Józefa Brągiel, Beata Górnicka

prof. dr hab. Józefa Brągiel

Józefa Brągielpedagog społeczny, socjolog, profesor zwyczajny w Instytucie Nauk Pedagogicznych Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego. Specjalizuje się w pedagogice społecznej i pedagogice rodziny. Jej zainteresowania badawcze dotyczą problematyki rodziny i rodzicielstwa oraz przemocy w rodzinie wobec dziecka. Jest współtwórczynią polskiej pedagogiki rodziny – współautorką książki Pedagogika rodziny. Obszary i panorama problematyki (współaut.: S. Kawula, A.W. Janke; Toruń 1997; dziewięć wydań, ostatnie w 2014). W dorobku naukowym posiada kilkaset publikacji: książek, rozdziałów w książkach i artykułów w czasopismach, w języku polskim i angielskim.

Jest współredaktorką (wspólnie z B. Górnicką) monografii z cyklu „Rodzicielstwo”, w tym m.in.: Rodzicielstwo w obliczu niepełnosprawności i zaniedbania (Opole 2014), Rodzicielstwo w sytuacji dezorganizacji rodziny i możliwości wspomagania rodziców (Opole 2014), Rodzicielstwo w różnych fazach rozwoju rodziny (Opole 2017), Rodzicielstwo w obliczu trudności i problemów życiowych oraz ich przez­wyciężanie (Opole 2017).dr Beata Górnicka

Beata Górnickapedagog społeczny i pedagog specjalny, adiunkt w Instytucie Nauk Pedagogicznych Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego. Jej zainteresowania badawcze dotyczą problematyki funkcjonowania osób z niepełnosprawnością w rolach życiowych oraz rodziny i ro­dzicielstwa.

W dorobku naukowym posiada m.in.: monografię Plany życiowe młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim (Opole 2004), podręcznik akademicki Metodyka pracy opiekuńczo-wychowawczej – wybrane zagadnienia (Opole 2015), kilkanaście prac redagowanych i współredagowanych, ponad 80 rozdziałów w pracach zbiorowych i artykułów w czasopismach, w tym opublikowanych w języku angielskim, rosyjskim i czeskim. Jest współredaktorką (wspólnie z J. Brągiel) monografii z cyklu „Rodzicielstwo” (2012, 2014, 2017).

Jest 1 tytuł.

Pokazano 1-1 z 1 pozycji

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło