• Obniżka
  • Nowy
Myśl ikonicznie! Rysunkowe rozprawki

Myśl ikonicznie!

Podtytuł: Rysunkowe rozprawki
ISBN: 978-83-8294-270-5
40,00 zł
30,00 zł Oszczędzasz: 10,00 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 32,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Kochani uczniowie, dostajecie podpowiedź, jak ugryźć temat rozprawki, ale Waszym zadaniem jest napisać ją samodzielnie. Ta książka porządkuje w sposób graficzny wiedzę na temat rozprawki... Znakomita opracowanie polecane w dużym formacie A4!

Wersja książki
Ilość

Kochani uczniowie, dostajecie podpowiedź, jak ugryźć temat rozprawki, ale Waszym zadaniem jest napisać ją samodzielnie. Pamiętajcie o synonimach i bogactwie językowego obrazowania. Jesteście w posiadaniu „protezy”, a tkankę wypowiedzi musicie nadbudować sami. Chciałabym, żeby rozprawka czy też wypowiedź argumentacyjna straciła swoje „wielkie oczy”. Podchodźcie do „rysunkowych rozprawek” bez strachu. Częstujcie się!

Dlaczego powstała książka „Myśl ikonicznie! Rysunkowe rozprawki”?
Jestem nauczycielką języka polskiego z długoletnim doświadczeniem. Podczas pandemii pracowałam z ósmoklasistami, którym musiałam wyłożyć m.in. wiedzę na temat rozprawki. Wtedy do głowy przyszedł mi schemat rysunkowy (patrz rozprawka nr 1). Muszę przyznać, że to był strzał w dziesiątkę, ponieważ mój uczeń (Miłosz) okazał się świetnym recenzentem: w jego głowie schemat rysunkowy utrwalił się na tyle mocno, że każdą nową rozprawkę wizualizował dzięki rysunkom. „Test” powtórzyłam w latach następnych i doszłam do przekonania, że warto takie myślenie obrazami połączyć ze słowem. Ta książka porządkuje w sposób graficzny wiedzę na temat rozprawki. Jestem przekonana, że uczniowie i nauczyciele dostają w ręce wartościowy materiał edukacyjny do przeanalizowania podczas omawiania tej formy wypowiedzi. Przełożyłam tematy pomieszczone w kolejnych arkuszach egzaminu po ósmej klasie na język zrozumiały dla ucznia, tak, żeby potrafił m.in. odróżnić argument od przykładu. Dlatego umieściłam przykład z lektury w szufladzie, a argument skorelowałam z rysunkiem. Lubię myśleć, że koleżeństwo polonistów przyklaśnie temu pomysłowi. Mam nadzieję, że także uczniowie znajdą motywację do pracy – schemat porządkuje, ale każdy argument i przykład należy „obudować”.
Nie we wszystkich schematach rozprawkowych po „pakiecie” argumentu z przykładem pojawiły się wnioski cząstkowe. One są jednak tak samo ważne. Nie zapominajcie o tym! Niech to będzie Wasza inwencja, dopisujcie je śmiało, porządkując wskazówki podane przeze mnie w pierwszych paru schematach.

Dorota Węgrzyn

Rysunkowe rozprawki
193 Przedmioty

Opis

Książka papierowa
oprawa miękka

Specyficzne kody

isbn
978-83-8294-270-5

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Dorota Węgrzyn

ISBN druk

978-83-8294-270-5

ISBN e-book

 

Objętość

28 stron

Wydanie

I, 2024

Format

A4 (210x296)

Oprawamiękka, klejona, folia matowa

Od autorki  

Rozprawka w rysunkach – życie jest przygodą  

„Pan Tadeusz” jest księgą opisującą potęgę i piękno tradycji  

Udowodnij, że zło należy stłumić w zarodku   

Uzasadnij, że systemy wartości przedstawione w „Quo vadis” porządkują świat powieściowy

Czy bohaterowie utworów literackich mogą być autorytetami dla współczesnej młodzieży? 

W każdym jest coś, co zasługuje na podziw innych  

Człowiek – zmagający się z losem samotnik poszukujący swojej drogi życiowej  

Trudne chwile to czas na poznanie siebie  

Dzięki optymizmowi i zaufaniu łatwiej budować relacje z ludźmi  

Czy okres młodości to czas marzeń i beztroski? 

„Wojny zaczynają się i kończą, ale moi żołnierze pozostają wieczni w pamięci potomnych”

Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności   

Nie ma zbrodni bez kary. Udowodnij na podstawie utworów Mickiewicza i Słowackiego 

Czy lepiej mieć, czy lepiej być?  

Ojczyzna to nie tylko ziemia naszych przodków i kraj, w którym się urodziliśmy   

Wiele może zdziałać jednostka, ale ileż więcej grupa  

Czy łatwo pogodzić się ze śmiercią? 

Zgoda buduje, niezgoda rujnuje  

Temat: Czy bohaterowie utworów literackich mogą być autorytetami dla współczesnej młodzieży?

We współczesnym świecie trudno o prawdziwe autorytety. Media kreują osoby publiczne na specjalistów w danej dziedzinie ze szkodą dla społeczeństwa, zwłaszcza dla młodych ludzi. Autorytetami mogą być bohaterowie literaccy. Ktoś może powiedzieć, że to niedorzeczne, ale ja twierdzę inaczej. Postaram się udowodnić słuszność tezy, że w wielu lekturach natrafić można na bohaterów godnych podziwu.
W moim odczuciu autorytet może prezentować postawę niezłomności, dzięki której warto poznać głębokie uczucie. Miłość przenosi góry, gdy zapomina się o sobie, a całą troską obdarzy drugą osobę. Skąd mam czerpać wiedzę na temat rangi miłości? Dlaczego by nie właśnie z literatury? Gdy Marek Winicjusz, bohater „Quo vadis”, zrozumiał, że osiągnie radość i szczęście tylko w objęciach Ligii, zaczął modlić się i wsłuchiwać uważnie w nauki Pawła z Tarsu. Pokochał Jezusa, bo pojął, jaką wartość przedstawia Chrystus dla ukochanej. Marek Winicjusz przeszedł wewnętrzną przemianę: osiągnięcie pełni człowieczeństwa kosztowało go wiele wyrzeczeń, ale się nie poddał. Według mnie zasługuje na podziw i może być autorytetem dla młodych ludzi.
W obecności przyjaciela można głośno myśleć. Czy w dzisiejszych czasach można znaleźć prawdziwą przyjaźń? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć, podając przykład przyjaźni łączącej Zośkę i Rudego. W postawach tych dwóch ludzi odnajduję sens powiedzenia, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Zośka gotów był narazić życie za swojego przyjaciela, gdy ten został aresztowany i brutalnie przesłuchiwany w siedzibie gestapo. Tadeusz przygotował akcję odbicia Rudego. Pamiętnik, napisany po śmierci Rudego, stał się przyczynkiem do powstania książki, którą nazwałabym poradnikiem o przyjaźni.
Uważam, że warto żyć tak, aby pomagać potrzebującym. Człowiek, który ma możliwości, aby dać coś drugiemu, odnajdzie sens człowieczeństwa. Posłużę się przykładem z lektury Dickensa „Opowieść wigilijna”. To nieprawda, że ta historia z XIX wieku jest bajką z dawnych czasów. Problem w niej poruszony ma uniwersalny charakter. Ebenezer Scrooge był samotnym egoistą, ale dzięki wizytom duchów stał się wartościowym człowiekiem. Zrozumiał, że warto się dzielić, a pomógł mu w tym niezwykły czas świąt Bożego Narodzenia.
Okazuje się, że możemy z literatury czerpać, ponieważ młody człowiek odnajduje w niej ponadczasowe wartości, takie jak miłość, przyjaźń i dobroczynność. Chce czy nie, lektury uczą. Ich bohaterowie przekazują wskazówki, jak żyć, aby nie zmarnować ani chwili i móc być z siebie zadowolonym.

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło