Harcerstwo żeńskie w ruchu niepodległościowym 1911–1920

Harcerstwo żeńskie w ruchu niepodległościowym 1911–1920

Podtytuł: Wspomnienia
Autor:
ISBN: 978-83-8095-697-1
28,00 zł
Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1946.

Reprint wydania z 1929 roku "Harcerstwo żeńskie w ruchu niepodległościowym 1911–1920"

Ilość

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1946.


Reprint wydania z 1929 roku "Harcerstwo żeńskie w ruchu niepodległościowym 1911–1920"


Zofja Plewińska. Moja służba w legjonach

Zgłosiłam się do pracy wojskowej nie pod wpływem nagle powziętej decyzji: czyn ten był wynikiem kilkoletnich rozważań i przygotowań.

Gdy miałam lat jedenaście, postanowiłam zgłosić się, jak będę duża, do jakiejś organizacji, mającej na celu walkę orężną dla uzyskania niepodległości. Przyczyną tego były, być może, tradycje rodzinne, które znałam od dziecka. Ojciec mój brał udział w powstaniu, dziad jeden walczył w 1831 r., drugi zmarł młodo, zesłany na Sybir; pradziad odbył kampanję napoleońską. Jakżeż takie czyny mogły się nie upamiętnić?

Dorósłszy, uznałam harcerstwo za najlepszą drogę do wyćwiczenia się, zanim „czas“ nadejdzie; to też studjowałam, co tylko mogłam z zakresu ćwiczeń skautowych.

W r. 1913 dowiedziałam się o istnieniu Związków Strzeleckich, zabrałam się tedy do nauk wojskowych. Mieszając potrzebne ze zbytecznem, pochłaniałam regulaminy musztry, terenoznawstwo, a nawet taktykę. Wyćwiczyłam się też w chwytach bronią, co mi się później przydało.

W końcu czerwca 1914 r. wyjechałam na kurs skautowy do Skolego. Tu zaskoczyła mnie wojna. Przedostałam się stamtąd do rodziny, do Krakowa, gdzie zamierzałam zgłosić się do Legjonów.
[…] w pierwszych dniach listopada zaproponowano mi przydział do sekcji sanitarnej […]

Propozycję przyjęłam z radością […].

Dnia 6-go listopada wyjechałam do Jabłonkowa na Śląsk. Pracując w miejscowym szpitalu, myślałam wciąż o tem, jakby się dostać do służby linjowej, zrazu nadaremnie, później jednak szczęśliwy zbieg okoliczności dopomógł mi definitywnie.

W początkach grudnia przybyło do naszego szpitala dwóch rannych oficerów z I Brygady. Byli to: kpt. Sław-Zwierzyński) i porucznik Scaevola. Kapitan, dowódca bataljonu 2 p. p. dowiedziawszy się o mojem pragnieniu, objecał przyjąć mnie jako żołnierza do swego bataljonu.

Dnia 25-go grudnia razem z nimi wyjechałam, zaopatrzywszy się w całkowite umundurowanie, które wzięłam ze sobą. […]

Moją kompanję zakwaterowano w Czańcu o 2 km od miasta. Tu przepędziliśmy okres wypoczynkowy, który był raczej okresem ćwiczebnym. Kpt. Sław przydzielił mnie do 1 plutonu, złożonego prawie wyłącznie ze skautów, ochotników z Częstochowy i Łodzi. Dzięki temu znalazłam się w towarzystwie bardzo młodych chłopców, wśród których niezbyt raziłam. Przytem dostałam się w środowisko bardzo kulturalne i wielu z tych kolegów później polubiłam bardzo. Dziwiła mnie tylko u niektórych gwara, jaką rozmawiali z sobą, gwara bynajmniej nie skautowa. Chcieli widocznie w ten sposób dodać sobie powagi i wydawać się bywalcami w wojsku. Później jednak sami zrewidowali swoje słownictwo i z własnej chęci je zmienili, za co im byłam szczerze wdzięczna. Naogół więc stosunki koleżeńskie ułożyły się dobrze. Koledzy moi wiedzieli, że jestem kobietą; nigdy jednak, przez cały czas służby nie spotkała mnie z tego powodu żadna przykrość ani zaczepka.

Wspomnienia
200 Przedmioty

Opis

Książka papierowa
oprawa twarda

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Reprint wydania

1929 rok

Autor

Zbiorówka

ISBN druk

978-83-8095-697-1

ISBN e-book

 

Objętość

68 stron

Wydanie

I, 2019

Format

A6 (120x160)

Oprawatwarda, szyta

WIERNA SŁUŻBA. wspomnienia uczestniczek walk o niepodległość 1910—1915      

Zofja Plewińska
Moja służba w legjonach 

Ludmiła Modzelewska
Sierżant prowjantowy I Brygady (Kartki z pamiętnika)   

Dioniza Lipińska
Praca niepodległościowa w Łodzi  

Helena Sujkowska
Moje wspomnienia z Zagłębia  

Jadwiga Poczętowska
Na wschodniej rubieży. Kijów — Żytomierz   

SŁUŻBA OJCZYŹNIE. wspomnienia uczestniczek walk o niepodległość 1915—1918   

Marja Wocalewska
Harcerki w ruchu niepodległościowym  

Wanda Prażmowska
Ze wspomnień harcerskich (Warszawa 1915—1918 r.) 


Marja Csesznakówna
Harcerki w obronie Lwowa  

Apolonja Makowska
W Wilnie 

Ewa Gulbinowa
Wileńskie harcerstwo żeńskie 

Zofja Wańkowiczowa
Związek Broni. (Kartki z pamiętnika)  

Józefa Michałowska
Z pracy P. O. W. w Mińsku Litewskim 

Marja Iżykiewiczówna
Harcerki Kijowskie
(Wspomnienie z lat 1916—1918)  

Władysława Andrzeykowiczówna
Młodzież niepodległościowa w Żytomierzu 
Tym które odeszły… 

Zofja Szafirówna-Kierzkowska      
Bronisława Ziemiańska (Naganowska)

Fragment

Dziedzictwo po przodkach jest w nas i wokół nas, w duszach i w rzeczach. Możemy wyobrażać je sobie, interpretować i oceniać na najrozmaitsze, niekiedy bardzo rozbieżne lub jawnie sprzeczne, sposoby, możemy nawet je przeklinać i ostentacyjnie się go wyrzekać, ale nie jesteśmy w stanie spowodować, żeby go – na dobre czy na złe – nie było. Jedni z nas chcą dziedzictwo uświęcać, inni wręcz przeciwnie, ale jedni i drudzy nieuchronnie je mają, chociaż – powtórzmy za Janem Assmannem – „jedna grupa pamięta przeszłość ze strachu przed odejściem od jej wzorów, inna ze strachu przed jej powtórzeniem”.

Jerzy Szacki, Tradycja

Od wydawcy

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” pojawiła się na rynku w 2014 roku, by umożliwić młodzieży i instruktorom harcerskim oraz badaczom dziejów ruchu harcerskiego dostęp do twórczych dokonań wybitnych postaci mających wpływ na kształt i rozwój harcerstwa i jego niepodważalny udział w odzyskaniu i obronie niepodległości kraju oraz patriotycznym wychowaniu wielu pokoleń młodzieży.

W serii „Przywrócić Pamięć” w latach 2014–2018 ukazały się 163 reprinty. To niezwykła dawka wiedzy historycznej, metodycznej, naukowej i literackiej. Starannie wydane książeczki, w wygodnym kieszonkowym formacie, pomogą w harcerskiej służbie, poznawaniu tradycji, odnowieniu zniszczonych pokoleniowych więzi i poczucia dumy z ponad stuletniej tradycji harcerskiego ruchu.

hm. Wojciech Śliwerski

Zobacz także

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło