• Obniżka
Mutyzm wybiórczy

Mutyzm wybiórczy. Skuteczne metody terapii

ISBN: 978-83-66990-50-0
47,62 zł
32,62 zł Oszczędzasz: 15,00 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 35,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Książka składa się z dwóch głównych części. W pierwszej, bardziej teoretycznej części (rozdziały 1–3) Ewelina Bystrzanowska i Maria Bystrzanowska przedstawiły istotę mutyzmu wybiórczego oraz znaczenie wczesnej diagnozy i terapii dzieci z tym zaburzeniem. Poznamy również następstwa niewłaściwej terapii lub jej braku.

Ilość

Po niespełna dwóch latach od wydania książki pt. Mutyzm wybiórczy – poradnik dla rodziców, nauczycieli i specjalistów, która spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem, zarówno wśród rodziców, jak również wśród nauczycieli i specjalistów, Maria Bystrzanowska, tym razem wspólnie z córką Eweliną Bystrzanowską – psychologiem o specjalności klinicznej, przystąpiły do opracowania nowej książki z zakresu mutyzmu wybiórczego (MW). Książkę tę można z jednej strony potraktować jako kontynuację ww. poradnika, z drugiej zaś może ona stanowić całkiem odrębną całość.

Do jej napisania zaproszone zostało szersze grono osób: praktyków pracujących na co dzień z dziećmi z mutyzmem wybiórczym (psychologów, logopedów, pedagogów i nauczycieli), a także rodziców dzieci z MW oraz osoby dorosłe, które już w dzieciństwie miały objawy tego zaburzenia i nie otrzymały właściwej pomocy. Zamiarem autorek było, aby powstała publikacja wszechstronnie opisująca to coraz powszechniej diagnozowane zaburzenie lękowe, w szczególności skuteczne sposoby jego terapii, co ważne, z uwzględnieniem realiów i specyfiki polskiego systemu oświaty.

Książka składa się z dwóch głównych części. W pierwszej, bardziej teoretycznej części (rozdziały 1–3) Ewelina Bystrzanowska i Maria Bystrzanowska przedstawiły istotę mutyzmu wybiórczego oraz znaczenie wczesnej diagnozy i terapii dzieci z tym zaburzeniem. Poznamy również następstwa niewłaściwej terapii lub jej braku.

W drugiej, praktycznej części książki (rozdział 4) – po krótkim wprowadzeniu Marii Bystrzanowskiej, zawierającym przegląd skutecznych metod terapii MW, sporządzony na podstawie wyników najnowszych badań naukowych oraz doświadczeń własnych autorki - znajdują się opisy i analizy konkretnych terapii i oddziaływań prowadzonych na terenie naszego kraju przez różnych specjalistów (psychologów, logopedów i pedagogów), a także nauczycieli oraz rodziców dzieci z mutyzmem wybiórczym.

283 Przedmioty

Opis

Książka papierowa
oprawa miękka

Bystrzanowska maria.jpgLogopeda i specjalista wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Od ponad 20 lat pracuje w poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz w przedszkolach jako logopeda.
W kręgu jej zainteresowań terapeutycznych znajduje się diagnoza i terapia różnych zaburzeń mowy u dzieci i młodzieży. Jako praktyk od kilku lat zajmuje się wspieraniem osób z mutyzmem wybiórczym i ich rodzin.
Ponadto posiada dużą wiedzę teoretyczną oraz doświadczenie w prowadzeniu konferencji, szkoleń i warsztatów poświęconych mutyzmowi wybiórczemu.

Bystrzanowska Ewelina

psycholog o specjalności klinicznej, absolwentka SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego. W lipcu 2018 r. obroniła pracę magisterską z zakresu mutyzmu wybiórczego. Pracuje z dziećmi w poradni psychologiczno-pedagogicznej i przedszkolu. Specjalizuje się w diagnozie i terapii dzieci w wieku przedszkolnym. Certyfikowany trener umiejętności społecznych i terapeuta ręki. Systematycznie poszerza wiedzę o wczesnych zaburzeniach rozwoju i psychologii dziecka.

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Maria Bystrzanowska, Ewelina Bystrzanowska

ISBN

978-83-66990-50-0

Objętość

160 stron

Wydanie

II. 2021

Format

B5  (160x235)

Oprawa

miękka, klejona, fola matowa

Wstęp 

1 MUTYZM WYBIÓRCZY JAKO ZABURZENIE O PODŁOŻU LĘKOWYM
Ewelina Bystrzanowska, Maria Bystrzanowska

Istota i przyczyny lęku    
Zaburzenia lękowe   

Epidemiologia zaburzeń lękowych   
Etiologia zaburzeń lękowych   

Fobia społeczna    

Kryteria diagnostyczne – ICD-10  
Epidemiologia fobii społecznej   

Mutyzm wybiórczy    

Pojęcie i istota mutyzmu wybiórczego       
Kryteria diagnostyczne – ICD-10       
Postacie mutyzmu wybiórczego        
Etiologia mutyzmu wybiórczego  
Epidemiologia mutyzmu wybiórczego  

Mutyzm wybiórczy a fobia społeczna       
Współwystępowanie lęku społecznego u rodziców i mutyzmu wybiórczego u dzieci       
Rodzina jako źródło oddziaływań wychowawczych      

2 ZNACZENIE WCZESNEJ DIAGNOZY I TERAPII DZIECI Z MUTYZMEM WYBIÓRCZYM
Maria Bystrzanowska

Dziecko z mutyzmem wybiórczym w przedszkolu   
Uczeń z mutyzmem wybiórczym w szkole    
Rola rodziców w terapii mutyzmu wybiórczego      


3 SKUTKI BRAKU TERAPII, CZYLI NASTĘPSTWA NIELECZONEGO MUTYZMU WYBIÓRCZEGO
Ewelina Bystrzanowska

Fobia społeczna      
Fobia szkolna      
Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne    
Zaburzenia opozycyjno-buntownicze       
Depresja      
Historia Katarzyny       

4 ANALIZA PRZYPADKÓW TERAPII MUTYZMU WYBIÓRCZEGO

Maria Bystrzanowska
Skuteczne metody terapii mutyzmu wybiórczego – wprowadzenie   

Maria Bystrzanowska
Opis i analiza przypadku chłopca z mutyzmem wybiórczym i alalią motoryczną    

Joanna C.
Rola i znaczenie rodzica w terapii mutyzmu wybiórczego 

Wirginia Laskowska

Terapia pięcioletniej Poli   

Agnieszka Cyroń
Przypadek Kaliny   

Marlena Andrzejczak
Hania z mutyzmem wybiórczym w przedszkolu 

Aleksandra Rosińska
Mutyzm wybiórczy w rodzinie dwujęzycznej   

Natalia Szramka
Moje spotkania z Anią  

Edyta Tyszkiewicz
Historia Ewy      

Anna Ł.

Mutyzm wybiórczy u nastolatka – opowieść mamy    

Maria Bystrzanowska
Terapia dziecka z mutyzmem wybiórczym w przedszkolu prowadzona przez rodzica przy wsparciu koordynatora online    

Podsumowanie    
Nota o redaktorach naukowych i autorach   

 

Publikacja Mutyzm wybiórczy. Skuteczne metody terapii pod redakcją Eweliny i Marii Bystrzanowskich, będąca opracowaniem łączącym wiadomości z kilku dyscyplin naukowych, zasługuje na uwagę przede wszystkim praktyków zajmujących się mutyzmem wybiórczym w perspektywie diagnostyczno-terapeutycznej oraz rodziców dzieci z MW. Jest ona znakomitą pozycją, komplementarną do książki Marii Bystrzanowskiej Mutyzm wybiórczy. Poradnik dla rodziców, nauczycieli i specjalistów. Wszystkie przedstawione w publikacji doświadczenia terapeutów i rodziców oraz samych osób z MW są bezcenne i warto z nich korzystać. W pracy można dostrzec z jednej strony emocjonalne zaangażowanie Autorek w trudny proces diagnostyczno-terapeutyczny dzieci z MW, z drugiej wiedzę i doświadczenie, którymi chcą się dzielić z innymi, oraz znajomość obcojęzycznej, najnowszej literatury dotyczącej omawianego zaburzenia. Rozważania praktyczne zawarte w książce mogą mieć zastosowanie zarówno w terapii, jak i w pracy wychowawczej oraz dydaktycznej z dziećmi z MW. Jestem przekonana, że opracowanie spotka się z życzliwym odbiorem czytelników i zniknie szybko z półek księgarń i wydawnictwa.

Z recenzji dr hab. Renaty Marciniak-Firadzy, prof. UŁ

 


 

Ta recenzja pisała się długo, bo wiele emocji i wiedzy krążyło mi po głowie i nie było łatwo uformować te myśli w jedną, spójną całość. Zacznę od tego, że Maria Bystrzanowska jest dla mnie ogromnym autorytetem. Po wcześniejszej książce i bardzo refleksyjnym szkoleniu z założenia miałam duże wymagania i mogę ze spokojnym sumieniem powiedzieć, że zostały one spełnione.

Chociaż w tytule mamy napisane, że są to skuteczne metody terapii, to dostaniemy tutaj znacznie więcej. Przede wszystkim mnóstwo wiedzy o tym, czym jest mutyzm, jak go diagnozować i prowadzić terapię, jakie skutki może nieść niepodjęcie terapii, czy jakie szanse daje wczesne rozpoznanie MW. Dużo istotnych informacji o fobiach i zaburzeniach lękowych przekazuje nam również córka p. Marii – Ewelina Bystrzanowska, która jest psychologiem klinicznym i świetnie uzupełnia logopedyczną wiedzę o aspekty bardziej psychologiczne. Najważniejsza jest tu jednak praktyka, którą książka jest przesiąknięta, więc czyta się ją szybko i z wielką ciekawością, ale też refleksją w sercu.
Niezwykle wiele wnoszą tu historie rodziców, którzy opowiadają o swojej drodze z mutyzmem wybiórczym. Są one ważne przede wszystkim dlatego, że czytelnikowi łatwiej jest sobie wyobrazić uczucia towarzyszące całej rodzinie. Jestem neurologopedą, więc ten punkt widzenia był mi potrzebny, żeby z jeszcze większym zaangażowaniem i empatią podchodzić do swojej pracy. Zaskoczyło mnie to, jak wiele razy rodzice byli zbywani, a ich problem bagatelizowany. Szczerze mówiąc jestem tym głęboko przerażona i tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że wiedzę o mutyzmie trzeba koniecznie rozpowszechniać, niestety również wśród logopedów, psychologów i pedagogów, co (przynajmniej w ostatnim przypadku) mam szczęście robić. 
Historie rodziców i terapeutów nie są tu jedynymi historiami, które usłyszymy. Możemy też przeczytać wspomnienia osób, które same miały lub mają mutyzm wybiórczy i pamiętają, jak wiele je to kosztowało. Możemy się również przekonać o tym, że mutyzm „nie przechodzi” sam z siebie, a przynajmniej nie w każdym przypadku dziecko jest sobie w stanie poradzić z lękiem bez profesjonalnej terapii. Bardzo przejmująca jest tu również historia nastolatki, której mutyzm wybiórczy odebrał głos dopiero w wieku 10 lat, choć oczywiście objawy MW występowały wcześniej, jednak były bagatelizowane i uznawane za nieśmiałość.
Istotne jest dla mnie to, że książka jest napisana po POLSKU, a nie po NAUKOWOPRZEMĄDRZAŁEMU. Może moje słowa brzmią niepoważnie, może nawet komuś się nie spodobają, ale jestem zwolenniczką pisania wszystkiego jak najprostszym językiem, bez zbędnej naukowości. Dzięki temu mamy same korzyści – czytelnik mniej się męczy podczas czytania i książkę swobodnie może przeczytać również ktoś spoza środowiska logopedycznego. Po tę lekturę spokojnie mogą zatem sięgnąć rodzice, nauczyciele, lekarze, studenci i każdy, kto jest zainteresowany tematem.
Uważam, że tej książki nie można czytać nie przeczytawszy również wcześniejszej części, czyli Mutyzm wybiórczy – poradnik dla rodziców, nauczycieli i specjalistów. Te dwie pozycje doskonale się uzupełniają i dają szeroki obraz tego, czym jest mutyzm wybiórczy, jak go diagnozować i przede wszystkim jak wspierać dzieci i ich rodziców.
Mutyzm wybiórczy – skuteczne metody terapii to książka, która nie tylko rozwija wiedzę, ale również chwyta za serce i zmusza do refleksji nad tym, jak traktowane są przez nas dzieci. Wydawać by się mogło, że wcześniej mutyzm wybiórczy nie istniał i nagle zaczęły się dziać z dziećmi dziwne rzeczy, ale to nieprawda! Po prostu nasza wiedza była zbyt mała i wszelkie dziwne zachowania były zrzucane na karb chorobliwej nieśmiałości, bo przecież „ona tak już ma”.
Wierzę gorąco, że świadomość polskich terapeutów, nauczycieli, lekarzy, ale również rodziców wzrasta i mutyzm wybiórczy przestaje być obcobrzmiącym słowem. Właśnie za to zwiększanie świadomości, za grupy wsparcia na Facebooku i za ogromne zaangażowanie dziękuję p. Marii Bystrzanowskiej.

