Jak kształtuje się stan czytelnictwa w Polsce?
Większość osób dobrze wie, że czytanie to wspaniałe hobby, które rozwija umysł, wzmacnia wyobraźnię i powiększa zasób słownictwa. Niestety, procentowa ilość osób, które sięgają po lekturę jest alarmująco niska. Co mówią o tym badania? I kto najczęściej decyduje się na spędzenie czasu z książką?
Badania stanu czytelnictwa w Polsce
Badanie zatytułowane "Stan czytelnictwa książek w Polsce w pierwszym kwartale 2022 roku. Wstępne wyniki" pokazuje alarmujące dane.
W czasie pandemii poziom czytelnictwa poprawił się. Sprzyjała temu akcja "Zostań w domu", nauka zdalna i praca w zaciszu domowym. Niestety, trend ten był chwilowy. Wraz z poluzowaniem obostrzeń poziom czytelnictwa spadł i wrócił do poziomu odnotowywanego przed pandemią COVID-19.
Dla przykładu na pytanie o to, kto przeczytał chociaż jedną książkę w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, twierdząco odpowiedziało jedynie 38% respondentów.
Stan czytelnictwa w Polsce – co warto wiedzieć?
Jakie osoby najczęściej sięgają po książki? Są to przede wszystkim kobiety, a także osoby wykształcone. Badania dowodzą, że aktywność tą podejmują osoby stosunkowo młode – wraz z wiekiem czytelnictwo spada.
Co ciekawe, po książki sięgają przede wszystkim osoby, które pozytywnie oceniają swoje warunki bytowe. Chodzi więc o jednostki, które bez problemu zaspokajają swoje podstawowe potrzeby i mogą przejść do tzw. potrzeb intelektualnych (wyższych).
Oczywiście jednak w Polsce wciąż jest spora grupa osób sięgających nie tylko po książki, ale i po książki naukowe, fachowe. Właśnie z myślą o takich odbiorcach działa nasze wydawnictwo pedagogiczne. Pozycje, które tworzymy wymagają skupienia, zastanowienia i posiadania pewnej wiedzy bazowej. To doskonała propozycja dla każdego, kto stawia na rozwój i poszerzanie kompetencji.