Gerontologia a geriatria - dlaczego nie należy mylić tych pojęć?

person Wysłane przez: Oficyna Wydawnicza "Impuls" list Kategoria: Blog Dodano: favorite Trafienie: 90

Czy gerontolog to to samo, co geriatra? A jeżeli nie, to który z nich jest lekarzem osób starszych? Okazuje się, że spora część osób myli pojęcia gerontologia i geriatria, które mimo, iż dotyczą osób w podeszłym wieku, mają nieco inne znaczenie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Gerontologia a geriatria - różnice

Procesy starzenia się to szereg zjawisk, które stanowią od lat przedmiot badań naukowców. Dziedzina naukowa, która kompleksowo zgłębia te zjawiska nosi miano gerontologii. Łączy ona w sobie wiele dziedzin wiedzy, takich jak: biologia, medycyna, kulturoznawstwo i  psychologia. Jednym z jej elementów jest geriatria, która zajmuje się jedynie schorzeniami wieku podeszłego. Jest to więc dziedzina medycyny, która kategoryzuje, bada przyczyny oraz proponuje metody leczenia chorób wieku starczego. Lekarz geriatra leczy osoby, które ukończyły 60 - 65  r. ż.  Gerontolog natomiast jest badaczem skoncentrowanym na sytuacji osoby starszej i jej potrzebach. Może on pracować jako doradca seniora lub jego opiekun, np. w domach pomocy społecznej czy domach kultury i klubach seniora, prowadząc zajęcia dla osób starszych itp. Książki do gerontologii obejmują szeroki zakres problemów osób starszych, takich jak: osamotnienie, problemy związane z intymnością, emocjami czy realizacją swoich pasji, marzeń czy zainteresowań.

Odmienna ścieżka edukacji zawodowej

Warto nadmienić, że zarówno gerontolog, jak i geriatra stanowią obecnie zawody przyszłości w związku z rosnącym trendem starzenia się społeczeństw krajów Europy Zachodniej. Zawodu gerontologa możemy nauczyć się na studiach podyplomowych lub też wybierając specjalizację „Gerontologia społeczna i oświatowa” na studiach pedagogicznych. Z kolei geriatrą można zostać po uprzednim uzyskaniu specjalizacji w ramach studiów medycznych następujących specjalizacji: chorób wewnętrznych, medycyny rodzinnej, medycyny ogólnej lub neurologii. Są to więc dwie zupełnie odmienne ścieżki edukacyjne.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło