Szukaj
SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI
Kategorie:  

Sens odpowiedzialności (PDF)

Perspektywa psychologa klinicznego

Cena: 15.00
Ta książka jest również dostępna w wersjach:


Kościelska Małgorzata

E-book
Wydanie I,
Krakow 2007

ISBN: 978-83-7308-898-6

Kategoria:

Książka dostępna w wersji papierowej i elektronicznej - ebook 

Co to jest odpowiedzialność? Małgorzata Kościelska w swojej książce poddaje gruntownej analizie to jakże często używane, ale niejednoznacznie rozumiane, a przy tym jakże ważne w dzisiejszych czasach słowo. Próbuje dotrzeć do jego właściwego znaczenia i sensu. Niezwykle cenne jest w tej pozycji spojrzenie z różnych perspektyw na omawiane pojęcie: filozoficznej, prawnej, etycznej, psychologicznej, socjologicznej i pedagogicznej, co odzwierciedla obecność odpowiedzialności w rozmaitych dyscyplinach. Na tej podstawie autorka - psycholog kliniczny - kreśli podstawy psychologicznej teorii odpowiedzialności, dając odpowiedzi na następujące podstawowe pytania: co to jest odpowiedzialność w sensie obiektywnym i subiektywnym?, kim jest człowiek odpowiedzialny?, czym jest poczucie odpowiedzialności?, jakie występują zaburzenia zdolności do odpowiedzialności?, jakie skutki niesie ze sobą podejmowanie odpowiedzialności - kiedy jest destrukcyjne, a kiedy przyczynia się do dobra osobistego i społecznego? czy można mówić o odpowiedzialności w przypadku dzieci lub osób chorych i z zaburzeniami osobowości?

Rozważania swe autorka snuje na podstawie rozlicznych badań prowadzonych na przestrzeni blisko ćwierćwiecza, tak więc jest to praca gruntowna i głęboko przemyślana. Co więcej, przysługuje jej miano pionierskiej na polskim rynku monografii poświęconej psychologicznej problematyce odpowiedzialności ujętej z perspektywy klinicznej, a także rozwojowej.

Książka jest napisana przystępnym językiem i bogato zilustrowana opisami klinicznymi poszczególnych przypadków. Jej adresatami jest zatem szerokie spektrum odbiorców - naukowcy, studenci zajmujący się tematyką odpowiedzialności, praktycy (psychologowie, zwłaszcza kliniczni), lekarze, pedagodzy, duchowni i wszystkie osoby zainteresowane poruszaną problematyką.


Prof. zw. dr hab. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska:

O Pani Profesor Małgorzacie Kościelskiej mówi się „Pierwsza Dama Polskiej Psychologii Klinicznej”. I proszę mi wierzyć, jest to miano w pełni zasłużone. Od bodaj ćwierć wieku zajmuje się ona badawczą analizą poczucia odpowiedzialności. Jej książka zawiera wyniki pogłębionych studiów, psychologiczną teorię odpowiedzialności i wyniki wieloletnich badań potwierdzających jej słuszność. Autorka ma niezwykły dar pisania o trudnych problemach w sposób mądry i niebywale przystępny. Potrafi także umiejętnie przeplatać warstwę teoretyczną z wynikami swych badań i doświadczeniami psychologa klinicznego. Jest to publikacja niebywale mądra i potrzebna.


Prof. dr hab. Jerzy Brzeziński:


Autorka umiejętnie łączy wysokie kompetencje w zakresie teorii i metod psychologii klinicznej z bardzo bogatym doświadczeniem klinicznym. Podjęta przez nią tematyka jest niezwykle uniwersalna i ważna, dlatego najnowsza monografia Profesor Małgorzaty Kościelskiej powinna zainteresować szeroki krąg odbiorców - psychologów, studentów rozmaitych specjalności oraz wychowawców szkolnych i - rzecz jasna - rodziców. Praca ta zasługuje na duże zainteresowanie, gdyż jest istotna i wzbogaca dostępne na naszym rynku księ¬garskim pozycje dotyczące tego tematu.


Prof. dr hab. Janusz Trempała:


Poruszana w książce problematyka dotyczy jednego z tych interdyscyplinarnych problemów w naukach o człowieku, które budzą zainteresowanie szerokiego grona specjalistów. Książkę czyta się z zaciekawieniem „od deski do deski”, ponieważ jest ona po prostu dobrze napisana, autorka potrafi pisać zwięźle o złożonych problemach, prezentując syntezę wiedzy w osobistym ujęciu, w interesujący i w sposób nieco inny niż dotychczas spotykany w polskiej literaturze. Co więcej, struktura książki tworzy spójną całość. 

 

 

 


Nasi klienci, którzy kupili tę książkę, zamówili również:
Małgorzata Kościelska
24.00

WsteczOdwiedziło nas użytkowników
COPYRIGHT © 2020 OFICYNA WYDAWNICZA "IMPULS"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystanie, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, oznacza akceptację niniejszej Polityki prywatności stosowania plików cookies
   Zgadzam się