„Materiał do ćwiczeń usprawniających technikę czytania” to praktyczna i przemyślana pomoc edukacyjna przeznaczona dla uczniów, w tym dzieci z dysleksją, które mają trudności w opanowaniu płynnego i poprawnego czytania.
Publikacja skierowana jest do dzieci, które:
• przechodzą z czytania wielkich liter drukowanych na małe,
• opuszczają końcówki i fragmenty wyrazów, gubią lub przestawiają litery,
• mylą litery podobne graficznie lub różniące się położeniem względem osi pionowej i poziomej,
• mają trudności z różnicowaniem ę – en – e oraz ą – om, nieopuszczaniem litery y na końcu wyrazu, zapamiętaniem kształtu rzadziej występujących liter,
• chcą usprawnić technikę czytania.
Ćwiczenia zostały opracowane w oparciu o założenia symultaniczno-sekwencyjnej metody nauki czytania prof. Jagody Cieszyńskiej. Nowe spółgłoski wprowadzane są stopniowo – zawsze w sylabach – co sprzyja naturalnemu utrwalaniu umiejętności czytania. Prosty, powtarzalny układ treści ogranicza szum informacyjny, a brak ilustracji minimalizuje rozpraszanie uwagi dziecka.
Publikacja powstała na bazie doświadczeń autorki, obserwacji pracy z uczniami oraz analizy ich postępów. Doskonale sprawdzi się zarówno w pracy terapeutycznej, jak i w codziennych ćwiczeniach w domu lub w szkole.