źródło:
https://nauka-to-tez-sztuka.blogspot.com/2019/07/mutyzm-wybiorczy-skuteczne-metody.html?fbclid=IwAR3-_Uw7zzyH5ConmHeEhiXXzaR0TCHTF8UUQz1vMKNZiQEU32TdyzJXLyk

 Przyznam szczerze, że w swojej dotychczasowej pracy poznałam tylko kilkoro dzieci z mutyzmem wybiórczym. Nie jest to zjawisko częste, co niestety działa na niekorzyść dzieci i rodziców, ponieważ nadal mamy w Polsce zbyt mało publikacji oraz dostępnych szkoleń z tego zakresu. Dlatego każda wartościowa nowość wydawnicza jest niezwykle potrzebna zarówno rodzicom, jak i terapeutom, aby mogli oni skutecznie pomagać swoim podopiecznym.

Dziś chciałam Wam polecić książkę Mutyzm wybiórczy. Skuteczne metody terapii, pod redakcją Pani Marii Bystrzanowskiej oraz jej córki Eweliny Bystrzanowskiej. Do stworzenia tej publikacji zaproszono nie tylko terapeutów (logopedów, psychologów, pedagogów, nauczycieli) lecz także, a może przede wszystkim – rodziców dzieci z mutyzmem wybiórczym oraz Panią Kasię – dorosłą, 26-letnią kobietę, która opowiada o swoim dzieciństwie przeżytym z objawami mutyzmu, o braku odpowiedniej diagnozy, a co za tym idzie pomocy, o emocjach oraz o konsekwencjach swojego zaburzenia. Zdecydowanie warto to przeczytać…

Książka po krótce wyjaśnia istotę oraz przyczyny mutyzmu wybiórczego, pomaga zrozumieć to zaburzenie. Kiedy lepiej coś poznamy, mniej się tego boimy. Autorki podkreślają bardzo istotną rolę wczesnej diagnozy i terapii dzieci. Nie tylko terapii na zorganizowanych zajęciach, lecz także na co dzień w domu, przedszkolu czy w szkole. Zwracają uwagę na skutki braku odpowiedniej pomocy. Szczególnie cenna dla terapeutów, rodziców i nauczycieli może okazać się także analiza przypadków terapii mutyzmu wybiórczego, w której znajdziemy historie konkretnych osób przedstawione z różnych perspektyw (rodziców, specjalistów). Każda strona przeżywa i próbuje zrozumieć to zaburzenie na swój sposób. Próbuje także pomóc w miarę swoich możliwości i umiejętności.

