Szukaj
Aktualności
Sortowanie
  • Andrzejki z Impulsem

 

Do wyjątkowych zabaw andrzejkowych podsyłamy Impuls...


Jak co roku w długie jesienne wieczory przystąpisz do organi­zo­wania tradycyjnych andrzejek. Polecamy książkę, "ściągę", która pomoże ci w uło­że­niu programu wieczoru. Przedstawiony w niej zestaw wróżb i zabaw nie wyczerpuje wszystkich propozycji i pomysłów. Na taki ich wybór złożyły się wieloletnie doświadczenia autora. Liczne prośby czytelników o nowe wróżby inspirowały go nie tylko do żmudnych poszukiwań przepowiedni, lecz także do samodzielnego opracowywania nieco uwspółcześnionych wróżb. Z późniejszych relacji tych, którzy korzystali z opracowań, Autor wspomina, że cieszyły się równie wielkim powodzeniem, jak te tradycyjne.


W organizowaniu andrzejek i w andrzej­kowej zabawie ważne jest aby, uczestniczyli wszyscy, a program był bogaty i miał nieco tajemniczą, ale pełną humoru atmosferę. Jeśli książka pomoże ci w tym, to trud włożony w jej opracowanie nie pójdzie na marne.
Zobacz książkę (dostępna w wersji papierowej i ebook) - wyjątkowa cena!
 

Wróżby z wosku (fragment książki)


     Do najbardziej rozpowszechnionych wróżb należało lanie wosku, rzadziej ołowiu lub cyny. Dziewczyna nabierała wosku na blaszaną łyżkę i trzymała ją nad ogniem, a gdy rozpuścił się, wylewała go na wodę, często przez złożone na krzyż cztery rózgi z miotły, przez słomki lub wiórki. Współcześnie lejemy go przez ucho od klucza, ponieważ zamyka wszystkie sekrety i tajemnice. Po zastygnięciu wosku wycią­gamy go z wody i trzymamy między światłem świecy (lampki) a ścia­ną, obracając tak długo, aż cień na ścianie przybierze kształt zbliżony do jakiegoś przedmiotu. Przy odgadywaniu woskowej wróżby dziew­częta wzywały do pomocy św. Andrzeja: „Św. Andrzeju, daj znać, co się ze mną będzie dziać?”.


Dziewczęta próbowały również określić zawód przyszłego męża, dopatrując się w cieniu kształtu różnych narzędzi rzemieślniczych.


Interpretacja wróżby w dużym stopniu zależy od fantazji, dowcipu wróżki, jej znajomości osób uczestniczących w zabawie. Tym dziew­czętom, które nie mają doświadczenia w interpretowaniu zjawisk nad­przyrodzonych i trudno im odgadnąć znaczenia niektórych figur, pro­ponuję taką ściągawkę:
AndrzejkiKształt figury geometrycznej świadczy o tym, że ten, kto lał wosk, jest zrównoważony, lubi życie spokojne, wolne od trosk material­nych, jest praktyczny i rozsądny – nawet za bardzo. Szkoda, że nie ma głębszych zainteresowań twórczych, zawodowych, przy swoich zdol­nościach mógłby wiele osiągnąć. Partnera na męża (żonę) znajdzie w swoim najbliższym otoczeniu.


Kształt drzewa, lasu oznacza, że wróżący sobie lubi wieś, piękne widoki, wzruszającą lekturę. Marzy o prawdziwej miłości, chociaż się do tego nie przyznaje. W życiu może doznać wielu rozcza­ro­wań, po­nieważ kieruje się głównie uczuciem i nie stać go na obiek­tywny sąd o ludziach. Powinien częściej przebywać w towa­rzyst­wie starszych, doświadczonych ludzi i spróbować zainteresować się literaturą popu­larnonaukową. Męża (żonę) znajdzie wśród ludzi piastujących ważne społeczne funkcje, np. nauczyciel, dziennikarz, naukowiec, dyrektor.


