Dziecko w świecie literatury i życiu współczesnym
Cena podstawowa
32,38 zł
-12,00 zł
Cena
20,38 zł
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 34,00 zł
Podtytuł: Aksjologiczne barwy dziecięcego świata
Książka jest 14 tomem z serii "Nauczyciele-nauczycielom". Ujmuje ona problematykę wartości w szerokim zakresie. Ukazuje ich znaczenie dla edukacji, wydobywa istotne cechy samego pojęcia "wartości", przedstawia „typy omówień” funkcjonujące w literaturze i mowie potocznej, systematyzuje klasy wartości i przybliża, na podstawie wnikliwie opracowanych wyników badań, aksjologiczne barwy dziecięcego świata.
Książka jest 14 tomem z serii "Nauczyciele-nauczycielom". Ujmuje ona problematykę wartości w szerokim zakresie. Ukazuje ich znaczenie dla edukacji, wydobywa istotne cechy samego pojęcia "wartości", przedstawia „typy omówień” funkcjonujące w literaturze i mowie potocznej, systematyzuje klasy wartości i przybliża, na podstawie wnikliwie opracowanych wyników badań, aksjologiczne barwy dziecięcego świata. To właśnie może stanowić o jej sile oddziaływania i użyteczności w wychowywaniu zarówno w szkole, jak i rodzinie. Końcowa część książki prezentuje sposoby wprowadzania dziecka w świat wartości rodzinnego domu, w którym stanowią one "nieodzowną busolę życia”.
Część pierwsza jest syntetycznym ujęciem dotyczącym sposobów definiowania pojęcia „wartości” i poszukiwania jego istotnych cech z punktu widzenie różnych dyscyplin naukowych. Akcentuje znaczenie rozpoznawania i wyjaśniania wartości za pomocą odpowiednio dobranych technik i narzędzi.
Część druga akcentuje nieobecne jak dotąd w pedagogicznej aksjologii widzenie świata wartości przez dziecko.
Część trzecia prezentuje cechy rodziny jako pierwotnego środowiska życia, w którym dziecko przyswaja pewne wartości, zaś wybory, których musi dokonywać dziecko, mogą być tylko wówczas korzystne, jeżeli będą prowadzić do samoakceptacji i więzi z podstawowymi wartościami: miłością, życzliwością i zrozumieniem.
Kazimierz Denek
Emerytowany profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, jest specjalistą w zakresie dydaktyki ogólnej i szkoły wyższej, ekonomiki kształcenia oraz krajoznawstwa i turystyki. Stopień doktora uzyskał w 1965 roku, w roku 1972 uzyskał stopień doktora habilitowanego, w 1980 roku tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1989 roku tytuł profesora zwyczajnego. Jest członkiem Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, w której pełnił funkcję sekretarza naukowego. Jest również członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, którego był wiceprzewodniczącym. W czasie 45 lat pracy opublikował 1142 prace. Swoje wyniki badań i przemyśleń publikował na łamach ponad 50 czasopism polskich i zagranicznych (w językach: polskim, rosyjskim, ukraińskim, białoruskim, słowackim, czeskim, niemieckim, włoskim, francuskim, angielskim i hiszpańskim). Głównym problemem badawczym podejmowanym przez Profesora jest dydaktyka ogólna, czyli teoria nauczania. Zwieńczeniem tych dokonań jest wielotomowe dzieło tworzone z Jego inspiracji, pod Jego redakcją pt. "Edukacja jutra". Jest ono niejako symbolem przemyśleń o perspektywach procesów edukacyjnych w Polsce. Podtytuł tych opracowań to "Tatrzańskie Seminarium Naukowe". Seminarium prowadzone przez profesora Kazimierza Denka, w ciągu ostatnich dziesięcioleci, można dziś określić jako dynamicznie rozwijającą się szkołę naukową. W czasie Seminariów Tatrzańskich spotykają się corocznie pedagodzy polscy, zarówno wybitni pedagodzy jak i nauczyciele. Tu też nastąpiło pierwsze spotkanie pedagogów ogólnych (filozofów wychowania) z dydaktykami wychowania fizycznego, pracownikami naukowymi AWF we Wrocławiu.
Stanisław Michałowski
Dr Stanisław Czesław Michałowski, lat 56, żona i dwoje dzieci – Anna i Karol. Jestem nauczycielem akademickim Międzynarodowej Szkoły Nauk o Edukacji i Kulturze UŚ- Filia w Cieszynie oraz Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku- Białej. Prezesem Zarządu Głównego Towarzystwa im. Zofii Kossak. Kandyduję z listy LPR nr.1, okręg drugi. Pomyśl: Czy wolno nam milczeć gdy „kradną” nam dzieci i obrzucają wulgaryzmami a rodziny staczają się w nędzę? Ilu jeszcze będzie żebraków, biednych i bezrobotnych? Pamiętajmy: Wolność bez prawdy, miłosierdzia i sprawiedliwości społecznej jest utopią i zamienia się w jawny lub ukryty totalitaryzm. W trosce o dobro wspólne proszę Cię dołącz do nas abyśmy razem zbudowali w naszym mieście system opieki socjalnej jako pomoc, ratownictwo i wsparcie. Niech Bielsko-Biała, miasto naszej młodości, dumy i nadziei stanie się znów rodzinne, serdeczne i przyjazne. Niech nastąpi przyrost dobra, wiary i ufności. Odważmy się myśleć i bądźmy razem w rodzinie, Narodzie i Ojczyźnie.
Morszczyńska Urszula
Notka biograficzna w przygotowaniu.
Morszczyński Wojciech
Notka biograficzna w przygotowaniu.
Oficyna Wydawnicza "Impuls"
Autor | Denek Kazimierz, Michałowski Stanisław, Morszczyńska Urszula, Morszczyński Wojciech |
ISBN druk | 83-7308-181-X |
ISBN e-book | |
Objętość | 220 stron |
Wydanie | I, 2003 |
Format | B5 (160x235) |
Oprawa | miękka, klejona |
Wstęp
Introduction
Część pierwsza
Wartość jako źródło edukacji
Wstęp
I. Istota wartości
II. Kategorie wartości
III. Wartości poznawcze
IV. Wartości uniwersalne
V. Podstawy klaryfikacji wartości
VI. Techniki klaryfikacji wartości
VII. Porządek wartości
VIII. Rola wartości w edukacji
IX. Czy mamy do czynienia z kryzysem wartości
Przypisy
Problemy – Poszukiwania – Inspiracje
Streszczenie
Summary
Część druga
Aksjologiczne barwy świata dziecięcego
Wstęp: człowiek, pedagogika i wartości
I. Doświadczanie i poznawanie wartości
Aksjologia a badanie wartości w naukach humanistycznych
O subiektywizmie potocznym i rzeczywistym wartości
Pojęcie wartości
Doświadczanie a poznawanie wartości
II. Świat wartości i dóbr
Klasy wartości
Wartości dóbr
Wartości ugruntowane organicznie
Wartości duchowe
Hierarchia wartości
III. Dobro i zło w dziecięcym świecie
Odcienie dobroci i zła
Kontury dobra i zła w dziecięcym świecie
Dobroć dziecka w oczach dzieci
IV. Wartości cenione i antywartości odrzucane przez dzieci
Założenia teoretyczne i metodologiczne badań dziecięcych systemów wartości Konstrukcja ankiety do badania preferencji aksjologicznych
Dziecięcy świat wartości a preferencje aksjologiczne dorosłych
V. Oceny, normy i powinności
Oceny
Ocenianie w szkole
Normy
Normy moralne a reguły słusznego czynu
Normy i powinności w szkole
VI. Słowniczek określeń wartości
Przypisy
Problemy – Poszukiwania – Inspiracje
Streszczenie
Summary
Część trzecia
Życie w rodzinie a budowanie świata wartości
Wstęp
I. Rodzina miejscem i rozwoju dziecka
II. Dziecko najcenniejsza wartością osobową
III. Budowanie hierarchii wartości w relacjach rodzinnych
IV. Wychowanie „mądrościowe” w rodzinie, czyli o dobrym wykorzystaniu wiedzy
V. Wartości i komunikacja w rodzinie. Projekty – scenariusze – warsztaty
Aneks 1 – Odpowiedzi, które zaprzeczają uczuciom
Aneks 2 – Jaka jest twoja natychmiastowa reakcja?
Aneks 3 – Potwierdzanie uczuć
Aneks 4 – Widziane oczami rodziców – część I
Aneks 5 – Widziane oczami rodziców – część II
Aneks 6 – Widziane oczami dziecka – część I
Aneks 7 – Widziane oczami dziecka – część II
Przypisy Problemy – Poszukiwania – Inspiracje
Streszczenie
Summary