Szukaj
Aktualności
Sortowanie
  • O czym nie wiecie...

Wróżby na Andrzejki. O czym nie wiedzieliście?


Andrzejki to popularna w naszym kraju zabawa, która obchodzona jest w nocy z 29 na 30 listopada lub – coraz częściej – w ostatni dzień listopada. 

News - Wróżby na Andrzejki. O czym nie wiedzieliście?Podczas zabaw andrzejkowych powszechne jest wróżenie z wosku, fusów czy obierków jabłka. Jakie jeszcze można spotkać andrzejkowe sposoby na wróżby? Przedstawiamy Wam 5 mniej popularnych wróżb, które są niezwykle łatwe w wykonaniu, a o których być może nie mieliście pojęcia.

Wróżba za pomocą łupin orzecha

Do miski z wodą dwoje ludzi wkłada dwie połówki łupin orzecha z umieszczonymi w ich środku palącymi się świeczkami. Jeśli obie łupinki dopłyną do siebie, wróżba przepowiada małżeństwo pomiędzy tym dwojgiem.

Wróżba z użyciem butelki

Aby rozpocząć wróżbę, należy najpierw zebrać odpowiednią ilość osób, a później – utworzyć koło. W środku układa się mniejsze koło z karteczek z napisami, np. „jesteś kowalem swojego losu” czy „twoja sympatia darzy cię wzajemnością”. Każdy z bawiących się kręci butelką, a jej szyjka wskazuje wylosowaną wróżbę.

Wróżba na miłość

Jeśli wśród zebranych chcemy stworzyć romantyczną atmosferę, nie możemy zapomnieć o wróżbie na miłość! Na białych karteczkach zapisuje się imiona i nazwiska uczestników zabawy za pomocą octu lub kwasku cytrynowego. Osoba, która wylosuje karteczkę, musi podejść do płomienia świecy, by sprawdzić wylosowanego. Dodatkowo, karteczki podzielić można na te zawierające imiona mężczyzn i kobiet uczestniczących w zabawie, choć nie jest to regułą.


Wróżba „Kim będę?”

To coś specjalnie dla dzieciaków. Jeśli w zabawy andrzejkowe chcielibyście zaangażować także swoje pociechy, to proponujemy Wam zabawę w „Kim będę?” – to niezłe wróżby nie tylko dla dzieci! Pod talerzyki lub męskie czapki wkładamy przedmioty symbolizujące konkretną drogę życiową, na przykład: obrączka – małżeństwo, różaniec – zakon czy klucze – dobrobyt.

Wróżenie z kart

Wróżby z kart są nadal bardzo popularne podczas zabaw andrzejkowych. Dla przykładu, wykorzystując 36 kart (wszystkie barwy), można wywróżyć imiona z kart. Korzystając z 24 kart – wywróżyć możemy swoją przyszłość.

Te i inne wróżby andrzejkowe znaleźć można w książce Andrzejki Wojciecha Śliwerskiego, która na rynku ukazała się nakładem Oficyny Wydawniczej Impuls.


A Wy? Bierzcie udział w andrzejkowych zabawach? Jakie znacie inne  wróżby?

 

Andrzejki 

 


Wysyłanie komentarzy jest dostępne dla użytkowników zalogowanych. Zaloguj się i dodaj komentarz.

 Logowanie


Wróć

Odwiedziło nas użytkowników
COPYRIGHT © 2020 OFICYNA WYDAWNICZA "IMPULS"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystanie, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, oznacza akceptację niniejszej Polityki prywatności stosowania plików cookies
   Zgadzam się