Szukaj
Aktualności
Sortowanie
  • Odruchy oralne... - recenzja

Odruchy oralne
 
Są pewne nazwiska, których nie trzeba przedstawiać… Mam tutaj oczywiście na myśli autorkę książki – Mirę Rządzką, którą od dawna podziwiam czytając jej artykuły czy słuchając podczas seminariów logopedycznych. To wszystko sprawiło, że nie mogłam doczekać się książki i się nie zawiodłam.

Na początku trochę zaniepokoiła mnie niewielka objętość książki. Już po pierwszych paru stronach przekonałam się jednak, że nie ma to absolutnie żadnego znaczenia.
Odruchy oralne to po prostu esencja tego, co powinniśmy wiedzieć o odruchach, a także o tym, co najistotniejsze u niemowląt, czyli o karmieniu, pozycji do karmienia i wielu innych. Badania autorki dają sporo do myślenia. Są czytelnie opracowane, często w tabelkach, więc łatwo zastanowić się, jakie można dostrzec zależności. Wiele można się dowiedzieć również o warunkach anatomicznych i problemach z odruchowymi reakcjami oralnymi u dzieci z Zespołem Downa. Dużo wiedzy przynoszą spostrzeżenia i wnioski autorki. Wiele dowiedziałam się nie tylko o metodach diagnozy, ale również o terapii i rodzajach dostępnych metod i technik stymulacji. Przeczytamy między innymi o tapingu kinezjologicznym, terapii miofunkcjonalnej, masażu Shantala, manualnej terapii dysfagii N.A.P. czy mioterapii. Każda z tych metod jest świetnie opisana i daje pełen obraz tego, jak możemy pomóc małemu pacjentowi i jakie działania polecić rodzicom.

Impuls polecaJedyna rzecz, której trochę mi szkoda, to brak obrazków. Autorka na szczęście zadbała o dokładny opis tego, jak sprawdzić odruch i jakiej spodziewać się reakcji zarówno poprawnej jak i niepokojącej, ale czasem dobrze jest zobaczyć chociaż prosty schemat.

Dużym plusem książki jest również uporządkowane i przejrzyste narzędzie diagnostyczne – karta badania reakcji oralnych. Mamy tam nazwę odruchu, jak należy go stymulować, jaka jest prawidłowa reakcja i wymienione wszelkie możliwe reakcje nieprawidłowe. W tabeli umieszczono wszystko tak, że nie ma żadnych wątpliwości, jak korzystać z narzędzia, a jednocześnie po badaniu łatwo wszystko sobie podsumować.
Książka Miry Rządzkiej Odruchy oralne i noworodków i niemowląt – diagnoza i stymulacja jest niezbędną wiedzą podaną w wygodnej i łatwej do „połknięcia” pigułce. Gorąco polecam wszystkim tym, którzy chcą się więcej dowiedzieć o odruchach i terapii. Trzeba jednak pamiętać, że pozycja ta jest kierowana przede wszystkim do specjalistów (logopedów, neurologopedów, fizjoterapeutów, terapeutów karmienia), gdyż sporo w niej fachowego słownictwa.


Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Impuls!
 
  • Tytuł: Odruchy oralne u noworodków i niemowląt - diagnoza i stymulacja
  • Autor: Mira Rządzka
  • Wydawnictwo: Impuls
  • Liczba stron: 116
  • Ocena: 5+/6
 

źródło:
Ukulele - moja pasja http://nauka-to-tez-sztuka.blogspot.com/2019/05/odruchy-oralne-u-noworodkow-i-niemowlat.htmlWysyłanie komentarzy jest dostępne dla użytkowników zalogowanych. Zaloguj się i dodaj komentarz.

 Logowanie


Wróć

Odwiedziło nas użytkowników
COPYRIGHT © 2020 OFICYNA WYDAWNICZA "IMPULS"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystanie, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, oznacza akceptację niniejszej Polityki prywatności stosowania plików cookies
   Zgadzam się