Szukaj
SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI
Kategorie:  

Zabawa na tle życia (wersja papierowa)

gra autobiograficzna w edukacji dorosłych

Nakład wyczerpany   


Demetrio Duccio

ISBN 978-83-7587-182-1, Wydanie I, Kraków 1999, Format B5, Objętość 68 stron, Oprawa miękka, klejona matowa

ISBN: 83-88030-27-2


      Duccio Demetrio, autor prezentowanej pracy, która stanowi w Polsce pewien ewenement, jest profesorem na Uniwersytecie w Mediolanie i wykłada edukację dorosłych. Należy do najwybitniejszych przedstawicieli tej dyscypliny we Włoszech. Jego droga życiowa prowadziła przez praktykę oświatowca. Zajmował się problemem alfabetyzacji, której ciekawą koncepcję opracował. Omawiam ją w mojej pracy (Edukacja dorosłych we Włoszech. Wybrane problemy. Łódź 1996). Potem patronował eksperymentom oświatowym w ramach 150 godzin. Współpracował ze Związkami Zawodowymi. Ma w swoim dorobku wiele prac teoretycznych dotyczących dorosłości: Dorosłość, Edukacja dorosłych, Podręcznik edukacji dorosłych, Opowiadania autobiografii. Jest redaktorem pisma andragogicznego pt. Adultita, które ukazuje się dwa razy do roku. Każdy jego numer jest monotematyczny i interdyscyplinarny. Książkę Gra zbiornik autobiograficzny poprzedza opracowanie teoretyczne, które także będzie opublikowane, analizujące rolę biografii i autobiografii w wychowaniu, samopoznaniu, w tworzeniu własnej tożsamości. Można założyć, że poprzednie doświadczenia wynikające z praktyki wychowawczej skłoniły Autora do poszukiwań praktycznych stosowania metody biograficznej w wychowaniu, o czym szeroko się pisze w różnych opracowaniach. Autor w pewnym sensie „wyzwolił się”, „wziął urlop” od rozważań teoretycznych, aby zbliżyć metodę biograficzną szerszej publiczności. Aby uczyć przez zabawę, rozwijać przez grę i zajęcia seminaryjno-warsztatowe.

            Książka zawiera dwie propozycje: 1) grę, 2) 35 propozycji zajęć, które mogą stanowić swoistą zabawę lub warsztaty edukacyjne przeznaczone dla różnych grup funkcjonalnych: bezrobotnych, ludzi starszych, młodzieży, kobiet, więźniów, uczestników kursów itp.

            We Włoszech takie zastosowanie gry zostało sprawdzone w praktyce. Animator towarzyszy grupie młodzieży oczekującej na rozmowę z terapeutą i proponuje grę.

            W Łodzi gra została zaproponowana osobom starszym mieszkającym w jednym z domów opieki społecznej. Osoby, które zgodziły się skorzystać z tej propozycji były bardzo zadowolone.

            Gra sprzyja werbalizacji, aktywizuje jednostkę i grupę. Przyczynia się do lepszego poznania siebie i współuczestników. Rozwija i bawi. Ukazuje rolę wspomnień. Jest praktycznym zastosowaniem teorii biografii w edukacji. Jej wszechstronne i różnorodne zastosowanie będzie zależało od inwencji czytelników tej pracy.

 

 

 

 


Polecamy również z tej kategorii:
Sylwia Słowińska
40.00
Piotr Zańko
0.00

Nasi klienci, którzy kupili tę książkę, zamówili również:
Helena Ostrowicka
35.00

WsteczOdwiedziło nas użytkowników
COPYRIGHT © 2020 OFICYNA WYDAWNICZA "IMPULS"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystanie, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, oznacza akceptację niniejszej Polityki prywatności stosowania plików cookies
   Zgadzam się