Jaką rolę w systemie nauk pedagogicznych pełni pedagogika społeczna?

person Wysłane przez: Oficyna Wydawnicza "Impuls" list Kategoria: Blog Dodano: favorite Trafienie: 979

Pedagogika to całokształt wiedzy na temat wychowania i kształcenia człowieka na przestrzeni jego życia. Nauki pedagogiczne zaliczają się do nauk społecznych o profilu humanistycznym i obejmują zarówno teorię, jak i praktykę działań opiekuńczo-wychowawczych podejmowanych wobec dzieci i młodzieży, jak i edukację osób dorosłych  w różnym wieku. Ta bogata dyscyplina wiedzy posiada szereg różnych subdyscyplin, a jedną z nich jest pedagogika społeczna. Czym zatem jest ta gałąź wiedzy i czym się zajmuje?

Człowiek nie jest samotną wyspą

Pedagogika społeczna to interdyscyplinarna subdyscyplina pedagogiki, która koncentruje się na relacji między jednostką a jej środowiskiem oraz wpływie, jaki środowisko społeczne na tę jednostkę wywiera. Z racji szerokiego zakresu wiedzy, jaki obejmuje, czerpie ona także z osiągnięć pokrewnych dziedzin wiedzy, jak: socjologia, psychologia itp. Książki o pedagogice często poruszają także kwestie powiązane z etyką i kulturoznawstwem, co również leży w kręgu zainteresowań tej dyscypliny.

Przez wieki głównym obszarem badawczym pedagogiki społecznej był wpływ, jak wywiera na jednostkę rodzina, szkoła i najbliższe otoczenie. W obecnych czasach, czyli okresie globalnego społeczeństwa informacyjnego powiązanego z rozwojem Internetu, za otoczenie wychowawcze można także uznać środki masowego przekazu, poradniki internetowe, a nawet celebrytów. W czasach tzw. „globalnej wioski” wpływ tego nowego rodzaju otoczenia staje się coraz silniejszy. Tym bardziej istotne staje się badanie długofalowych konsekwencji zmienionych struktur i sposobów komunikacji społecznej i ich wpływu na więzi społeczne.

Pedagogiczna księgarnia internetowa oferuje możliwość zapoznania się z tą fascynującą dziedziną wiedzy, która może zainteresować nie tylko nauczycieli i osoby pracujące w szkolnictwie, lecz także tych czytelników, których interesuje temat relacji międzyludzkich i oddziaływań środowiskowych na jednostki dawniej i dziś.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło