Szukaj
Aktualności
Sortowanie
  • Bezpieczny Internet z Impulsem

Dzień Bezpiecznego Internetu z Oficyną Impuls

Cyberprzemoc – nie pozwól zniszczyć sobie życia

Cyberprzemoc to zjawisko, które pojawiło się na przełomie XX i XXI wieku. Jest to forma agresji występująca szczególnie wśród osób młodych i wykorzystująca zdobycze techniki, takie jak internet czy telefon komórkowy. Wysyłanie obraźliwych wiadomości, udostępnianie kompromitujących treści - to tylko niektóre z jej rodzajów. Skala tego zjawiska jest bardzo duża, dlatego warto przyjrzeć mu się bliżej.
 
Dzień Bepziecznego Internetu


Czym jest cyberprzemoc?

Cyberprzemoc polega na wykorzystywaniu mediów elektronicznych – w szczególności internetu oraz telefonu komórkowego – do prześladowania, zastraszania czy wyśmiewania innych osób. Do najczęściej spotykanych form tej agresji należą: nękanie ofiar SMS-ami oraz e-mailami, udostępnianie upokarzających materiałów (zdjęć, filmów, tekstów), tworzenie kompromitujących stron internetowych, podszywanie się pod inną osobę w sieci, pisanie obraźliwych wypowiedzi na forach internetowych.

Agresja elektroniczna


Osoby narażone na agresję elektroniczną

Problem dotyczy zarówno osób dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży. Najbardziej narażeni są młodzi ludzie – często prześladowani przez własnych kolegów, którzy problemy ze szkolnego korytarza i podwórka próbują rozstrzygać w internecie. Jak wynika z badań, ponad połowa nastolatków w wieku gimnazjalnym i licealnym przyznaje, że przynajmniej raz w życiu była fotografowana lub filmowana bez ich zgody, a co drugi uczeń spotkał się z przemocą werbalną w internecie lub przez telefon komórkowy. Skala tego zjawiska jest więc ogromna.

Nie ma niestety danych dotyczących występowania cyberprzemocy wśród osób dorosłych, ale prawdopodobnie i w tym przypadku dane byłyby zaskakujące. Na obelgi mogą być narażeni na przykład nauczyciele, których zdjęcia bądź filmy uczniowie zamieszczają w sieci.


Jak uchronić się przed cyberprzemocą?

Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na informacje, które zamieszczamy w internecie. Najlepszym rozwiązaniem jest nie podawanie swoich danych osobowych. Zawsze istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że pomimo wszelkich zabezpieczeń trafią one w ręce kogoś niepowołanego.

Warto również zastanowić się przed dodaniem zdjęć do profilów w portalach społecznościowych. Pamiętajmy, że mogą one zostać wykorzystane w sposób, którego byśmy sobie nie życzyli. Publikując zdjęcia zwróćmy uwagę na ustawienie takiego statusu prywatności, który daje do nich dostęp tylko najbliższym znajomym.

Kolejną kwestią jest zachowanie ostrożności w wirtualnych kontaktach z ludźmi. Internet daje nam anonimowość i nie zawsze osoba po drugiej stronie jest tą, za którą się podaje. Upublicznianie informacji ze swojego życia osobistego lub wysyłanie zdjęć jest bardzo ryzykowne.

Unikajmy zamieszczania w Internecie treści, które mogłyby zostać wykorzystane przeciwko nam. Pamiętajmy o dbaniu o swoją prywatność – raz wykorzystane zdjęcie czy wypowiedziane słowa pozostaną w sieci.

 

Zjawisko flamingu

Flaming jest odmianą cyberprzemocy i oznacza kłótnię internetową czy inaczej wojnę na obelgi. Flaming polega na przesłaniu serii wrogich, obraźliwych wiadomości do grup, list dyskusyjnych czy też for dyskusyjnych. Potyczka słowna zaczyna się zazwyczaj od drobnej różnicy poglądów, ale często kończy na poważnych obelgach i zniewagach.


