Jakie standardy muszą spełniać podręczniki akademickie, aby zostały dopuszczone do obrotu?

person Wysłane przez: Oficyna Wydawnicza "Impuls" list Kategoria: Blog Dodano: favorite Trafienie: 221

Wiedza naukowa przekazywana podczas studiów opiera się w dużej mierze na podręcznikach akademickich. Publikacje te powinny spełniać określone standardy, aby można było się nimi posługiwać w kontekście kształcenia wyższego. Co powinno zatem cechować podręczniki akademickie, aby mogły zostać dopuszczone do obrotu? Przeczytaj artykuł, aby poznać odpowiedź.

Charakterystyka podręczników akademickich    

Istnieje wiele kryteriów, które powinny spełniać podręczniki akademickie. Jednym z najważniejszych jest przekazywanie syntezy wiedzy z danej dziedziny nauki. Ponieważ proces gromadzenia materiałów do podręcznika trwa wiele lat, jest to wiedza ugruntowana na podstawie badań z konkretnego przedziału czasowego, a więc wiarygodna i przekonująca. Czym jeszcze powinien charakteryzować się dobry podręcznik akademicki? Przede wszystkim powinien tak szeroko i głęboko badać dane zagadnienie, jak to tylko możliwe, z uwzględnieniem kontekstu badawczego i metodologii. Jednocześnie podręcznik akademicki powinien prezentować treści w sposób przystępny i zrozumiały, a także zwracać uwagę na treści kluczowe poprzez graficzne wyodrębnienie ich. Powinien także zawierać bibliografię oraz wykaz prac badawczych, które posłużyły za jego podbudowę. Bardzo ważne jest, aby był napisany w stylu naukowym lub popularnonaukowym, wykorzystującym terminologię typową dla danej dziedziny wiedzy.

Aktualność podręczników akademickich

Aby podręczniki akademickie były jak najbardziej aktualne, powinny co jakiś czas powstawać ich poprawione i uzupełnione wydania, o ile w konkretnej dziedzinie wiedzy doszło do nowych odkryć badawczych. Kolejne wydania pozwalają także udoskonalić konkretny podręcznik, nie tylko pod względem wiedzy, lecz także stylu i układu treści. W naszej księgarni internetowej znajdą Państwo najbardziej aktualne książki akademickie i publikacje naukowe  z różnych dziedzin wiedzy, zwłaszcza nauk społecznych i humanistycznych.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło