Szukaj
Aktualności
Sortowanie
  • Przedstawiamy autorów Oficyny Wydawniczej Impuls

  Przedstawiamy autorów Oficyny Wydawniczej Impuls:  

Profesor dr. hab. Bogusław Śliwerski

 

Bogusław ŚliwerskiDzisiaj chcielibyśmy przybliżyć jedna z najważniejszych postaci w długiej historii Oficyny Wydawniczej Impuls. Bogusław Śliwerski – brat Wojciecha, dyrektora Wydawnictwa, to człowiek, który wywarł wielki wpływ zarówno na impulsową bibliografię, jak również polską naukę w ogóle, a nauki społeczne zwłaszcza.  Lista naukowych dokonań jest niezwykle bogata. Profesora nie sposób opisać, nie mając do dyspozycji kilkudziesięciu stron i czasu pozwalającego zgłębić bogate losy wybitnego naukowca. Podejmujemy nieśmiałą próbę.  
 

Historia profesora zaczyna się w Łodzi, gdzie po ukończeniu Liceum trafia między mury Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po uzyskaniu dyplomu magisterskiego decyduje się na kontynuowanie edukacji, jednocześnie poświęcając się pracy dydaktycznej wśród studentów. „W swoich zainteresowaniach naukowych nawiązywałem do łódzkiej szkoły pedagogiki filozoficznej, wywodzącej się z pedagogiki kultury, z myśli takich jej przedstawicieli, jak B. Nawroczyński, S. Hessen i K. Kotłowski. Interesowałem się filozoficznymi przesłankami samowychowania jako nieobecnego fenomenu w polskiej, powojennej myśli pedagogicznej (w tym głównie w teorii wychowania).” – tak opisuje wczesna zainteresowania.

Obok pracy naukowej Profesor aktywnie udziela się w polskim ruchu harcerskim, stopniowo pokonując wszystkie szczeble służby do godności Harcmistrza PL i odznaczenia Krzyż „Za Zasługi dla ZHP”. Autor niejednokrotnie dał wyraz swoim proskautowskim zainteresowaniom na łamach wielu publikacji, wzbogacając dziedzinę o wnikliwe akademickie podejście. Wspólnie z bratem Wojciechem zakładają w 1977 r. Ogólnopolską Harcerską Poradnię Programowo-Metodyczną „Impuls”, która przekształciła się w Ogólnopolski Ruch Programowo-Metodyczny, wspierający wychowawców, społeczników w ich służbie na rzecz dzieci. Oto zręby naszej Oficyny, która pomimo lat nadal jest wierna początkowej idei - pomocy polskim pedagogom w dokonaniu wyboru własnej "drogi do krainy dziecka”.

Kolejne lata to sukcesywne pogłębianie własnej wiedzy i wspinanie się po szczeblach kariery naukowej. W 1985 doktorat, w 1993 habilitacja na Uniwersytecie Warszawskim, w 1999 mianowanie na profesora nauk humanistycznych.  Bogusław Śliwerski pełnił m.in. funkcję kierownika Zakładu Teorii Wychowania na UŁ, rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi, członka Państwowej Komisji Akredytacyjnej, przewodniczącego Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, wiceprzewodniczącego Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, współpracownika uniwersytetów słowackich, członek Rad Naukowych kilku czasopism pedagogicznych. Uff… lista jest długa i ciągle wzbogacana o kolejne honory. 

Aktualnie Profesor pełni funkcję profesora zwyczajnego Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie oraz Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.  

 

Książki Bogusława Śliwerskiego wydane w Oficynie Wydawniczej Impuls
(zaprezentowane tytuły są podlinkowane do informacji o książce):
 

Wyzwania pedagogiki krytycznej i antypedagogiki

Współczesne teorie i nurty wychowania

Teoretyczne i empiryczne podstawy samowychowania

Teoretyczne podstawy edukacji alternatywnej

Przyrzeczenie harcerskie I EBOOK

Pedagogika ogólna - nowość

Wyspy oporu edukacyjnego

Edukacja autorskaEdukacja w wolności

Edukacja pod prąd

Jak zmieniać szkołę?

Klinika szkolnej demokracji

Pedagogika alternatywna I i II

Szkoła na wirażu zmian politycznych I EBOOK

Klinika akademickiej pedagogiki

Edukacja alternatywna w XXI wieku

Nowe konteksty (dla) edukacji alternatywnej XXI wieku

Ped@gog w blogosferze I i II

 

Pozostała bibliografia: http://www.boguslawsliwerski.pl/dorobek/dorobek.htm


Polecamy:

http://www.impulsoficyna.com.pl/autorzy/%C5%9Bliwerski_bogus%C5%82aw,36.html

http://boguslawsliwerski.pl

http://sliwerski-pedagog.blogspot.com/

 
       

 

seria w Impulsie 

Kupując całą serię czterech książek otrzymujesz rabat 15%!

 

 


Wysyłanie komentarzy jest dostępne dla użytkowników zalogowanych. Zaloguj się i dodaj komentarz.

 Logowanie


Wróć

Odwiedziło nas użytkowników
COPYRIGHT © 2020 OFICYNA WYDAWNICZA "IMPULS"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystanie, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, oznacza akceptację niniejszej Polityki prywatności stosowania plików cookies
   Zgadzam się