Kształt bryły, góry, skały – ten, kto lał wosk, ma gwałtowną, wybuchową naturę. Chciałby, żeby wszyscy go słuchali. Często jest nie­sprawiedliwy. Zbyt wiele myśli o sobie. Marzy o niezwykłych przygodach. Chciałby poznać chłopca (dziewczynę), który jest abso­lutnym ideałem, przewyższa urodą i stanowiskiem wszystkie znane mu osoby. Powinien dużo dyskutować ze znajomymi i oka­zy­wać im więcej życzli­wości.
Figura rycerza, konia, przedmiot o charakterze wojsko­wym ozna­cza, że lejąca wosk wyjdzie za mąż za wojskowego albo – jeśli to chłopiec – sam zostanie żołnierzem. Jest trochę staroświecki i ma kompleks niższości. Ciągle myśli o tym, że koleżanki i koledzy są mąd­rzejsi, ładniejsi i mają większe powodzenie. Wobec życia za­cho­wu­je się biernie. Jeśli się coś nie powiedzie, ma pretensje do losu, nigdy do siebie. Powinien zmobilizować się! Pomyśleć, co chce w życiu osiągnąć, i nauczyć się liczyć tylko na siebie. Jeśli tak zrobi, będzie na pewno szczęśliwy.


Kształt psa, kota świadczy, że wróżący umie być dobrym przy­jacielem i będzie idealnym towarzyszem życia. Ceni u ludzi szcze­rość, jest bezpośredni i obdarzony talentami towarzyskimi. Nie powinien stawiać ludziom zbyt wysokich wymagań, bo może się rozczarować. Podobają mu się tylko ci, którzy znajdują uznanie w oczach innych. Uwaga – nie należy spieszyć się ze zmianą stanu cywilnego.


Kształt grzybka, warzyw lub owoców – osoba wróżąca sobie jest łakoma, lubi słodycze i potrawy proste, ale smacznie przy­rzą­dzone. Szkoda, że tak mało zna się na sztuce kulinarnej. Jest nerwowa i niecierpliwa, ciągle coś zaczyna robić, a nigdy nie kończy. Podoba się płci przeciwnej. Musi starać się być bardziej systematyczna, bo w przeciwnym razie grożą jej poważne nieprzy­jemności.


Kształt serca – wróżący myśli tylko o miłości. Jest wielko­duszny i życzliwy. Nieopanowana namiętność może zniszczyć jego życie. Nie powinien czytać romansów, lecz przerzucić się raczej na literaturę poważną i spróbować przez trzy miesiące nie kochać się w nikim.


Kształt torebki lub innego przedmiotu damskiego oznacza, że wróżący jest interesowny. Nie lubi nauki i działalności społecznej, ponieważ nie przynosi to korzyści materialnych. Chciałby zdobyć majątek, ale nie wie jak. Marzy o małżeństwie z... właścicielem firmy. Lubi imponować drogim ubraniem, chętnie czyta powieści z życia wyższych sfer i żałuje, że nie ma bardzo zasobnej rodziny.


Kształt domku, mebla świadczy, że ten, kto leje wosk, wkrótce założy rodzinę. Jest gospodarny, ma poczucie piękna, jego dom będzie ładnie urządzony. Powinien wyrabiać w sobie poważne zainte­re­sowania, zdobyć się na odrobinę wytrwałości i czytać przez pół roku pisma literackie.


Kształt kwiatów świadczy o tym, że wróżący sobie ma uzdolnienia artystyczne i talent dekoracyjny. Jest subtelny i wrażliwy. Razi go często otoczenie, ale wrodzona delikatność nie pozwala na to reagować. Jest zamknięty w sobie i żyje bardziej marzeniami niż rzeczywistością. Zwykli ludzie nie interesują go. Widzi tylko ich wady, nie dostrzega zalet.

 

Andrzejki

Andrzejki


 


Wysyłanie komentarzy jest dostępne dla użytkowników zalogowanych. Zaloguj się i dodaj komentarz.

 Logowanie


Wróć

Odwiedziło nas użytkowników
COPYRIGHT © 2020 OFICYNA WYDAWNICZA "IMPULS"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystanie, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, oznacza akceptację niniejszej Polityki prywatności stosowania plików cookies
   Zgadzam się