Portrety seksualności. Rozmowy o seksie kobiet i mężczyzn z niepełnosprawnością intelektualną

Portrety seksualności. Rozmowy o seksie kobiet i mężczyzn z niepełnosprawnością intelektualną

ISBN: 978-83-8095-669-8
0,00 zł

Zapowiedź wydawnicza!
Doktor habilitowany nauk społecznych w zakresie pedagogiki Remigiusz Kijak oraz Oficyna Wydawnicza "Impuls" zapraszają do zapowiedzi wydawniczej.

Ilość
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Doktor habilitowany nauk społecznych w zakresie pedagogiki Remigiusz Kijak oraz Oficyna Wydawnicza "Impuls" zapraszają do zapowiedzi wydawniczej:

Profesor Remigiusz Kijak, który od dawna porusza trudne i niewygodne tematy tabu, przygotował kolejną bardzo potrzebną książkę, w której odniósł się do problematyki seksualności. To nie jest pierwsza publikacja tego Autora dotycząca tego zagadnienia. Warto przypomnieć że w tym roku mija dokładnie dziesięć lat, odkąd wspólnie z Oficyną Wydawniczą „Impuls” ogłosił drukiem książkę pod tytułem Seks i niepełnosprawność. Doświadczenia seksualne osób z niepełnosprawnością intelektualną. Była to pierwsza monografia kompleksowo opisująca problematykę seksualności na podstawie badań empirycznych.

Prezentowana tym razem Czytelnikom książka jest opowieścią o projektach życia seksualnego osób z głębszą niepełnosprawnością intelektualną. Wpisana jest w perspektywy: Disability Studies, Crip Theory i Feminist Disability Studies. Kwestionują one indywidualistyczny model niepełnosprawności, bazujący na tragedii, winie, leczeniu, terapii czy adaptacji. Proponują „analizę nakładania i zazębiania się” różnych wymiarów doświadczania niepełnosprawności – od kulturowego aż do związanego z płcią czy seksualnością. Książka jest próbą opisania oraz interpretacji doświadczeń seksualnych kobiet i mężczyzn z niepełnosprawnością intelektualną. Badania oparto na paradygmacie jakościowym. W monografii przedstawiono trajektorie życia i znaczenie, jakie nadają własnej seksualności kobiety i mężczyźni z niepełnosprawnością.

Projekty życia opisano w perspektywie przestrzeni (space), która ma szczególną wagę w rozważaniach nad niepełnosprawnością. Chodzi przede wszystkim o to, kto jest posiadaczem przestrzeni i kto nią zarządza.

Obecnie nie można już oczekiwać tego, że seksualność osób niepełnoprawnych zawsze będzie oznaczała to samo. Nie da się już obronić tezy o ograniczającej funkcji niepełnosprawności, która znacząco zmienia seksualność, gdyż bardzo często to nie niepełnosprawność jest ograniczająca, ale przestrzeń, w której jednostka żyje. Ponieważ norma staje się neutralna w środowisku stworzonym do jej przystosowania, niepełnosprawność i seksualność stają się intensywne, ekstrawaganckie i problematyczne bowiem ośmielają się wykraczać poza tę normę. Wielu badanych niepełnosprawnych używa metafory life drawing – rysunek życia. Może on być pojmowany jako coś zabawnego, niepoważnego, ale również jako coś profesjonalnego, czemu nadajemy istotną wartość. Połączenie tej nieuchwytności i niejednoznaczności pojęcia rysunku z pojęciem przestrzeni życia osoby niepełnosprawnej oraz seksualnością jawi się jako pewna nieoczywistość. Użyta w monografii perspektywa projektu, tworzenia własnej przestrzeni, bycia opowieścią, bycia aktorem swojego życia pozwoliła na uchwycenie przestrzeni i jej nazwanie, odsłonięcie, zdemaskowanie.

Książka składa się z przenikających się względem siebie historii, w której bohaterowie opisują własną przestrzeń. Autor omawia w niej przestrzeń bycia kobietą i mężczyzną, próbując dociec, czym jest seksualność osoby niepełnosprawnej, jakie są jej pragnienia, fantazje, preferencje i problemy w życiu seksualnym. To niezmiernie ważna i odważna książka – bez tabu, bez pudrowania, bez cenzury. Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą książką Profesora Remigiusza Kijaka.

zapowiedź

Polecamy również: Dorośli z głębszą niepełnosprawnością intelektualną jako partnerzy, małżonkowie i rodzice


Opis

Książka papierowa
oprawa miękka

Kijak J. Remigiusz

Remigiusz KijakDoktor habilitowany nauk społecznych w zakresie pedagogiki. Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskany na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Stopień doktora na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Były pracownik Instytutu Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Obecnie samodzielny pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego zatrudniony w Katedrze Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii. Członek Zespołu Pedagogiki Specjalnej funkcjonującego przy Komitecie Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. Członek kilku Towarzystw Naukowych m.in. Polskiego Towarzystwa Pedagogów Specjalnych, Polskiego Towarzystwa Pedagogiki Specjalnej, Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego o. krakowski, Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. W obszarze jego zainteresowań badawczych leżą współczesne orientacje w studiach nad seksualnością osób niepełnosprawnych, teoria pedagogiki seksualności osób niepełnosprawnych, jak również rozwój psychoseksualny osób niepełnosprawnych intelektualnie, doświadczenia i funkcjonowanie seksualne osób niepełnosprawnych intelektualnie, zaburzenia seksualne, dorosłość i starość osób niepełnosprawnych intelektualnie, zagadnienia budowania relacji, tematyka związków, małżeństwa i rodziny osób niepełnosprawnych. Autor między innymi monografii: Seks i niepełnoprawność - doświadczenia seksualne osób niepełnosprawnych intelektualnie Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2010, Seksualność człowieka z niepełnosprawnością intelektualną a rodzina Wydawnictwo Lekarskie PZWL Warszawa 2014, jak również Dorośli z głębszą niepełnosprawnością intelektualną jako partnerzy małżonkowie i rodzice. Wyd. II Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2017. Na swoim koncie posiada publikacje z listy JCR między innymi w Sexuality and Disability. Redaktor naczelny „Niepełnosprawność i Rehabilitacja”. Redaktor kliku polskich czasopism i dwóch zagranicznych. Recenzent w zagranicznych czasopismach. Koordynator międzynarodowych grantów badawczych. Od 2011 roku organizator cyklicznej międzynarodowej konferencji naukowej „Oblicza seksualności osób niepełnosprawnych”.


Kontakt: poczta@remigiuszkijak.pl

https://www.niepelnosprawnoscirehabilitacja.com/

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Kijak J. Remigiusz

ISBN druk

978-83-8095-669-8

ISBN e-book

 

Objętość

... stron

Wydanie

I, 2021

Format

B5 (160x235)

Oprawamiękka, klejona

Zobacz także

Polecane tytuły ( 3 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło