Freya Jaffke

Jaffke Jaffke

(ur. 1937) jest wychowawczynią przedszkolną z wieloletnim doświadczeniem. W latach 1960–1990 pracowała w przedszkolu związanym ze szkołą waldorfską Freie Georgenschule w Niemczech, w miejscowości Reutlingen. W latach 1964–1966 studiowała w Kolonii w Wyższej Szkole Pedagogiki Społecznej (Höhere Fachschule für Sozialpädagogik), aby uzyskać uprawnienia pozwalające jej nauczać w szkołach zawodowych. Od 1971 roku wykłada w Stuttgarckim Seminarium Waldorfskiej Pedagogiki Przedszkolnej (Waldorfkindergartenseminar). Od 1990 roku prowadzi w wielu krajach kursy i wykłady z zakresu waldorfskiej pedagogiki przedszkolnej.

W wydawnictwie Freies Geistesleben opublikowała następujące książki:

Spielzeug – von Eltern selbst gemacht (tytuł wydania w języku polskim: Zabawki z naturalnych materiałów, Genesis, Gdynia 1995); Getreidegerichte – einfach und schmackhaft („Potrawy ze zbóż – proste i smaczne”); Puppenspiel („Teatrzyk lalek”); Tanzt und singt! („Tańcz i śpiewaj!”); Spiel mit uns („Baw się z nami”); Spielen und arbeiten im Waldorfkindergarten („Zabawa i praca w przedszkolu waldorfskim”); Advent („Adwent”); Gestalten mit farbiger Wolle („Tworzenie w kolorowej wełnie”); Feste in Kindergarten und Elternhaus, cz. I−II (tytuł wydania w języku polskim: Święta przez cały rok, cz. I−II, Genesis, Gdynia 1996); Wir gestalten mit Holz für Kinder („Tworzymy w drewnie dla dzieci”); Handarbeit („Prace ręczne”); Mit Kindern malen („Malowanie z dziećmi”); Tiere für Puppenspiele („Zwierzęta do teatrzyku lalek”).

Do stałych zajęć tygodnia w każdym przedszkolu waldorfskim należy teatrzyk lalek. Wychowawczynie same wystawiają przedstawienia i używają do tego celu lalek i marionetek własnoręcznie zrobionych. Pomagają im w tym zwykle pięcio- i sześciolatki. W zabawie naśladowczej dzieci organizują własne przedstawienia teatrzyku lalek, twórczo przeobrażając to, co obejrzały. Ta forma zabawy stymuluje szczególnie silnie i wszechstronnie rozwój dziecka w wieku przedszkolnym. Książka ukazuje tajemnice warsztatu teatrzyku lalek, sposoby wykonywania różnych typów lalek i marionetek, zawiera również przykłady tekstów takich przedstawień.

Jest 1 tytuł.

Pokazano 1-1 z 1 pozycji

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło