Młodzik. Zakres wiadomości wymaganych na stopień młodzika
Autor:
Walerian Jeremi Śliwiński
Cena
26,67 zł
(1902–1978) nauczyciel, wychowawca, działacz niepodległościowy, harcmistrz, oficer Wojska Polskiego, komendant Łódzkiej Chorągwi Męskiej ZHP (1928), komendant Wołyńskiej Chorągwi Harcerzy ZHP (1934–1936), komendant ZHP na Wschodzie (1942–1944), członek władz Koła Harcerzy z Lat Dawnych w Londynie (1962–1978) pseudonim skautowy Grzmot, miano harcerskie Jarema, pseudonimy literackie: Oremus, Jotes, Or
Po raz pierwszy na nazwisko Waleriana Śliwińskiego natknąłem się w kilku numerach pisma „Skaut” wydawanego w czasie drugiej wojny światowej w Jerozolimie. Był on wtedy komendantem ZHP na Wschodzie. Później jeszcze wielokrotnie trafiałem na tropy jego harcerskiej aktywności w Łodzi, na Wołyniu, w Persji i na końcu w Londynie. Właśnie w Londynie Włada Spławska, Wołynianka zakochana w tej krainie, namówiła mnie, by napisać historię Jeremiego, bo tego imienia głównie używał.
Pomimo wojny zachowało się sporo dokumentów o zaangażowaniu harcerskim Śliwińskiego w Archiwum Akt Nowych (zespół ZHP 76). Tam też znajdują się jego akta nauczycielskie, które latem 1939 roku kuratorium z Równego przesłało do Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w Warszawie wraz z wnioskiem o nadanie mu tytułu wizytatora szkolnego (zespół MWRiOP 14). Część dokumentów harcerskich przetrwała w domu Śliwińskich i została mu przekazana do Londynu w 1973 roku, a następnie była przechowywana przez Spławską. Na tej bazie archiwalnej powstał pierwszy mój biogram Śliwińskiego, który został opublikowany w t. 2 Harcerskiego słownika biograficznego, a następnie biogram, znacznie poprawiony, napisałem na zamówienie redakcji Polskiego słownika biograficznego.