Szukaj
Nasi Autorzy
Adamek Irena Sztobryn Sławomir

pedagog, historyk myśli pedagogicznej, profesor Uniwersytetu Łódzkiego.

W 1988 roku obronił napisaną pod kierunkiem prof. dr Eugenii Podgórskiej rozprawę doktorską „Myśl pedagogiczna Sergiusza Hessena”. Kolejna książka zatytułowana „Polskie badania nad myślą pedagogiczną w latach 1900-1939 w świetle czasopiśmiennictwa. Ujęcie metahistoryczne” wydana w 2000 roku została przedłożona Radzie Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego jako rozprawa habilitacyjna. Obie prace były nominowane do nagrody Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN.

Od 1979 r. pracuje na UŁ z dwuletnią przerwą na współpracę z Chrześcijańską Akademią Teologiczną w Warszawie. Od 2005 r. kieruje Zakładem Pedagogiki Filozoficznej  WNoWUŁ, a od 2008 roku pełni jednocześnie funkcję kierownika  Katedry Teorii Wychowania.

Główną dziedziną badań naukowych Sztobryna jest historia doktryn i myśli pedagogicznej, historia idei oraz metodologia badań historyczno-pedagogicznych. Jest uczestnikiem i animatorem ruchu naukowego w środowisku historyków wychowania i pedagogów. Należy do grona założycieli, Zarządu oraz Rady Wydawniczej Sekcji Historii Wychowania Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego oraz jest członkiem Towarzystwa Historii Edukacji. Od 2002 roku jest ekspertem Państwowej Komisji Akredytacyjnej.

Wraz z prof. B. Śliwerskim rozpoczął w 2003 r. redagowanie serii naukowej zatytułowanej „Pedagogika filozoficzna”. W latach 2005-2008 redagował również czasopismo "Edukacja Alternatywna". Od 2006 r. jest członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego oraz założycielem i prezesem Towarzystwa Pedagogiki Filozoficznej im. B. F. Trentowskiego. W ramach wortalu  poświęconego filozofii wychowania (www.pedagogika-filozoficzna.edu.pl) utworzył i redaguje czasopismo elektroniczne „Pedagogika Filozoficzna on-line”.

Strona WWW: www.sztobryn.eu

 


Książki tego autora
Sławomir Sztobryn
34.80


Powrót
Wróć do autorów

Odwiedziło nas użytkowników
COPYRIGHT © 2020 OFICYNA WYDAWNICZA "IMPULS"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystanie, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, oznacza akceptację niniejszej Polityki prywatności stosowania plików cookies
   Zgadzam się