Stojak Grażyna

Stojak Grażyna

Doktor nauk humanistycznych, z zawodu historyk sztuki i pedagog. Od ponad 20 lat związana z zawodowym szkolnictwem nauczycieli przedmiotów plastycznych. Swoje doświadczenia w kształceniu i doskonaleniu dorosłych w zakresie sztuk plastycznych zebrała w publikacji pt. "Świat wychowania przez sztuki piękne w Polskiej szkole". Atmosferę dawnej klasy szkolnej ukazała także w wystawie "Klasa starej daty", za którą przemyskie muzeum otrzymało "Sybillę" w Ogólnopolskim Konkursie Na Najciekawsze Wydarzenie Muzealne roku 2002. Jako kustosz Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej jest autorką wielu wystaw, m.in.: "Mój podpis pamiątką Ci będzie", "Malarstwo Cezariusza Kotowicza", "Pejzaż kresowy w malarstwie M. Dmytrucha". W roku 2005 w Muzeum Historii Miasta Przemyśla odtworzyła dawne atelier fotograficzne Bernarda Hennera z przełomu XIX/XX wieku i odtąd fotografia stała się jej pasją. Jest autorką książek: "Śladami rodziny Hennerów" (2006), "Z albumu Adama Wysokiego" (2006), "Świat Franciszka Zalewskiego" (w przygotowaniu), a także artykułów związanych z fotografią. Przez ostatnie dwa lata uczestniczyła w obradach jury Międzynarodowego Konkursu Fotografii Niekonwencjonalnej "Fotoodlot" w Rzeszowie. Od ponad 25 lat aranżuje wystawy sztuki współczesnej, zarówno profesjonalnej jak i amatorskiej.

Od 2000 roku związana jest z Galerią Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu, gdzie do najcieplej wspominanych przez nią wystaw należą: "Grafiki komputerowe Z. Beksińskiego", "Fotografie i realia scenografii T. Kantora", "Malarstwo Ryszarda Dudka", obecnego dyrektora BWA w Rzeszowie, fotografie portretowe z Wiosny Poetów Grażyny Niezgody. Jest autorką wielu tekstów do katalogów wystaw artystycznych organizowanych przez WDK w Rzeszowie. Należy do Grupy Twórczej "Droga".

W 2008 roku została laureatką konkursu literackiego „Podkarpacki Pegaz” za książkę pt. „Świat wychowania przez sztuki piękne w polskiej szkole”.

Jest 1 tytuł.

Pokazano 1-1 z 1 pozycji

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło