Szukaj
SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI

Dom na szwederowskiej skarpie (EPUB)

Obrazki z historii bydgoskiego sierocińca w czasach od Henryka Dietza do Leona Stobrawy

Cena: 0.00
Nowość
Ta książka jest również dostępna w wersjach:
  • MOBI 0.00 zł
    (Dostawa po płatności)
  • PDF 0.00 zł
    (Dostawa po płatności)


Grzybowski Przemysław Paweł
Marszałek Katarzyna
Brzozowska Joanna

Wydanie I, Krakow 2019,
Ksiazka dostepna w wersji,
elektronicznej ebook (epub)

ISBN: 978-83-8095-746-6

Kategoria: Historia

Publikacja w wersji elektronicznej e-book BEZPŁATNA

„Dom na szwederowskiej skarpie...” to bogato ilustrowany zbiór opowieści o poszczególnych etapach funkcjonowania jednego z najstarszych bydgoskich sierocińców, mieszczącego się na Szwederowie przy ulicy Romualda Traugutta 5. Dom, ufundowany w 1907 roku przez Henryka Dietza, przetrwał wraz ze swoimi pracownikami i mieszkańcami burzliwe koleje losu podczas drugiej wojny światowej, a po wyzwoleniu Bydgoszczy stał się przystanią dla osieroconych dzieci i młodzieży. Pracownicy Domu, pod kierunkiem jego administratora Leona Stobrawy (wybitnego żołnierza i wychowawcy), przez wiele lat nie tylko zapewniali swym podopiecznym dach nad głową i edukację, ale także – przede wszystkim – starali się otoczyć ich rodzinnym ciepłem w miarę możliwości.


W książce zostały zamieszczone, zaczerpnięte ze źródeł archiwalnych i nielicznych wspomnień, szczegółowe informacje dotyczące okoliczności wybudowania i inauguracji sierocińca im. Henryka Dietza, jego funkcjonowania w okresie międzywojennym pod opieką zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego á Paulo Prowincja Chełmińska oraz okresu do 1965 roku, gdy kierownikiem mieszczącego się tu Państwowego Domu Dziecka i Państwowego Domu Młodzieży był Leon Stobrawa.

 

 


Polecamy również z tej kategorii:
W. Sławomir Malinowski
68.00
Katarzyna Dormus
39.80


WsteczOdwiedziło nas użytkowników
COPYRIGHT © 2020 OFICYNA WYDAWNICZA "IMPULS"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystanie, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, oznacza akceptację niniejszej Polityki prywatności stosowania plików cookies
   Zgadzam się