• Obniżka
Ignacy Kozielewski - Harcmistrz Rzeczypospolitej

Ignacy Kozielewski - Harcmistrz Rzeczypospolitej

Podtytuł: Fundamenty...
ISBN: 978-83-66990-34-0
36,19 zł
33,19 zł Oszczędzasz: 3,00 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 35,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Portret Ignacego Kozielewskiego

Współtwórca ruchu harcerskiego, pedagog, działacz społeczny, Ignacy Kozielewski, urodził się 13 stycznia 1882 roku w rodzinie wielodzietnej jako jedno z dwanaściorga dzieci Sebastiana i Barbary z Prochanów w Starzenicach, w powiecie wieluńskim.

Ilość

Portret Ignacego Kozielewskiego

Współtwórca ruchu harcerskiego, pedagog, działacz społeczny, Ignacy Kozielewski, urodził się 13 stycznia 1882 roku w rodzinie wielodzietnej jako jedno z dwanaściorga dzieci Sebastiana i Barbary z Prochanów w Starzenicach, w powiecie wieluńskim.

Do nazwy miejscowości, w której przyszedł na świat, nawiązuje pseudonim Ignacego – Starzeńczyk, użyty zamiast rodowego nazwiska na karcie tytułowej powieści Harcerskie troski. Z kolei od imienia ojca pochodzi inny jego pseudonim Sebastjanowicz, od nazwiska matki – pseudonimy Prochański i Prochan, a od miasta powiatowego ze stron rodzinnych Wielunia – pseudonim Wieluńczyk. Tym ostatnim Ignacy podpisywał się pod artykułami prasowymi w „Życiu Nowym” i „Orce”, pismach wychodzących w okresie pierwszej wojny światowej.

Wieś rodowa Ignacego Starzenice leżała w oddaleniu sześciu wiorst od Wielunia, a jej kościół parafialny znajdował się w Rudzie. We wsi znajdowało się czternaście domów z 247 mieszkańcami, czyli była to społeczność niemała, folwark zaś posiadał dziewięć domów z 22 mieszkańcami. Co ważniejsze, folwark ten, jako własność Łubieńskich, według danych z 1886 roku, składał się ze Starzenic, Ludwinowa i Jodłowa, dóbr liczących 2993 morgi powierzchni, w tym był ogród o areale 456 mórg. Ostatnia liczba miała szczególne znaczenie dla rodziny Ignacego, gdyż ojciec Sebastian był z zawodu ogrodnikiem i dlatego był zatrudniony przy folwarku jako sadownik, znawca roślin pospolitych i ozdobnych oraz kwiatów.

W związku ze zmianami zatrudnienia ojca Sebastiana rodzina Kozielewskich zmieniała miejsca pobytu, ale nie są one wszystkie znane. Dość powiedzieć, że syn pod koniec XIX wieku podjął naukę w gimnazjum rządowym w Piotrkowie Trybunalskim, mieście znanym z tradycji patriotycznych...

Fundamenty...
99 Przedmioty

Opis

Książka papierowa
oprawa miękka

Stanik Stanisław

notka w przygotowaniu

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Stanik Stanisław

ISBN druk

978-83-66990-34-0

ISBN e-book

 

Objętość

90 stron

Wydanie

II, 2021

Format

A5 (195x125)

Oprawamiękka, klejona, folia matowa

Portret Ignacego Kozielewskiego

W orbicie zainteresowań

Pisane pod natchnieniem

Zasługi badawcze

W kręgu ideałów

Interwencje twórcze

Jak zrodził się hymn harcerski?

Kalendarium

Bibliografia

Indeks osobowy

Kalendarium

13 stycznia 1882 – urodził się w Starzenicach, w parafii rzymskokatolickiej w Rudzie, syn Sebastiana Kozielewskiego (30 lat) i Barbary z Prochanów (23 lata); często mylnie podaje się jako datę jego urodzin 15 stycznia 1882 roku

1902 – ukończył gimnazjum ludowe w Piotrkowie Trybunalskim

1903 – napisał list z Piotrkowa do brata Kazimierza o znaczeniu Adama Mickiewicza, a przede wszystkim Juliusza Słowackiego (z jego Królem-Duchem na czele) dla jego twórczości; działał w organizacjach niepodległościowych „Pet” i „Zet”

1905 – 1906 – był inspiratorem i emisariuszem strajków szkolnych

1908 – współpracował z wieloma pismami, takimi jak: „Zarzewie”, „Myśl”, „Naród”, „Państwo”, „Wyzwolenie”, „Tygodnik Ilustrowany”, „Ateneum”

1908 – zdobył patent z egzaminu nauczycielskiego i zaczął snuć marzenia nawet o katedrze literatury rosyjskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim

6 lutego 1909 – wyjechał do Krakowa, gdzie zapisał się na Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego

29 grudnia 1910 – wspomniał w liście do brata Kazimierza o rozpoczęciu pracy nad Dworzaninem Łukasza Górnickiego i snuł plany pisania rozprawy doktoranckiej u prof. Wilhelma Bruchnalskiego

26 lutego 1911 – grono nauczycielskie Sokoła Macierzy, a w jego składzie Ignacy Kozielewski, podjęło uchwałę domagającą się od Naczelnictwa Związku Sokolego zgody na wprowadzenie ruchu skautowego do tej organizacji

20 marca 1911 – przy Sokole Macierzy we Lwowie zorganizowano pierwszy kurs skautowy dla około dwustu słuchaczy i słuchaczek; Andrzej Małkowski przedstawił na nim treść przetłumaczonej przez siebie z języka angielskiego książki Roberta Baden-Powella Scouting for Boys (1908); uczestnikiem kursu był między innymi Ignacy Kozielewski

21 maja 1911 – we Lwowie rozwiązano Drużyny Młodzieży Szkolnej; dotychczasowa Komenda Drużyn przekształciła się w Naczelną Komendę Skautową, na jej czele stanął Kazimierz Wyrzykowski, a w skład Komendy wchodzili: Andrzej Małkowski, Czesław Pieniążkiewicz, Franciszek Kapałka, Olga Drahonowska, Jerzy Grodyński, Alojzy Horak; 22 maja ukazał się pierwszy rozkaz wydany przez Andrzeja Małkowskiego, w którym zatwierdzono powstanie pierwszych drużyn skautowych oraz dwu patroli, które miały za zadanie szkolenie instruktorów dla nowych ­drużyn [...]

więcej przeczytacie w książce...

Nakładem Oficyny Wydawniczej Impuls, ukazała się właśnie niezwykle interesująca pozycja pt. "Ignacy Kozielewski - harcmistrz Rzeczyspospolitej", autorstwa Stanisława Stanika. To właśnie ta biograficzna książka odsłania przed nami postać jej tytułowego bohatera, który wsławił się w dzieje tworzenia polskiego harcerstwa, jak i też jako autor wielu wspaniałych pozycji literackich na polu pedagogiki oraz nauki, ale też i poezji. 

Stanisław Stanik - autor niniejszej pozycji, przedstawia nam na jej stronach zarówno życiorys Ignacego Kozielowskiego, jak i też przekrój jego pisarskiej twórczości. To właśnie tu dowiemy się tego, gdzie urodził się ten ceniony pedagog, jak wyglądała jego edukacja i zawodowa kariera oraz poznamy pisarskie dokonania - od pierwszych artykułów począwszy, poprzez pełnowymiarowe dzieła literackie, a kończąc na rzeczy najbardziej znanej - stworzeniu przez Ignacego Kozielowskiego, hymnu polskiego harcerstwa. 

Całość tej niewielkiej, bo liczącej sobie zaledwie 90 stron - pozycji, została podzielona tu na kilka głównych części. Pierwsza z nich pt. "Portret Ignacego Kozielowskiego", skupia się na ukazaniu życiorysu tej niezwykłej postaci, od dnia jej narodzin, aż po datę śmierci w 1964 roku. To tu poznamy jego bogatą karierę, wkład w polskie harcerstwo, ale też i chociażby stosunek do komunistycznej władzy. 

Kolejna część - "W orbicie zainteresowań", podejmuje się ukazania literackiego, naukowego i pedagogicznego wkładu tej postaci w rozwój polskiej kultury i nauki. To właśnie tutaj zostały wskazane i omówione najważniejsze publikacje Ignacego Kozielowskiego, wraz z przedstawionymi okolicznościami - chociażby czasowymi i politycznymi, ich powstania. 

I wreszcie trzecia część pt. "Jak zrodził się hymn harcerski", odsłania przed nami kulisy stworzenia tego nieśmiertelnego i ponadczasowego, utworu. I tak oto poznajemy tu okoliczności, jakie doprowadziły do powstania tego hymnu, inspirację autora, jak i oczywiście rzecz najważniejszą - pełny tekst tej pieśni.

Na koniec czeka nas bardzo rzeczowe, szczegółowe i skrupulatnie przygotowane, kalendarium wydarzeń z życia Ignacego Kozielowskiego.

Książkę tę cechuje niezwykła merytoryczność i zarazem szczegółowość relacji, która to przedstawia nam całościowy portret tytułowej postaci, wraz z jej największymi dokonaniami na bardzo wielu polach. Każdy czytelnik, który tylko sięgnie po niniejszy tytuł, uzyska za jego sprawą kompletną wiedzę na temat życia Ignacego Kozielowskiego, pozna jego literacką twórczość, jak i też zaznajomi się z ogromem wkładu tej postaci w rozwój i kształtowanie się polskiego harcerstwa. To również bardzo czytelne i przystępnie podanie tych wszystkich informacji, co z kolei przekłada się na jeszcze większą przyjemność lektury tej książki. I dlatego też można w tym miejscu pokusić się o stwierdzenie, iż mamy oto do czynienia z bardzo dobrą, biograficzną pozycją. 

Komu poleciłabym sięgnięcie po ten tytuł w pierwszej kolejności...? Myślę, że przede wszystkim tym czytelnikom, którzy interesują się osobą Ignacego Kozielowskiego, ale też i m.in. polską pedagogiką, poezją, jak i również historią harcerstwa. To właśnie oni wyniosą z tego czytelniczego spotkania najwięcej. Oczywiście, książka ta może stać się także punktem wyjścia do jeszcze dokładniejszego zgłębienia życiorysu tej zasłużonej postaci.

Słowem podsumowania - książka Stanisława Stanika pt. "Ignacy Kozielewski - harcmistrz Rzeczyspospolitej", to pozycja niezwykle interesująca, wartościowa i merytoryczna w przedstawieniu życia i zawodowego dorobku tytułowej postaci. Dlatego też z jak największym przekonaniem zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł, jak i też poznania życia i biografii Ignacego Kozielowskiego.

Polecam!

źródło: https://sztukater.pl/ksiazki/item/31698-ignacy-kozielewski-harcmistrz-rzeczpospolitej.html

Zobacz także

Polecane tytuły ( 5 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło