Szukaj
Nasi Autorzy
Adamek Irena Bardówna Zofia

Zofia Gleichgewicht, nazwisko okupacyjne Zofia Wanda Zawadzka, pseudonim literacki Zofia Bardówna, urodziła się 27 lutego 1915 roku w Warszawie, była córką Dawida, urzędnika prywatnego, i Szajndli, zginęła 31 sierpnia 1944 roku przy ul. Świętojańskiej w czasie powstania warszawskiego.

Była członkinią kręgu starszoharcerskiego „Wilcze Gniazdo” Chorągwi Warszawskiej Organizacji Harcerek.
Odebrała wykształcenie artystyczne: dwa lata uczyła się w Szkole Sztuk Zdobniczych, cztery miesiące w szkole im. Konrada Krzyżanowskiego, potem studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Pisała powieści dla młodzieży.

W konspiracji była żołnierzem ZWZ-AK, Komendy Głównej Armii Krajowej-Oddziału II (Informacyjno-Wywiadowczego), w stopniu strzelca.

W chwili utworzenia getta w Warszawie nie zamieszkała z rodziną (w getcie przebywali jej rodzice, brat i bratowa, ciotka), lecz dzięki pomocy przyjaciół, między innymi Janiny Palmowskiej, zdobyła dokumenty na fałszywe nazwisko – Zofia Wanda Zawadzka – i ukrywała się po stronie aryjskiej. Poprosiła Janinę Palmowską, by przyjęła pod opiekę dziewczynkę w wieku około 12 lat – Olgę, którą matka, pani Wisby (Maria Kowalska), po ucieczce z getta przyprowadzała do niej każdego ranka i zabierała wieczorem.

W powstaniu warszawskim pracowała w sztabie Grupy Północ na Starym Mieście.

 Książki tego autora
Zofia Bardówna
28.00
Zofia Bardówna
28.00


Powrót
Wróć do autorów

Odwiedziło nas użytkowników
COPYRIGHT © 2020 OFICYNA WYDAWNICZA "IMPULS"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystanie, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, oznacza akceptację niniejszej Polityki prywatności stosowania plików cookies
   Zgadzam się