Andrukowicz Wiesław, Trentowski Bronisław Ferdynand

Andrukowicz Wiesław

Tytuł naukowy: doktor
Obecne miejsce pracy i zajmowane stanowisko: Uniwersytet Szczeciński - adiunkt
Specjalizacja: teoria kształcenia integralnego

Najważniejsze publikacje:
1. Antycypacja kierunku i modelu edukacji (1994)
2. Dydaktyka wartości, faktów i sposobów działania (1995)
3. Edukacja w ponowoczesności (1997)
4. Wokół fenomenu i istoty twórczości (1999)
5. Edukacja integralna (2001)

Inne osiągnięcia: Autor 8 książek, współautor 14 oraz autor 90 artykułów

Trentowski Bronisław Ferdynand

urodził się w 1808 roku w pięknym rejonie Polski zwanym Podlasiem. Pochodził on z drobnoszlacheckiej rodziny kalwińskiej. Nad jego wychowaniem czuwał głównie ojciec, który wykształcenie pobierał na uniwersytecie królewskim, był więc światłym człowiekiem. Bronisław Trentowski naukę pobierał początkowo w szkole pijarów w Łukowie, następnie uczęszczał do liceum w Warszawie i uniwersytetu Warszawskiego.

W 1829 roku został magistrem filozofii i podjął pracę w gimnazjum w Szczucinie. Losy Trentowskiego spotkały się niestety z tragicznymi wydarzeniami w historii Polski, musiały więc one wpłynąć na jego losy. Gdy dowiedział się o wybuchu powstania listopadowego postanowił wziąć w nim udział, tym samym pociągnął za sobą pewna grupę uczniów. Jednak klęska powstania spowodowała, iż Trentowski musiał opuścić ojczyznę. Na obczyźnie podejmował się różnych prac w celu utrzymania własnej osoby. Podejmował się w Niemczech nawet pracy dydaktycznej. Lubił słuchać wykładów J. H. Herbarta na Uniwersytecie Królewskim. Podjął także studia filozoficzne na uniwersytecie w Heideburgu i Fryburgu. We Fryburgu natomiast uzyskał doktorat z filozofii, jednak pomimo jego starań nie uzyskał tam posady profesorskiej.

Trentowski swoje największe dzieło napisał na obczyźnie - w Niemczech. Tworzenie dzieła zajęło mu dwa lata. Jest to pozycja pt. "Chowanna" czyli System pedagogiki narodowej jako umiejętności wychowania, nauki i oświaty, słowem wykształcenia naszej młodzieży." Pierwsze wydanie tego dzieła składającego się z 2 tomów zostało wydane w 1842 roku, wznowienie nastąpiło w 1846 roku.

Jest 1 tytuł.

Pokazano 1-1 z 1 pozycji

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło