Siła nasza od nas zależy

Siła nasza od nas zależy

ISBN: 978-83-8095-619-3
26,67 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 28,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1946.

Reprint artykułów opublikowanych w latach 1911–1914 w czasopismach „Skaut. Pismo młodzieży polskiej”, „Skaut. Dwutygodnik młodzieży polskiej. Pismo urzędowe Związku Naczelnictwa Skautowego”: Siła nasza od nas zależy

Ilość

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1946.


Reprint artykułów opublikowanych w latach 1911–1914 w czasopismach „Skaut. Pismo młodzieży polskiej”, „Skaut. Dwutygodnik młodzieży polskiej. Pismo urzędowe Związku Naczelnictwa Skautowego”: Siła nasza od nas zależy


Siła nasza od nas zależy

Wolność ludziom i ludom daje siła! Sprawiedliwość zwycięża tam, gdzie się uzbroi.

Ale miljon bagnetów i baterje armat, to ledwie skutek siły; gdyby zabrakło siły ducha, który je powołał, znikłyby i rozproszyły się, jak liście jesienne, gdy pod zimę przestaje działać siła, która je powołała do życia i utrzymała latem przy pniu rodzinnym. Siła to przedewszystkiem czynniki i energje duchowe. To jasna, świadoma siebie myśl; to wola działania; to porządek i stałość. Przejawia się siła Narodu w dobrem gospodarstwie, w przemyśle rozwiniętym, w bogatym handlu, w świetnej sztuce, w głębokiej nauce, w życiu czystem rodzin, we wzniosłych czynach jednostek. Na straży tych dóbr nieocenionych stoi siła fizyczna, siła bagnetu, powołana i zorganizowana przez siłę ducha.

Biada tym, którzy nie mają siły uzbrojonej, gotowej w każdej chwili do odparcia gwałtu gwałtem. Gwałt zgasi ich kulturę, zuboży, shańbi i obniży w duchu.
Biada tym, którzy nie dążą do siły. Gdy wilki grasują w stadzie, nie czas barankom rzewnie pobekiwać z rozpaczy. Jeśli chcą żyć, muszą zdobyć zęby i pazury wilcze. Więc do pracy!
Ojcowie nasi zbawienia dla nas wyczekiwali od wszystkich. Prusacy, Moskale, Francuzi, Anglicy — mieli po kolei lub razem nam dopomagać, abyśmy wolności nie stracili lub straconą odzyskali. Tak śmiesznie jesteśmy słabi, tak dalece niesamodzielni, że witaliśmy naszych wybawicieli nawet w Japończykach w 1905 roku, a kilka miesięcy temu w Serbach i Bułgarach.
Sąd taki jest i hańbą i dowodem rozpaczliwej niemocy naszej. A przecie, głupstwem są wszystkie traktaty, deptane, gdy siły nie mają za sobą; głupstwem przysięgi królów pruskich, bo są krzywoprzysiężne; głupstwem i hańbą łaskawość wszelkich przyjaciół.

Nasza siła nie poza nami, lecz w nas spoczywa. Nikt nam nie pomoże, gdy sobie nie pomożemy sami. Wewnątrz nas jest wszystko. Takie czynniki, jak państwo zaborcze, jak wrogie społeczeństwo, jak nauka obca, jak literatura wroga, niosąca moralne i społeczne zepsucie, to są czynniki, które istotnie krępują nasz rozwój, usiłują zniszczyć nasz samodzielny byt, ale przeważnie tylko, o ile sami pozwalamy na przeniknięcie tych trucizn do nas, o ile zapominamy o rodzimych siłach wewnętrznych, i dlatego grozą jest, gdy w nas przeważa lekkomyślność, opieszałość, próżniactwo, myśl rozpustna, wzorowanie się na wrogu.

Zwyciężymy, oparci na polskiej wszechświatowej wiedzy i na dzielnych, prawych charakterach. Zbawienie nasze wypłynie nie z dowcipnej dyplomacji, ale z powszechnej świadomości naszego niewolnego bytu i z naszej woli swobody. Podstawy, które Naród dźwigną, mieszczą się w znajomości siebie samych i w znajomości wroga; oparte są na silnej, tęgiej woli do czynu i na obmyślaniu działania. Albowiem z niewiedzy płynie zło, a z braku męskich charakterów, daleko widzących i wytrwałych, brak siły.

Droga do siły idzie przez ducha. Jeśli nami rządzą wrodzy, to dlatego, że oni wiedzą jaśniej, niż my, jakim ma być nasz los; że twardziej, bardziej po męsku, niż my, postanawiają, gdzie nas mają prowadzić, abyśmy ich strawą wiecznie byli. Rządzą nami, bo są silniejsi od nas w duchu. Słuchać ich musimy dotąd, dopóki na większą, niż oni, moc się nie zdobędziemy. Więc do pracy!
Naród, który jak nasz — został pobity, ale nieujarzmiony, ma dwa zadania przed sobą: przetrwać niewolę i być w stałej gotowości do walki. Aby przetrwać niewolę, trzeba wydobyć ze siebie siłę oparcia się i odparcia wszystkich zamachów na podstawy życia narodowego.

W pierwszej linji trzeba wiedzieć, że my i wrodzy, to różne światy; trzeba siebie znać, trzeba szanować i kochać te wartości, które my dajemy ludzkości, a które wróg chce zniszczyć; trzeba poznać wroga; a dalej — trzeba mieć staranie, aby żyć tylko własnem życiem narodowem, aby nie przejmować poglądów, uczuć i form życia obcego; bo na tyle jesteśmy Polakami, ile myśli i uczuć i form życia polskiego przeżywamy w życiu potocznym. Polskość ma być nie w muzeach i szafach pozamykana, ale w każdym słowie, w każdym odruchu dokumentowana.

Trzeba siebie poznać! Więc do pracy!

Ignacy Kozielewski

197 Przedmioty

Opis

Książka papierowa
oprawa twarda

Ignacy Kozielewski, pseudonim Mahatma, J. Starzeńczyk – pedagog, doktor filozofii, dziennikarz, harcmistrz. Urodził się 131stycznia 1882 roku w Starzenicach w powiecie wieluńskim, zmarł 9 lipca 1964 roku w Częstochowie.

Od 1911 – działał w skautingu polskim
1912–1914 – był członkiem Naczelnej Komendy Skautowej we Lwowie
1912–1914 – redagował „Skauta” wydawanego we Lwowie
1914–1915 – wspólnie z Tadeuszem Strumiłłą prowadził redakcję czasopisma „Życie Nowe”, wychodzącego w Wiedniu, a po jego zamknięciu „Orki” (od 1916)
1917–1918 – został komendantem Okręgu ZHP VIII A (Piotrków)
1920 – brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej
1920–1921 – należał do Naczelnictwa Związku Harcerstwa Polskiego
1921 – redagował miesięcznik „Harcerz”, ukazujący się w War­szawie
1921 – był członkiem Naczelnej Rady Harcerskiej
1923–1926 – współpracował z Wydziałem Wychowania Narodowego Głównej Kwatery Męskiej
Od 1926 – należał do Naczelnego Sądu Harcerskiego
1931–1933 – został współpracownikiem Wydziału Propagandy Głównej Kwatery Harcerzy
1935 – demonstracyjnie wystąpił z ZHP
1934–1939 – redagował „Strażnicę Harcerską”
1930–1939 – aktywnie działał w Akcji Katolickiej
1929–1939 – współpracował z zarządem Towarzystwa Nauczycieli Szkół Średnich i Wyższych w Komisji Oceny Książek dla Młodzieży

W czasie okupacji hitlerowskiej prowadził tajne nauczanie na poziomie gimnazjum i zajmował się kolportażem prasy konspiracyjnej.
Po wojnie uczył w różnego rodzaju szkołach.

Napisał między innymi: słowa wiersza zaczynającego się od słów [Wszystko, co nasze, Ojczyźnie oddamy!] („Skaut. Pismo młodzieży polskiej” 1911, R. 1, nr 1, 15 października, Lwów, s. 1), które później stały się hymnem harcerskim; Słowo o królu Warneńczyku (Promethidion, Lwów 1913); Zawisza Czarny („Książnica Polskiego Skauta”, nr 1, nakładem autora, Kijów 1918); Pierwsza Szkoła Wojskowa w Polsce (Naczelnictwo Harcerskie, Kijów 1918); Tchnienie przyrody (Promethidion, Poznań 1922); Harcerskie troski. Powieść z życia młodzieży polskiej. Cień Lewiatana (s.n., Lublin 1922); Wczoraj, dzisiaj i jutro sokolstwa (Dzielnica Mazowiecka Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół”, Warszawa 1937).

Odznaczenia: Order papieski Pro Ecclesia et Pontifice (1938), Złoty Krzyż Zasługi (1958).

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Reprint wydania

1911-1914 rok

Autor

Ignacy Kozielewski

ISBN druk

978-83-8095-619-3

ISBN e-book

 

Objętość

100 stron

Wydanie

I, 2019

Format

A6 (120x160)

Oprawatwarda, szyta

Wszystko, co nasze, Ojczyźnie oddamy! [...]  

Siła nasza od nas zależy    

Zagadnienia moralności  

Praca umysłowa w drużynie  

Wrażenia z Anglii  

Ku pamięci twórczyni „Roty"

Fragment

Dziedzictwo po przodkach jest w nas i wokół nas, w duszach i w rzeczach. Możemy wyobrażać je sobie, interpretować i oceniać na najrozmaitsze, niekiedy bardzo rozbieżne lub jawnie sprzeczne, sposoby, możemy nawet je przeklinać i ostentacyjnie się go wyrzekać, ale nie jesteśmy w stanie spowodować, żeby go – na dobre czy na złe – nie było. Jedni z nas chcą dziedzictwo uświęcać, inni wręcz przeciwnie, ale jedni i drudzy nieuchronnie je mają, chociaż – powtórzmy za Janem Assmannem – „jedna grupa pamięta przeszłość ze strachu przed odejściem od jej wzorów, inna ze strachu przed jej powtórzeniem”.

Jerzy Szacki, Tradycja

Od wydawcy

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” pojawiła się na rynku w 2014 roku, by umożliwić młodzieży i instruktorom harcerskim oraz badaczom dziejów ruchu harcerskiego dostęp do twórczych dokonań wybitnych postaci mających wpływ na kształt i rozwój harcerstwa i jego niepodważalny udział w odzyskaniu i obronie niepodległości kraju oraz patriotycznym wychowaniu wielu pokoleń młodzieży.

W serii „Przywrócić Pamięć” w latach 2014–2018 ukazały się 163 reprinty. To niezwykła dawka wiedzy historycznej, metodycznej, naukowej i literackiej. Starannie wydane książeczki, w wygodnym kieszonkowym formacie, pomogą w harcerskiej służbie, poznawaniu tradycji, odnowieniu zniszczonych pokoleniowych więzi i poczucia dumy z ponad stuletniej tradycji harcerskiego ruchu.

hm. Wojciech Śliwerski

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło