Szukaj
Nasi Autorzy
Adamek Irena Kuta Stefan

(ur. 1 lipca 1892, zm. 1946).
Sokół, skaut, instruktor harcerski, oficer Wojska Polskiego, malarz pejzażysta. Należał do generacji, której młodość przypadła na końcowy okres zaborów, a dla wielu z jego pokolenia głównym imperatywem było przygotowanie do walki zbrojnej o niepodległość, a w sprzyjającym momencie udział w tej walce.

Był synem Jana, robotnika kolejowego i Marii. Od 1912 roku działał w ruchu skautowym, a także w „Sokole”. Był członkiem Stałej Drużyny Polowej. Pełnił funkcję sekretarza Pierwszej Krakowskiej Akademickiej Drużyny Skautowej im. Andrzeja Kmicica, która powstała 22 lutego 1912 roku. W zasadzie był to dwunastoosobowy patrol „Orłów”, a patrolowym był Władysław Kołomłocki. Patrol prowadził intensywne szkolenie skautowe i organizował często wycieczki, wydawał własne pismo pisane ręcznie „Orli Lot”. Praca patrolu była ściśle związana z działaniami krakowskiego „Sokoła”.


Książki tego autora
Stefan Kuta
22.00


Powrót
Wróć do autorów

Odwiedziło nas użytkowników
COPYRIGHT © 2020 OFICYNA WYDAWNICZA "IMPULS"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystanie, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, oznacza akceptację niniejszej Polityki prywatności stosowania plików cookies
   Zgadzam się