mrzonka.


Prof. Aleksander Nalaskowski jest dobrze znanym czytelnikom Fronda.pl pedagogiem i komentatorem. Jego opinie dla naszego portalu zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a niekiedy odbijały niespodziewanym wręcz echem. Zawsze żałowałam, że w niezmierzonej ilości internetowej treści są one niezwykle ulotne. Dlatego cieszę się, że do księgarń właśnie trafiła książka „Ortodoksja i chaos”, będąca zbiorem tekstów profesora. Stali czytelnicy jego komentarzy na Fronda.pl znajdą także coś nowego – wygłoszone na naukowych konferencjach referaty Nalaskowskiego, teksty dla branżowych czy lokalnych pism.

Profesor porusza niezwykle ważne, a niekiedy kontrowersyjne tematy – od reformy edukacji, poprzez zagadnienie wychowania seksualnego w szkołach aż po kwestie promocji homoseksualizmu i zjawisko „homofobii”. W książce znajdziemy błyskotliwie poprowadzony wywód o parytetach, dla których profesor nie widzi żadnego merytorycznego uzasadnienia czy o kreowaniu „nowego Polaka”, który ma wizerunek „Polaka-idioty, zdziczałego kmiecia, chamowatego prostaka i genetycznego antysemity”. Na kartach „Ortodoksji i chaosu” znalazła się także krytyczna analiza upadku systemu kształcenia na studiach wyższych (zmiany dotyczące obron rozpraw doktorskich i habilitacyjnych) oraz szkodliwych poczynań kolejnych ministrów (czy jak nakazywałaby nowomowa – ministerek) edukacji. Jest także krótka, ale jakże bogata w treść refleksja na temat „Kościoła łagiewnickiego”, „toruńskiego” czy wreszcie „niemożliwego”. Prof. Nalaskowski porusza w końcu tematy, na które często wypowiadał się dla portalu Fronda.pl – problematykę edukacji seksualnej, która w jego opinii staje się coraz częściej „gwałtem dokonywanym na nieletnich” czy sprawy, związane z promocją homoseksualizmu.

Ortodoksja i chaos

Ci, którzy cenią sobie publicystykę prof. Nalaskowskiego z pewnością się nie zawiodą. Błyskotliwe prowadzone wywody, ważkość podejmowanych tematów przy jednoczesnej lekkości pióra, często zaskakujące, niepozbawione delikatnej ironii puenty. Lektura niezwykle apetyczna, a jednocześnie taka, której nie sposób po przeczytaniu po prostu odłożyć na półkę. Jeden z moich wykładowców zwykł polecać studentom lektury, które wywołują swędzenie mózgu. Jak znam prof. Nalaskowskiego, dokładnie taki cel przyświecał wydanej właśnie przez niego książce.

MBW
źródło: 
http://www.fronda.pl/a/aleksander-nalaskowski-ortodoksja-i-chaos,32249.html

 

Polecamy również wiadomość: http://impulsoficyna.com.pl/aktualnosci/pedagogiczna-ortodoksja-w-czasach-pozorowanego-przez-wladze-chaosu,726.html

http://impulsoficyna.com.pl/blog/2013/11/pedagogiczna-ortodoksja-w-czasach-pozorowanego-przez-wladze-chaosu

 

 
Tomik zawiera moje polemiczne, dyskusyjne i głównie popularne teksty opublikowane w ostatnich latach w dziennikach, tygodnikach czy na portalach internetowych.
 
 
 

 


Wysyłanie komentarzy jest dostępne dla użytkowników zalogowanych. Zaloguj się i dodaj komentarz.

 Logowanie


Wróć

Odwiedziło nas użytkowników
COPYRIGHT © 2020 OFICYNA WYDAWNICZA "IMPULS"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystanie, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, oznacza akceptację niniejszej Polityki prywatności stosowania plików cookies
   Zgadzam się