Szukaj
Aktualności
Sortowanie
  • Konferencja - 1

Konferencja z cyklu "Oblicza Seksualności
Osób Niepełnosprawnych"


(Komunikat PIERWSZY)

Oblicza Seksualności Osób Niepełnosprawnych, już we wrześniu 2018 roku

poleca Impuls

Szanowni Państwo,
Drogie Koleżanki i Koledzy,


Jest mi ogromnie miło, już po raz czwarty, zaprosić Państwa do udziału w cyklicznej konferencji naukowej „Oblicza Seksualności Osób Niepełnosprawnych”. W tym roku debata przebiegać będzie wokół tematu miłości, relacji, bliskich związków, które nieustannie motywują ludzi do utrzymywania i odna­wiania relacji z innymi.

„Bliskie relacje osób z niepełnosprawnością” to tytuł tegorocznej konferencji. To na pewno temat, który stanowi istotny obszar we współczesnym dyskursie w studiach nad niepełnosprawnością. Bliskie związki wyróżnia, spośród innych relacji społecznych, czas trwania oraz wza­jemne zachowania partnerów, które są spostrzegane przez parę ludzi jako przejawy bliskości (Harvey i Pauwels, 1999).

Diener  i  Seligman  (2002)  dokonując komparatystycznej analizy badań stwierdzili, że  10%  ludzi  najszczęśliwszych,  ale i tyle  samo  przeciętnie  szczęśliwych  jak i  bardzo  nieszczęśliwych  uważali,  że  niezbędne  do  przeżywania szczęścia  są  dobre  relacje  z  innymi.  Stwierdzono także  pozytywne korelacje między szczęściem a ilością związków,  samotnością i depresją  (por.  przegląd  badań,  Myers  2004, por. K. Doroszewicz, 2008).  Leary i  Baumeister (1995) zgromadzili dowody, które potwierdzają, że główne założenie ich teorii, zgodnie z którą zmiany w położeniu człowieka w relacjach społecznych wykazują silny związek z samooceną. Związek między społecznym włączeniem i samooceną wykazano także  w  warunkach  naturalnych  w  związkach  romantycznych  (Murray,  Griffin,  Rose i Bellavia,  2003). Kilka lat temu badania Denissena i innych (2008) wykazały fluktuacje samooceny w odpowiedzi na  codzienne  interakcje , które zachodzą  w ramach związków o różnym nasileniu bliskości.

 

Chciałbym aby tegoroczna konferencja była polemiką z takimi kwestiami jak  miłość, jakość relacji, związek, trudności i pokonywanie ich. Propozycja debaty jest niewątpliwie czymś nowym w kontekście omawiania tych zagadnień w odniesieniu do osób z niepełnosprawnością szczególnie intelektualną. Najnowsze polskie badania (R, Kijak, 2016) potwierdziły, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną tworzą związki i posiadają potrzeby intymnej bliskości. 

Zapraszam zatem do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, mam nadzieję, że zaproponowane obszary dociekań staną się dla Państwa inspirujące i postanowicie wziąć udział w jesiennej debacie w Krakowie.

W tym roku chcielibyśmy zaproponować trzy obszary tematyczne:

·       Bliskość w związku osób z niepełnosprawnością. Osoby niepełnosprawne tworzące bliskie relacje intymne – partnerstwo. Osoby niepełnosprawne w relacjach rodzicielskich.Przeżywanie szczęścia, samoocena, jakość życia, samotność, jako odzwierciedlenie stanu więzi społecznych osób niepełnosprawnych.

·       Miłość, związek intymny, uczuciowość i seksualność. Relacje seksualne, intymność, miłość, nowe definicje związków, alternatywne style życia,

·       Bliskie relacje społeczne, osoby z niepełnosprawnością. Osoby niepełnosprawne w przestrzeni społecznej, kwestie prawne, medyczne, socjologiczne. Paradygmat prawo-ludzki – prawa osób niepełnosprawnych do uczestniczenia w relacjach. Człowiek niepełnosprawny w relacji przyjacielskiej, koleżeńskiej, w relacji z rodzeństwem.

 

Konferencja odbędzie się w dniach 27 – 28 września 2018 roku w gmachu Urzędu Miasta Krakowa przy Placu Wszystkich Świętych 3/4.

Planujemy sesje plenarne z udziałem pedagogów, seksuologów, lekarzy. Pokaz filmowy wraz z panelem dyskusyjnym, panele robocze ze specjalistami, sesja plakatowa wraz z dyskusją.

Organizatorem konferencji jest Uniwersytet Warszawski Wydział Pedagogiczny Katedra Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii oraz Urząd Miasta Krakowa.

Partnerami konferencji są Zakład Pedagogiki Specjalnej w Katowicach Uniwersytetu Śląskiego, Zespół Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu oraz Oficyna Wydawnicza "Impuls".

Patronat nad konferencją objął Zespół Pedagogiki Specjalnej Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk oraz sekcja Andragogiki Specjalnej KNP PAN.

Opieka wydawnicza Kwartalnik Niepełnosprawność i Rehabilitacja.


Zapraszamy do pobrania Formularza zgłoszeniowego (kliknij).

Szczegółowe informacje o konferencji znajdą Państwo na stronie internetowej:  niepelnosprawnoscirehabilitacja.com/konferencje

                                                                                               

  Z naukowym pozdrowieniem,
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

dr hab. Remigiusz Kijak


 

Komitet organizacyjny:


dr hab. Remigiusz Kijak, Uniwersytet Warszawski – Przewodniczący

mgr Bogdan Dąsal, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych, Urząd Miasta Krakowa

Dr Sabina Pawlik, Uniwersytet Śląski – sekretarz

Dr Ewa Gawlik, Uniwersytet Śląski – sekretarz

Mgr Agnieszka Lewko, Uniwersytet Śląski – sekretarz

Mgr Iwona Spytek, Uniwersytet Śląski Zespół Szkół Specjalnych nr 4 w Katowicach – sekretarz

Dr hab. Anna Kowalewska, Uniwersytet Warszawski

Mgr Czesław Toboła – Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu 

Wolontariusze z Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu

Studentki Uniwersytetu Warszawskiego

Studentki Uniwersytetu Śląskiego

 

Kontakt:  konferencja@remigiuszkijak.pl (kontakt)
 


konferencja wpisuje się w Rok Praw Kobiet
(w 100. rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych)

Konferencja wpisuje się w 40. rocznicę wpisania Krakowa na listę światowego dziedzictwa UNESCO
 

poleca Impuls

 

  Organizatorzy:

UW

UM Kraków

 

 

     

Patronat honorowy:

PAN

Partnerzy konferencji:

UŚ   Impuls
Impuls

     Impuls

Impuls

ZSS nr 4 w Sosnowcu


Patronat wydawniczy:

Impuls

 

Patronat medialny:

Impuls Impuls Impuls

 

UW

poleca Impuls

 

 


Wysyłanie komentarzy jest dostępne dla użytkowników zalogowanych. Zaloguj się i dodaj komentarz.

 Logowanie


Wróć

Odwiedziło nas użytkowników
COPYRIGHT © 2018 OFICYNA WYDAWNICZA "IMPULS"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystanie, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, oznacza akceptację niniejszej Polityki prywatności stosowania plików cookies
   Zgadzam się