Resocjalizacja w teorii i praktyce. Jak przełożyć wiedzę książkową na życie?

person Wysłane przez: Oficyna Wydawnicza "Impuls" list Kategoria: Blog Dodano: favorite Trafienie: 104

Wiedza książkowa, zwłaszcza oparta na badaniach naukowych, stanowi bazę dla kształcenia akademickiego oraz bogate źródło wiedzy zarówno dla studentów, pedagogów, jak i wszystkich zainteresowanych daną dziedziną. Nie zawsze jednak łatwo jest zastosować ją w praktyce. Dowiedz się, na czym polegają wyzwania dotyczące dziedziny resocjalizacji.

Czym jest resocjalizacja?

Resocjalizacja to proces przywracania społeczeństwu jednostki, która do tej pory łamała normy i reguły społeczne. Istnieje wiele książek o resocjalizacji mówiących o przyczynach nieprzystosowania społecznego, a także omawiających metody postępowania z osobami niedostosowanymi. W praktyce resocjalizacji można wyróżnić m.in. takie metody, jak: psychoterapię, socjoterapię, resocjalizację twórczą, biblioterapię i inne. Metody te można ze sobą łączyć, aby uzyskać jak najlepsze efekty i pomóc jednostce rozwinąć jej pozytywny potencjał, zamiast skupiania się wyłącznie na potencjale negatywnym.

Wyzwania resocjalizacji

Niestety proces resocjalizacji nie jest łatwy. Wpływa na to bardzo wiele czynników, m.in. leżące u podstaw nieprzystosowania społecznego zaburzenia osobowości, patologiczne środowisko rodzinne, stygmatyzacja osób skazanych itp. Statystyki są zatrważające – około 60 procent więźniów w Polsce po odbyciu kary ponownie popełnia przestępstwo, co oznacza, że ponad połowy z nich nie udaje się zresocjalizować. Można więc stwierdzić, że przełożenie wiedzy książkowej na praktykę w tym wypadku stanowi prawdziwe wyzwanie dla praktyków resocjalizacji. Ważne jest, aby zapoznać się z rozmaitymi podejściami i metodami terapeutycznymi i starać się zastosować najbardziej odpowiednią w danym wypadku strategię. Same książki to jednak za mało. W większości przypadków oddziaływań terapeutycznych i korygujących kluczowe znaczenie ma tzw. czynnik ludzki, czyli podejście pedagoga. To właśnie jego zaangażowanie oraz wiara w potencjał podopiecznego do zmiany może odgrywać zasadniczą rolę.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło