Kulawy chłopiec

Kulawy chłopiec

Podtytuł: Opowieść dla młodzieży
ISBN: 978-83-8095-720-6
26,67 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 28,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Reprinty wydania z 1937 roku: Kulawy chłopiec. Opowieść dla młodzieży.

Wersja książki
Ilość

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1939.

Reprinty wydania z 1937 roku: Kulawy chłopiec. Opowieść dla młodzieży.

Tekst opracowano na podstawie: Zofia Bardówna, Kulawy chłopiec. Opowieść dla młodzieży, „Zajmujące Czytanki”, nr 101, Wydawnictwo M. Arcta, Warszawa 1937.

fragment:

[...] Najpierw bawili się w przekradanie przez żywy mur, który tworzyli chłopcy z rozłożonymi rękami. Władek tak zręcznie poruszał się, nachylał, wymachiwał kulą, że żaden z chłopców nie zdołał przekraść się koło niego. A potem Tadzik podzielił zastęp na dwie grupy i wyznaczył im komendantów: Stasia i Władka. Władek dostał pewną ilość karteczek z różnymi znakami, na rozkaz Tadzia podszedł, tak samo jak i Staś, do swojej grupy i pokazywał każdemu z chłopców inną karteczkę, zapisawszy sobie uprzednio kolejność. Potem chłopcy ustawili się w dwa równoległe rzędy, a Staś i Władek stanęli, każdy naprzeciw swojej grupy na drugim końcu sali i rozsypali karteczki koło siebie na podłodze. Na gwizdek z każdej grupy ruszył pędem ostatni, wybrał zapamiętaną przez siebie karteczkę i wrócił na początek rzędu. Wtedy znów wolno było ruszyć ostatniemu i tak dalej, aż któraś z grup zabrała wszystkie karteczki.

Potem dla odpoczynku zastęp uczył się robić różne węzły. A kiedy skończyła się pierwsza Władkowa zbiórka, Władek wracał do domu razem ze Stasiem i wtedy przekonał się, że zyskał nie tylko grono dobrych towarzyszy, ale i pierwszego prawdziwego przyjaciela. Zbiórki dawały Władkowi zawsze dużo radości, a i w szkole czuł się dużo lepiej, bo nauczył się już żyć dobrze z kolegami i nie bywał nigdy samotny, nawet gdy Stasia nie było. Jedna jeszcze tylko sprawa dręczyła Władka: czuł, że jest zdolny, a uczył się niezbyt dobrze, bo miał duże zaległości z „dawnych” złych czasów. Wreszcie zwierzył się z tego Stasiowi, a Staś zastępowemu i natychmiast któryś ze starszych harcerzy podjął się pomagać mu w lekcjach. Po kilku tygodniach Władek podziękował mu za tę przysługę, bo mógł już sam sobie dawać radę, a po paru miesiącach należał do najlepszych uczniów klasy. Od tego czasu kulawy chłopiec nie wiedział już, co to znaczy „strasznie smutno”, i przestał sądzić, że przez swoje kalectwo jest gorszy od innych.

Opowieść dla młodzieży
98 Przedmioty

Opis

Książka papierowa
oprawa twarda

Specyficzne kody

isbn
978-83-8095-720-6

Zofia Bardówna

Zofia Bardówna

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Reprint wydania

1937 rok

Autor

Zofia Bardówna

ISBN druk

978-83-8095-720-6

ISBN e-book

Objętość

48 stron

Wydanie

I, 2023

Format

A6 (120x160)

Oprawamiękka, klejona, folia błyszcząca

Od wydawcy

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1939.

To książki zakazane po 1945 roku, wycofywane z bibliotek i niszczone przez komunistyczne władze PRL. Nazwiska autorów, ich twórczość, były wymazywane przez cenzurę i niedostępne dla kolejnych pokoleń młodzieży, instruktorów harcerskich, wychowawców, pracowników naukowych. Władze harcerskie w socjalistycznym państwie dokładały wszelkich starań, by odciąć harcerstwo od historii i wpływów idei skautowej oraz by z inspiracji partii, nadać mu formę pionierskiej organizacji. Ideologia urzędowa w historii harcerstwa wpierw gorączkowo poszukiwała „postępowych tradycji”, a następnie z jeszcze większym zaangażowaniem legitymizowała każdy taki skrawek narodowej historii. Ten przekaz historyczny lepszego, nowego, socjalistycznego harcerstwa wzmacniały ówczesne publikacje.

Solidarnościowy zryw społeczny lat osiemdziesiątych minionego stulecia, porozumienia Okrągłego Stołu, odzyskanie wolności po 1989 roku umożliwiły odrodzenie ruchu harcerskiego, sięgnięcie do jego źródeł, historii i tradycji.

Coraz więcej jest prac poświęconych harcerstwu. Nadal jednak brakuje wznowień źródłowych publikacji, które w latach 1911–1939 miały wpływ na rozwój idei harcerskiej i organizacji, kształtowanie postaw harcerskich i kształcenie kadry instruktorskiej oraz społeczny wizerunek ZHP. Warto je przypomnieć, ponieważ wszystko, cokolwiek myślimy i czynimy, ma swoje bezpośrednie lub pośrednie, pozytywne lub negatywne, uświadamiane lub nie, źródła w tym, co myśleli i czynili nasi poprzednicy.

Wojciech Śliwerski

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło