Peowiacy i harcerze - recenzja

person Wysłane przez: Oficyna Wydawnicza "Impuls" list Kategoria: Recenzje książek wydawnictwa Impuls: dowiedz się więcej Dodano: favorite Trafienie: 246

Romuald Kawalec dokonał swoją powieścią rzeczy naprawdę wielkiej, jaką to było połączenie barwnej fabularnie historii o wojnie...

Recenzja książeczki pt. "Peowiacy i harcerze" autorstwa Romualda Kawalca


W niezwykle interesującej serii Wydawnictwa Impuls „Przywrócić pamięć”, ukazują się m.in. książki o tzw. „tematyce harcerskiej”, które z rozmaitych względów były uznawane niegdyś za pozycje zakazane. Zakazane również i dlatego, że opiewały i chwaliły one etos polskiego, przedwojennego harcerstwa, które odegrało tak wielką rolę w czasie II wojny światowej. Na szczęście dziś możemy znów je odkrywać, poznawać i doceniać. Jedną z najnowszych odsłon tej serii jest powieść Romualda Kawalca pt. „Peowiacy i harcerze”. 

Jako słowo się rzekło, jest to opowieść o czasie I wojny światowej, w której poznajemy losy kilkorga bohaterów - m.in. pary szacownych nauczycielek, młodych chłopców łaknących wielkich przygód oraz żołnierzy i wywiadowców, walczących tyleż na froncie, co i prowadzących swoją szpiegowską działalność na rzecz niepodległej Polski. To również historia o pewnej zbrodni, skomplikowanym śledztwie oraz rzeczy najważniejszej - działalności Związku Peowiaków i harcerstwa. 

Romuald Kawalec dokonał swoją powieścią rzeczy naprawdę wielkiej, jaką to było połączenie barwnej fabularnie historii o wojnie i kolejach ludzkiego losu z piękną pochwała działalności Kombatanckiej Organizacji Peowiaków i polskiego harcerstwa, które to dwie organizacje odegrały tak wielką i chyba też nie do końca docenioną rolę w walce o niepodległość Polski. I w mej ocenie udało się tego dokonać autorowi w naprawdę wielkim stylu, gdyż książka ta porywa swoją akcją od pierwszych chwil, a przy tym i edukuje nas o działalności, roli i wielkości tamtych dwóch organizacji.

Omawiając tę książkę można dokonać podziału na dwie główne części - to, co stricte fabularne, ukierunkowane na akcję i widowiskową relację..., jak i to, co wiąże się z historycznym i źródłowym charakterem tej opowieści, gdzie autor odnosi się nie tylko do dziejowych faktów, ale też i zamieszcza różnego rodzaju dokumenty. I tu także możemy powiedzieć, że połączenie tych dwóch literackich obliczy udało się tu w iście perfekcyjny sposób, dzięki czemu lektura jest ciekawa i emocjonująca, a wiedza płynie do nas szerokim nurtem. 

Z pewnością jest to przede wszystkim opowieść o tamtych dawnych czasach, okresie Wielkiej Wojny, walce o polską niepodległość. I jest tu zarówno walka, polityka, konfrontacja ze znienawidzonymi zaborcami..., ale też i szczegółowo ukazana codzienność życia - zwykłych ludzi w podziale na pokolenia, pełnione funkcje i role, czy też społeczny status. Relacja ta jest tym barwniejszą, iż prowadzoną niejako „z pierwszej ręki”, gdyż warto pamiętać o tym, iż książka ta ukazała się 1922 roku, a powstawała przez okres kilku lat wstecz. To piękny, fascynujący i realny portret tamtych czasów. 

Lektura tej pozycji jest intrygującą, niezwykle ekscytującą i porywającą od pierwszych stron. Przede wszystkim jest to zasługą tego, iż wiele się tu dzieje, akcja pędzi z wielką prędkością, a każdy kolejny rozdział potrafi nas czymś zaskoczyć. Oczywiście obok przygody są tu i bardziej statyczne fragmenty, które odnoszą się m.in. do polityki, kształtowania wymienionych powyżej organizacji oraz idei ducha patriotyczno-harcerskiego. Ale i one mają sobą wiele ciekawego do zaoferowania, i to nie tylko wielkim pasjonatom historii i harcerstwa.

Książka „Peowiacy i harcerze”, to również wspaniały portret literatury lat 20-tych ubiegłego stulecia, który przedstawia nam ówczesny język, sposób tworzenia powieściowej prozy oraz ten niezwykły literacki klimat, którego dziś już nie uświadczymy we współczesnych książkach. Z tego powodu, ale też i uwagi na ofertę fabularno-edukacyjną tej pozycji, gorąco was zachęcam do sięgnięcia po niniejsze dzieło Romualda Kawalca. Dzieło, o którym powinniśmy pamiętać.


źródło: https://sztukater.pl/ksiazki/item/36935-peowiacy-i-harcerze.html

Zapraszamy do publikacji: https://www.impulsoficyna.com.pl/przywrocic-pamiec/1901-peowiacy-i-harcerze.html

____________________
Kawalec Romuald

Jeden z pierwszych skautów krakowskich, dziennikarz, literat, wydawca, instruktor harcerski, dyplomata, oficer Wojska Polskiego, Komendant Harcerstwa Polskiego na Bliskim i Środkowym Wschodzie (1941) działacz emigracyjny

Rodzina i nauka

Urodził się 21 sierpnia 1893 roku w rodzinie Marcina, kancelisty krakowskiej Rady Powiatowej, i Anny z domu Stimac w Kolbuszowej. Miał brata Tadeusza (1895–?), oficera Wojska Polskiego, dyplomatę. Po przeprowadzce do Krakowa Kawalcowie mieszkali na Podgórzu przy ulicy Salinarnej.

Od 1909 roku rozpoczął naukę w klasie III c.k. I Wyższej Szkoły Realnej w Krakowie. Jako uczeń klas IVb i Vb był klasyfikowany jako „chlubnie uzdolniony”. 5 października 1912 wystąpił z c.k. I Wyższej Szkoły Realnej w Krakowie. Nie znamy powodów tej decyzji, ale wiadomo, że w czerwcu 1913 roku zdał maturę w VII klasie w c.k. II Wyższej Szkole Realnej w Krakowie, która miała status szkoły średniej o profilu matematyczno-przyrodniczym. Placówka zaliczała się do dobrze wyposażonych, a uczniowie mogli korzystać z doskonale wyposażonej biblioteki. Szkołę realną ukończył w wieku 20 lat, co nie było niczym nadzwyczajnym, na dwudziestu siedmiu uczniów w klasie VII jedenastu miało bowiem ukończone 20 lat. Wszyscy jego koledzy w klasie podawali narodowość polską, aczkolwiek pięcioro jako wyznanie wpisali „mojżeszowe”. Podobnie było w całej szkole, gdzie nikt nie podał narodowości żydowskiej, choć na ponad 280 uczniów 32 zadeklarowało, że wyznaje religię mojżeszową.

Kończąc szkołę, Kawalec jako przyszły zawód podał górnictwo. Świetnie rozwijające się w Galicji górnictwo ropy naftowej oraz kopalnictwo soli kamiennej dawało świetne możliwości rozwoju zawodowego.

W roku szkolnym 1913/1914 Romuald uczęszczał na kurs abiturientów przy Akademii Handlowej w Krakowie. Celem jednorocznego kursu było danie absolwentom szkół średnich wykształcenia handlowego.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło