Rola książek w edukacji przedszkolnej

person Wysłane przez: Oficyna Wydawnicza "Impuls" list Kategoria: Blog Dodano: favorite Trafienie: 118

Edukacja przedszkolna niektórym kojarzyć się może głównie z beztroską zabawą. Nie można jednak zapominać, że małe dzieci uczą się głównie poprzez zabawę, dlatego zabawy te powinny mieć określony cel i strukturę. Mimo, że dzieci na tym etapie nie potrafią jeszcze czytać, nie można nie docenić roli, jaką odgrywają książki na tym etapie ich edukacji. Jeśli checz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do lektury.

Książki uczą dzieci, jak rozumieć świat

Bajki i historyjki dla dzieci wykorzystywane w edukacji przedszkolnej mają za zadanie ukazanie sytuacji adekwatnych do możliwości pojmowania świata na danym etapie rozwoju dziecka. Odwołując się do bujnej wyobraźni dziecka, nie tylko bawią, lecz także uczą, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach oraz jakie postawy moralne są wartościowe i pożądane. Pozwalają także dzieciom lepiej zrozumieć swoje emocje i otaczający je świat. Oprócz tego typu rozwijającej lektury dla dzieci, książki do edukacji przedszkolnej wprowadzają również tematy takie, jak: nauka alfabetu i cyfr oraz liczenia i czytania, jak również podstawy nauk przyrodniczych i sytuacji z życia społecznego. Tematy te zwykle prezentowane są w postaci zabaw i wierszyków oraz lekcji w naturze. Osobną kategorią książek są poradniki dla nauczycieli pracujących w przedszkolu, które prezentują gotowe scenariusze prowadzenia zajęć z dziećmi oraz kwestie dotyczące psychiki małego dziecka i sposobu, w jaki widzi świat.

Książki dla dzieci o specjalnych potrzebach

Pedagogika przedszkolna obejmuje także pozycje, które mają pomóc nauczycielom zdiagnozować potencjalne problemy rozwojowe u dzieci lub też ukazać ich specjalne talenty. Pedagog powinien być w stanie wykryć wszelkie deficyty rozwojowe na jak najwcześniejszym etapie i rozpocząć odpowiednie działania terapeutyczne, takie jak np. trening logopedyczny. W ramach publikacji z dziedziny pedagogiki przedszkolnej znajdują się także pozycje dotyczące dzieci szczególnie uzdolnionych, pomagające rozwijać wrodzone talenty już od przedszkola.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło