Biblioterapia w praktyce

Biblioterapia w praktyce. Poradnik dla nauczycieli, wychowawców i terapeutów

Podtytuł: Poradnik dla nauczycieli
ISBN: 978-83-7587-751-9
19,05 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 20,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

W książce przedstawiono wyjątkowe scenariusze, przeznaczone do pracy z grupą. Głównym celem zamieszczonych tekstów jest profilaktyka oraz praca z emocjami. Scenariusze mogą znaleźć zastosowanie zarówno na zajęciach dydaktycznych, jak i socjoterapeutycznych, czy spotkaniach z grupą wsparcia...

Książka dostępna w wersji elektronicznej e-book:

Wersja książki
Ilość

W książce przedstawiono wyjątkowe scenariusze, przeznaczone do pracy z grupą. Głównym celem zamieszczonych tekstów jest profilaktyka oraz praca z emocjami. Scenariusze mogą znaleźć zastosowanie zarówno na zajęciach dydaktycznych, jak i socjoterapeutycznych, czy spotkaniach z grupą wsparcia.

Książka jest nie tylko źródłem pomysłów do pracy z grupą, ale również poradnikiem, w jaki sposób pisać własne, autorskie scenariusze bibliterapeutyczne. Realizatorami przedstawionych tekstów mogą być nauczyciele szkół szczebli podstawowych, gimnazjalnych, zawodowych oraz licealnych. Mogą być one proponowane uczniom w ramach zajęć dydaktycznych i pozalekcyjnych (np. w świetlicach terapeutycznych).

[...] książkę uważam za bardzo wartościową merytorycznie, mądrą życiowo, potrzebną i pożyteczną społecznie, a przy tym pilnie oczekiwaną. Jej Redaktorowi Pani Ewelinie J. Koniecznej oraz Wszystkim Współautorom chciałam pogratulować zarówno koncepcji metodologicznej, jak i udanej próby rozbudzenia zainteresowania poruszaną problematyką nie tylko nauczycieli, wychowawców i terapeutów, ale rodziców, którzy często nie wiedzą, jak radzić sobie z takimi problemami w rodzinie, w domu, problemami, które -jako popularne, powszechnie dziś pojawiające się w naszych domach - zaistniały także w opracowanych i udostępnionych nam scenariuszach, a także samej młodzieży, która mając przykład postępowania swych rówieśników, może wyrobić sobie opinię, a poprzez przykład innych tak wiele można się w życiu nauczyć.

dr Elżbieta M. Minczakiewicz

Poradnik dla nauczycieli
281 Przedmioty

Opis

Książka elektroniczna - E-book
EPUB

Specyficzne kody

isbn
978-83-7587-751-9

Ewelina J. Konieczna

Doktorantka, asystentka na Uniwersytecie Opolskim. Ukończyła kurs muzykoterapii, a także Szkółkę Trenerską organizowaną przez Pracownię Alternatywnego Wychowania w Łodzi.

Autorka licznych artykułów opublikowanych na łamach czasopism.

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Ewelina J. Konieczna

ISBN druk

978-83-7587-464-8

ISBN e-book

978-83-7587-751-9

Objętość

268 stron

Wydanie

I, 2013

Format

B5 (160x235). E-book: pdf

Oprawamiękka, klejona, folia matowa

Wprowadzenie

Obszary zastosowania scenariuszy biblioterapeutycznych


Czym jest biblioterapia?
Cele bibliotrerapii realizowanej w formie scenariuszy biblioterapeutycznych
Biblioterapia jako metoda pracy z uczniem.
Biblioterapia na zajęciach dydaktycznych.
Biblioterapia na zajęciach pozalekcyjnych.
Biblioterapia jako metoda pracy z grupą terapeutyczną.


Metodyka pracy z tekstem biblioterapeutycznym 

Jak pracować z zamieszczonymi scenariuszami?
Jak napisać własny scenariusz biblioterapeutyczny?
Jak opracować scenariusz biblioterapeutyczny na podstawie isniejącego już tekstu?
Co to jest trójelementowy model postępowania biblioterapeutycznego?


Scenariusze biblioterapeutyczne

Kredki
Mucha na ławie oskarżonych
Feralny wtorek
Klasowa wycieczka
Najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić, to zawsze być sobą
Pechowy spacer
Chcę wyjechać na wakacje
Czy to już odpowiednia pora
Niebezpieczna znajomość
Zaufaj, powiedz żyj
Ten inny
Wirtualna znajomość
ja tylko lubię dobrze zjeść
Klub "Pod Aniołem"
Miejsce przyjaźni w życiu młodzieży
Sytuacja bez wyjścia?
Romek
Tolerancja
Decyzja
Dziadek
Toksyczna miłość
Rodzina
Narkotyki - pomyśl dwa razy, nim weźmiesz choć raz
Tato
Dzień dobry, jestem kobietą, czy to problem?
Oskar i pani Róża
Miasto utrapienia
Zdrada
Rodzina ponad wszystko...?
Pokonać lęk

Bibliografia

Jedną z metod uaktywniania człowieka jest biblioterapia. Polegając na oddziaływaniu za pomocą specjalnie dobranego tekstu literackiego, pełni rolę profilaktyczną, wychowawczą lub terapeutyczną. Bez względu na jej formę (indywidualną czy grupową), istotne jest postawienie właściwej diagnozy oraz ściśle związany z daną sytuacją dobór literatury. Książka Biblioterapia w praktyce jest nie tylko obszernym źródłem pomysłów do zastosowania w pracy z grupą, ale też poradnikiem ułatwiającym tworzenie autorskich scenariuszy biblioterapeutycznych.

Ponieważ teoria zawsze powinna iść w parze z praktyką, całość została podzielona na dwie zasadnicze części. Obok obszaru zastosowania scenariuszy terapeutycznych, przybliżenia istoty biblioterapii oraz celów i przeznaczenia scenariuszy, znalazły się w publikacji konkretne wiadomości dotyczące metodyki pracy z tekstem biblioterapeutycznym. Pomocą służy specjalnie opracowana tabela: treści pogrupowane w sześciu jej kolumnach to szczegółowa charakterystyka scenariuszy zamieszczonych w dalszej części książki. Dokładna analiza tabeli pozwala dopasować wybrany tekst do konkretnej grupy i sytuacji. Wszystkie te informacje znacznie ułatwiają pracę na poszczególnych etapach postępowania terapeutycznego.

Publikacja przeznaczona jest dla nauczycieli, wychowawców i terapeutów. Każdy, kto po nią sięgnie, odnajdzie materiały przynoszące zadowalające efekty. W zestawie znalazło się trzydzieści ciekawych scenariuszy, opatrzonych tytułem, szczegółowym opisem przebiegu zajęć oraz pytaniami, jakie prowadzący powinien zadać uczestnikom spotkania. Do niektórych dołączono przykładowe kwestionariusze, ułatwiające przyswojenie podanych treści. W każdym scenariuszu ukryte zostało głębokie przesłanie, które z powodzeniem można wykorzystać w omawianiu codziennych zachowań oraz analizowaniu życiowych problemów. Wszystkie scenariusze uczą rozróżniania dobra od zła, odpowiedzialności za własne czyny i świadomego ponoszenia konsekwencji działań, a także zachęcają do dokonywania roztropnych wyborów i podejmowania odpowiedzialnych decyzji.

W publikacji znalazły się również odpowiedzi na pytania dotyczące konstruowania autorskich scenariuszy. Bibliografia oraz adresy stron internetowych służą zainteresowanym ogromnym zasobem wiedzy. Opisane wydarzenia są najlepszym przykładem postępowania w sytuacjach zaczerpniętych z codziennego życia. Korzystanie z Biblioterapii w praktyce uczy rozwiązywania konfliktów szkolnych i rodzinnych. Podane propozycje doskonale nadają się do powszechnego zastosowania.

źródło: http://www.granice.pl/recenzja,biblioterapia-w-praktyce,5476

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło