Szukaj
SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI
Kategorie:  

Społeczne i indywidualne wymiary oceny szkolnej (MOBI)

Wersja rozszerzona uzupełniona

Cena: 40.00
Nowość
Ta książka jest również dostępna w wersjach:


Zajdel Krzysztof

Publikacja dostepna w wersji elektronicznej e-book (mobi)

ISBN: 978-83-8095-762-6


Książka jest nowatorskim spojrzeniem na możliwości analizy procesu dydaktycznego poprzez skutki zarówno społeczne, jak i istotne dla jakości życia osób jemu poddanych. Publikacja bez wątpienia będzie interesująca dla przyszłych nauczycieli, a już pracującym pozwoli odnaleźć siebie i jeszcze jeden wymiar etyczny swojego zawodu.

Z recenzji prof. dr hab. Krystyny FerenzKsiążka dostępna w wersji papierowej i elektronicznej e-book

Niniejszą książkę poprzedziła praca o charakterze popularnonaukowym o tytule: Znaczenie oceniania w przebiegu życia, w której podkreślałem wpływ ocen szkolnych i oceniania na przebieg kariery zawodowej i samoocenę osoby jako członka społeczności. Monografia zaś ujmuje społeczne i indywidualne wymiary oceny szkolnej, poszerza ogląd zagadnienia.

Ocenianie to istotny element naszego życia. Zaczynamy być oceniani już w momencie narodzin, potem w rodzinie, szkole, pracy, w relacjach z innymi: bliskimi i obcymi. Co więcej, w pewnym momencie życia to my oceniamy innych i samych siebie. Dlaczego więc uważam, że ocena to istotny element naszego życia? Dlatego że to oceny innych oraz oceny szkolne decydują o naszym życiu, postępowaniu, ogólnie funkcjonowaniu. Dobrostan lub jego brak zależą od tego, jak postrzegają nas inni. Stąd ważne wydaje mi się to, iż pozycja nauczyciela, który ocenia klasę czy pojedynczych uczniów, jest istotna w procesie budowania samoświadomości podopiecznych, ich możliwości edukacyjnych zarówno w miejscu, w którym się znajdują obecnie, jak i w tym, w którym będą w przyszłości.

Książka to owoc długich przemyśleń i obszernych badań. Monografia zajmuje się znalezienia odpowiedzi na główny cel badań, a mianowicie: jakie znaczenie ma współcześnie ocenianie w dwóch zasadniczych wymiarach: społecznym i indywidualnym.

Dlatego dwa główne zadania badawcze przyjmują postać pytań:

1. Jak ocena w szkole przekłada się na sukces lub jego brak w decyzjach życiowych?
2. Jaki znaczenie wzmacnianiu w rodzinie wysiłków szkolnych przypisują retrospektywnie osoby dorosłe?


Co wyróżnia tą monografię od innych dotyczących oceniania? Sądzę, iż szeroka perspektywa badawcza (badani ilościowe na licznej próbie i badania jakościowe). W tak szeroko zakreślonej problematyce nie bez znaczenia są konteksty w jakich owo zjawisko, a w dłuższym wymiarze proces, zachodzi. W analizie więc należało uwzględnić czynniki zewnętrzne, np. wyznaczniki społeczno- kulturowe, takie jak: środowisko, szczególnie otoczenie bliskie (rodzina), jego umiejscowienie w strukturze społecznej ze względu na wartość przypisywaną edukacji, dostrzeganie roli kształcenia formalnego (bariery szkolnej) dla realizacji zadań życiowych. Kontekst w jakim badane osoby postrzegają swoje doświadczenia w sytuacji oceniania i nauki na kolejnych etapach kształcenia i ich bezpośredni wpływ na podejmowane decyzje edukacyjne ilustruje społeczny wymiar skutków oceny szkolnej.

Książka dr Krzysztofa Zajdla: „Społeczne i indywidualne wymiary oceny szkolnej” to obowiązkowa lektura nie tylko ludzi zajmujących się edukacją, ale również powinni do niej sięgnąć rodzice, czy zwykli czytelnicy, którzy byli oceniani w przeszłości i poszukują odpowiedzi na pytania dotyczące swojego obecnego życia.

 

 

 


Polecamy również z tej kategorii:
Maciej Gliński
58.00
Małgorzata Przybysz-Zaremba
39.80

Nasi klienci, którzy kupili tę książkę, zamówili również:
Klaudia Giese-Szczap
30.00
Wiesława Martyniuk
49.80

WsteczOdwiedziło nas użytkowników
COPYRIGHT © 2020 OFICYNA WYDAWNICZA "IMPULS"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystanie, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, oznacza akceptację niniejszej Polityki prywatności stosowania plików cookies
   Zgadzam się