Z ŻYCIA OBOZOWEGO SKAUTÓW

Z ŻYCIA OBOZOWEGO SKAUTÓW

ISBN: 978-83-7850-871-7
23,81 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 25,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1939.

Reprinty: reprint wydania, [19313]. "Z ŻYCIA OBOZOWEGO SKAUTÓW".

Ilość

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1939.

Reprinty: reprint wydania, [19313]. "Z ŻYCIA OBOZOWEGO SKAUTÓW".

Coraz bardziej rozpowszechniający się ruch skautowski w całej Europie, przeszedł i do nas i rozwija się bardzo pomyślnie. Wiedząc, jak bardzo interesują się tym ruchem nasi czytelnicy, dajemy tu szereg opowiadań obozowych oraz różne rady i wskazówki podług Baden Powell’a, twórcy skautingu angielskiego. Opowiadania te ujęte są w formę wspomnień jednego ze skautów, który wraz z kolegami od niedawna znajduje się w obozie skautów, pozostającym pod komendą kapitana Dicka.

— — — — — — — — — — — — —

Obudziwszy się wcześniej od mych towarzyszy, rozmyślałem o przyjemnościach życia obozowego, przebiegały mi po głowie opowiadania Dicka, wszystkie związane ściśle z obowiązkami wywiadowcy lub skauta, gdyż nazywają nas tak i tak. Przyszła mi też na myśl ta piękna chwila, gdyśmy składali przysięgę. Wszyscy obnażyliśmy głowy, wznieśliśmy prawe ręce do góry, dłonią naprzód, wielkim palcem dotykając małego, zaś trzy pozostałe stały do góry.

(Takim bowiem jest znak wywiadowców, ich ukłon). A potem powtarzaliśmy za Dickiem wzruszeni i przejęci: «Przyrzekam pod słowem honoru, że będę wypełniał obowiązki swe względem Boga i króla; będę robił wszystko, co jest w mej mocy, by pomagać bliźnim; znam prawa wywiadowców i będę im posłusznym».

Stanęła mi też żywo w myśli dewiza: «Pierwsza myśl o ojczyźnie, druga o sobie», a dalej: «Bądź gotów!»

Dumania przerwał mi sygnał, wzywający do wstawania. Po jakimś czasie zajęliśmy się ćwiczeniami fizycznemi, które zostały przerwane przeraźliwym okrzykiem:

— Pali się!...

Rozejrzeliśmy się wokoło i rzeczywiście, nad dachem jednej z ferm ukazał się słup dymu, a wkrótce potem krwawe języki płomieni. Pędem rzuciliśmy się w tamtą stronę i rozepchnąwszy tłum, otaczający bezradnie płonący budynek, rozpoczęliśmy ratunek. Donośnym głosem wydawał nam Dick komendę, a my zgodnie i sprawnie wykonywaliśmy jego rozkazy.

To też po upływie krótkiego stosunkowo czasu pożar został opanowany, a szkody wyrządzone ograniczyły się do spalenia dachu, okien i trochy sprzętów. Uradowany z tak nieznacznych stosunkowo szkód, fermer dziękował nam gorąco i prosił, ażebyśmy brali z ogrodów jego, co tylko chcemy. Podziękowaliśmy mu za wszystko, i po krótkim odpoczynku wracaliśmy w szeregach do naszego obozu.

Oprócz strat materjalnych, wynikłych wskutek pożaru, okazało się, że w powstałej przytem panice, znaczne uszkodzenia cielesne poniosła mała, ośmioletnia córeczka jednego z okolicznych fermerów. O tem to właśnie mówić z nami zaczął Dick podczas drogi powrotnej.

— Corocznie ginie kilka istnień ludzkich wskutek paniki, wynikłej z przyczyn bagatelnych, którym możnaby z łatwością zapobiedz, jeżeliby przytem jedna lub dwie osoby zachować zdołały przytomność umysłu. Raz wieczorem, przed dwoma laty, na parostatku w New-Yorku, jeden z pasażerów łapał kraby. Dla żartu puścił jednego z nich na pokład. Krab przyczepił się do znajdującego się tam kota. Ten zapiszczał i skoczył w sam środek gromadki uczennic jednej ze szkół, odbywających przejażdżkę. Dziewczynki z krzykiem rozbiegły się w różne strony. To wywołało panikę wśród setek pasażerów, znajdujących się na parostatku.

Zaczęli biegać po pokładzie, popychać się, przyczem nacis­nęli na poręcz, ta się złamała i około ośmiu osób wpadło do wody. Zanim można było przystąpić do ratowania ich, porwał je prąd i wszystkie utonęły... więcej przeczytacie w książce. Zapraszamy!

198 Przedmioty

Opis

Książka papierowa
oprawa twarda

Edmund Jezierski

Edmund Krüger – urodzony w listopadzie 1881 roku w Warszawie. Zmarł 11 lipca 1935 roku w Warszawie. Pisał pod pseudonimami Edward Jezierski i Janusz Kruk.

Pracował jako pomocnik drukarski. W wieku 17 lat debiutował w „Bluszczu” nowelami i opowiadaniami. W latach 1904–1905 współpracował z „Kurierem Porannym” i „Przyjacielem Dzieci”, w późniejszym czasie pracował jako urzędnik. W okresie 1922–1935 pracował w Wydziale Prasowym Komisariatu Rządu dla m. st. Warszawy.

Jest autorem kilkudziesięciu powieści historycznych (m.in. Przygody młodego ułana, 1911; Przez krwawe boje, 1911; W wąwozach Somosierry, 1912; Odnowiciel, 1915) oraz powieści współczesnych o tematyce wojennej (W odmęcie wojny, 1915; Dla ciebie Polsko, 1922).

W dwudziestoleciu międzywojennym należał do najpoczytniejszych autorów książek dla młodzieży, zwłaszcza o tematyce fantastycznonaukowej: Władca przestworzy (1912), Zwycięzcy bieguna (1912), Ludzie elektryczni (1912), Cuda wyspy tajemniczej (1913), Wyspa ­elektryczna (1923).

Edmund Krüger jest także autorem kilku antyutopii przyszłościowych, w których polemizuje z ówczesnymi programami społeczno-­politycznymi, przedstawiając udramatyzowaną wizję rewolucji proletariackiej (A gdy komunizm zapanuje. Powieść przyszłości, 1927; Palę ­Moskwę, 1930; Wyspa Lenina, 1931).

W dwóch innych książkach: Andrzej Żarycz. Powieść – niestety fantazja (1930) oraz Precz z kryzysem! Powieść. Niestety – utopia (1934) Krüger podważa istotę gospodarczych, politycznych i ekonomicznych posunięć sanacji, proponując reformę ustroju II Rzeczpospolitej, opartą na przesłankach systemu spółdzielczego.

W jego opracowaniu ukazały się dwie publikacje Roberta Beden-Powella: Wywiadowcy (skauci). Sceny z życia młodzieży angielskiej. Według dzieła twórcy organizacji wywiadowców (Boy Scouts) generała Baden-Powella (Warszawa 1913, wyd. 2, Palestyna 1944) i Z życia obozowego skautów podług Baden Powell'a (Warszawa 1913).

Edmund   Krüger,   http://encyklopediafantastyki.pl/index.php?title =Edward_Kr%C3%BCger, 2013, data pobrania: 5.05.2014.

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Reprint wydania

1913 rok

Autor

Edmund Jezierski

ISBN druk

978-83-7850-871-7

ISBN e-book

Objętość

88 stron

Wydanie

I, 2015

Format

A6 (120x160)

Oprawatwarda, szyta

Od wydawcy

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1939.

To książki zakazane po 1945 roku, wycofywane z bibliotek i niszczone przez komunistyczne władze PRL. Nazwiska autorów, ich twórczość, były wymazywane przez cenzurę i niedostępne dla kolejnych pokoleń młodzieży, instruktorów harcerskich, wychowawców, pracowników naukowych. Władze harcerskie w socjalistycznym państwie dokładały wszelkich starań, by odciąć harcerstwo od historii i wpływów idei skautowej oraz by z inspiracji partii, nadać mu formę pionierskiej organizacji. Ideologia urzędowa w historii harcerstwa wpierw gorączkowo poszukiwała „postępowych tradycji”, a następnie z jeszcze większym zaangażowaniem legitymizowała każdy taki skrawek narodowej historii. Ten przekaz historyczny lepszego, nowego, socjalistycznego harcerstwa wzmacniały ówczesne publikacje.

Solidarnościowy zryw społeczny lat osiemdziesiątych minionego stulecia, porozumienia Okrągłego Stołu, odzyskanie wolności po 1989 roku umożliwiły odrodzenie ruchu harcerskiego, sięgnięcie do jego źródeł, historii i tradycji.

Coraz więcej jest prac poświęconych harcerstwu. Nadal jednak brakuje wznowień źródłowych publikacji, które w latach 1911–1939 miały wpływ na rozwój idei harcerskiej i organizacji, kształtowanie postaw harcerskich i kształcenie kadry instruktorskiej oraz społeczny wizerunek ZHP. Warto je przypomnieć, ponieważ wszystko, cokolwiek myślimy i czynimy, ma swoje bezpośrednie lub pośrednie, pozytywne lub negatywne, uświadamiane lub nie, źródła w tym, co myśleli i czynili nasi poprzednicy.

Wojciech Śliwerski

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło