Szukaj
SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI
Kategorie:  

Związek zuchów czyli młodych harcerzy (wersja papierowa)

Projekt dla szkół elementarnych

Cena promocyjna:
38.00 /35.00
Promocja


ks. Jan Mauersberger

Oficyna Wydawnicza "Impuls”, Kraków 2018, Reprint wydania z 1918 roku, Format A6, Objętość 248 stron, Oprawa twarda, szyta

ISBN: 978-83-8095-430-4


Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1946. 

Reprint wydania z 1918 roku "Związek zuchów czyli młodych harcerzy"

 

Od wydawcy

We wstępie do książeczki ksiądz Jan Mauersberger podaje genezę projektu Związku Zuchów. Autorką jest jego uczennica, nauczycielka szkół miejskich w Sulejówku, Bolesława Zienkowiczówna, która zaadaptowała założenia ideowe do praktyki życiowej – w szkole i do bezpośredniej pracy harcerskiej.


Warto w tym miejscu zaznaczyć, że autorzy licznych publikacji o początkach ruchu zuchowego na ziemiach polskich i w wyzwolonym kraju nie dostrzegają różnicy nazwisk: Bolesławy Zienkowiczówny i Jadwigi Zienkiewiczówny, pisząc o Bolesławie Zienkiewiczównie lub przypisując twórczość Bolesławy Jadwidze. Dla prawdy historycznej warto skorygować ten błąd.

hm. Wojciech Śliwerski

 

Młodzież to przyszłość narodu; wychowanie młodzieży jest więc najważniejszym obowiązkiem narodowym, do spełnienia którego jesteśmy wszyscy powołani.

poleca ImpulsMłodzież szkół średnich posiada licznych wychowawców w osobach nauczycieli i rodziców; dzieci szkół elementarnych są przeważnie pozbawione odpowiedniego kierunku, gdyż ich rodzice nie mają szczytnego poczucia swych zadań wychowawczych, a nauczyciele często posiadają zbyt małe wykształcenie pedagogiczne.

Dla tych dzieci życie w organizacyi, przyuczanie do pracy społecznej w zrzeszeniach jest sprawą doniosłej wagi, kto wie, czy nie jednem z najważniejszych zagadnień doby dzisiejszej.

Wzór takiego kierunku, opartego na zasadach organizacyjnych, samowychowawczych podał generał Baden-Powell, twórca skautingu, w swym związku „Wilcząt“ czyli małych skautów.

Podjąwszy myśl jego, zapragnąłem przystosować do potrzeb narodowych; nadać jej fizyognomię rodzimą, odpowiednią dla duszy dziecka polskiego, zdolnego do poświęcenia i bohaterstwa w pracy nad sobą i dla innych; zapragnąłem wnieść w życie dziecięce odpowiedzialność za spełniony obowiązek, zdolność logicznego, konkretnego myślenia i rozwinąć umiejętnie instynkty społeczne.

Tak powstał projekt związku Zuchów — i znalazł nader życzliwe przyjęcie wśród delegatów okręgowych Macierzy i jej kierowników pedagogicznych.

Autorka tego dzieła, była moja uczennica, nauczycielka szkół miejskich, Bolesława Zienkowiczówna, podjęła pracę przystosowania założeń ideowych do praktyki życiowej — w szkole. Z niestrudzoną wytrwałością czyniła próby wychowawcze wśród powierzonych sobie dzieci, a wielokrotnie poprawiając treść i formę, dała szereg udatnych pogadanek dla tych, którym ten obfity materjał nasunie nowe pomysły i zachęci do podobnej pracy wśród dzieci ludu naszego.

Oby ta książka została przyjęta przez czytelników takiem sercem, miłującem dzieci polskie, z jakiem była tworzona, a myśl jej stała się zaczątkiem dalszych owocnych wysiłków na polu najszerzej pojętego wychowania narodowego i zjednoczyła siły nasze dla jednego celu odbudowy Ojczyzny silnej duchem i czynem.

Ks. Jan Mauersberger
 


Polecamy całą serię Przywrócić Pamięć  <TUTAJ>

 

 


Polecamy również z tej kategorii:
Zofia Bardówna
28.00
Władysław Ryszard Kozłowski
28.00
Główna Kwatera Harcerzy ZHP
30.00

Nasi klienci, którzy kupili tę książkę, zamówili również:
Stanisław Sedlaczek
18.00
Tadeusz Kwiatkowski
28.00
Stanisław Sedlaczek
24.00
ALEKSANDER ORDŻA-DAWID
32.00
Alojzy Pawełek
20.00
JELSKI KAZIMIERZ
24.00

WsteczOdwiedziło nas użytkowników
COPYRIGHT © 2020 OFICYNA WYDAWNICZA "IMPULS"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystanie, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, oznacza akceptację niniejszej Polityki prywatności stosowania plików cookies
   Zgadzam się