Konsekwencje dla ofiary cyberprzemocy

Wszystko zależy od tego, na jaki grunt padnie ziarno agresji. Osoby silne psychicznie najprawdopodobniej nie będą brały oszczerstw do siebie i zgłoszą sprawę odpowiednim organom. Problem pojawia się, jeśli ofiarą cyberprzemocy pada osoba wrażliwa, pozbawiona wiary w siebie. W takim przypadku agresja elektroniczna może prowadzić do traumy, a w najgorszym razie nawet do samobójstwa. Cyberprzemoc potrafi zniszczyć życie nawet najbardziej spokojnemu człowiekowi.


Popularność cyberprzemocy

Cyberprzemoc to taka forma znęcania się nad ofiarą, która pozwala na zachowanie względnej anonimowości. Zdecydowanie łatwiej jest poniżać i wyśmiewać kogoś w internecie. Osoby szykanujące czują się właściwie bezkarne, co ma duży wpływ na treści przez nie zamieszczane. Inną kwestią jest fakt, że kompromitujące materiały stają się dostępne w bardzo krótkim czasie, dla bardzo dużej ilości osób. Niestety ustalenie i ukaranie sprawców nie daje nam gwarancji, że materiały nie pojawią się w internecie ponownie, bo mogły zostać skopiowane przez inne osoby.


Kary za stosowanie agresji elektronicznej

Do niedawna wobec cyberprzemocy byliśmy właściwie bezradni. Kara była przewidziana tylko wówczas, gdy krzywdzona osoba miała mniej niż 15 lat. Obecnie w rozdziale XXIII Kodeksu Karnego „Przestępstwa przeciwko wolności”, znajduje się zapis, w myśl którego, karze pozbawienia wolności podlega ten, kto utrwala lub rozpowszechnia wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej, używając w tym celu przemocy, groźby lub postępu.

Jest to dobra informacja dla ofiar agresji elektronicznej oraz ich najbliższych. Daje bowiem nadzieję na chociaż częściowe zadośćuczynienie za poniesione straty.

Nie bójmy się więc walczyć o swoją godność. Zawsze należy interweniować w przypadku takich sytuacji – jeśli sami staliśmy się ofiarami lub wiemy, że problem ten dotknął kogoś innego.  Dla jednych będzie to tylko chwila upokorzenia, dla innych ogromny cios psychiczny, które może doprowadzić do tragedii.


źródło:
https://polki.pl/zwiazki-i-seks/zwiazek,cyberprzemoc-nie-pozwol-zniszczyc-sobie-zycia,10382230,artykul.html

 

Polecamy  cztery tomy w ramach serii „Cyberprzestrzeń – Człowiek – Edukacja”
 
Impuls poleca Impuls
poleca Impuls

 
poleca IMpuls

 

Polecamy nagrodzoną publikację prof. Jacka Pyżalskiego
 

poleca Impuls


Książka stanowi pogłębioną naukową monografię problemu agresji realizowanej przez młodzież za pomocą nowych mediów (internetu i telefonów komórkowych).

Zawiera wprowadzenie teoretyczne dotyczące nowych mediów,  funkcjonowania młodych ludzi w ich świecie oraz aspektów związanych z tzw. komunikacją zapośredniczoną i wpływu nowych mediów na dzieci i młodzież. Czytelnik dowie się z książki nie tylko o rozpowszechnieniu zjawiska, ale także o jego uwarunkowaniach i konsekwencjach. 

Autor monografii przedstawił  szerokie omówienie problematyki bullyingu, cyberbullyingu  wraz z charakterystyką roli sprawcy i ofiary, typologii zjawisk i ich współwystępowania.

Część badawcza opiera się o trzy duże projekty badawcze – reprezentatywne badania polskich gimnazjalistów, badania nauczycieli oraz studentów, w których zostały wykorzystane metody badawcze zarówno o charakterze jakościowym (wywiady, wywiady online, grupy fokusowe), jak i ilościowym (badania kwestionariuszowe).

Książkę kończą wnioski dotyczące wychowania młodych ludzi w świecie nowych mediów, w szczególności w obszarze profilaktyki i interwencji związanej z agresją elektroniczną.  

 

 


Wysyłanie komentarzy jest dostępne dla użytkowników zalogowanych. Zaloguj się i dodaj komentarz.

 Logowanie


Wróć

Odwiedziło nas użytkowników
COPYRIGHT © 2020 OFICYNA WYDAWNICZA "IMPULS"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystanie, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, oznacza akceptację niniejszej Polityki prywatności stosowania plików cookies
   Zgadzam się