źródło: http://ulogopedy.pl/portfolio/mutyzm-wybiorczy/

______________________________________________________________________________________________________________________________________


Maria Bystrzanowska i Ewelina Bystrzanowska, redaktor naczelne książki Mutyzm wybiórczy. Skuteczne metody terapii to uznane w Polsce specjalistki od mutyzmu wybiórczego. Pani Maria Bystrzanowska jest logopedą - praktykiem z ponad 20-letnim stażem, specjalistą wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, od kilku lat prowadzi skuteczną terapię dzieci z mutyzmem wybiórczym, a także konferencje, szkolenie i warsztaty poświęcone mutyzmowi wybiórczemu. Pani Ewelina Bystrzanowska jest psychologiem klinicznym, specjalizuje się w diagnozie i terapii dzieci w wieku przedszkolnym. Jest certyfikowanym trenerem umiejętności społecznych i terapeutą ręki.

Książkę można traktować, jako kontynuację wydanej 2017 r., książki Marii Bystrzanowskiej: Mutyzm wybiórczy. Poradnik dla rodziców, nauczycieli i specjalistów. Obie książki tworzą komplementarną całość i stanowią unikatową pozycję dotyczącą postępowania z dzieckiem z mutyzmem. Z drugiej strony, recenzowana przeze mnie książka, może być rozpatrywana całkowicie odrębnie, jako niezależna publikacja.

Książkę tę, jak w jej wstępie określają same Autorki, napisało szersze grono osób: praktyków pracujących na co dzień z dziećmi z mutyzmem wybiórczym (psychologów, logopedów, pedagogów i nauczycieli), a także rodziców dzieci z mutyzmem oraz osoby dorosłe z objawami mutyzmu w dzieciństwie. Nie jest to więc pozycja teoretyczna, ale kopalnia praktycznej wiedzy wynikającej z bezpośredniego doświadczenia Autorów piszących poszczególne rozdziały książki.

Autorki książki stworzyły gotowe narzędzie do diagnozy i terapii dziecka z mutyzmem wybiórczym. Już od samego początku Autorki przekazują esencję informacji związanej z tą tematyką. W bardzo precyzyjny, a zarazem przystępny sposób zostaje przedstawiona diagnoza różnicowa mutyzmu wybiórczego i innych zaburzeń lękowych. Bezsprzecznym atutem tej publikacji jest prosty i zrozumiały sposób przekazywania wiedzy naukowej, związanej z etiologią mutyzmu wybiórczego, kryteriami diagnostycznymi, samymi definicjami mutyzmu, czy współwystępowaniem zaburzeń lękowych, całym procesem diagnozy i terapii mutyzmu wybiórczego. W niezwykle klarowny sposób przedstawione zostają objawy mutyzmu, zarówno w odniesieniu do dzieci w wieku przedszkolnym, jak i w odniesieniu do dzieci w wieku szkolnym. W książce tej Autorki zawarły konkretne pytania diagnostyczne, które pozwalają przeprowadzić przez proces diagnostyczny, umożliwiający postawienie wstępnej diagnozy i skierowanie dziecka na specjalistyczną konsultację. Przedstawione pytania diagnostyczne można traktować, jako swoiste narzędzie przesiewowe, które w moim przekonaniu powinien znać każdy nauczyciel, wychowawca, czy specjalista, pracujący z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym. Sam opis metod i technik pracy z dzieckiem z mutyzmem wybiórczym jest przedstawiony w taki sposób, że czytelnik nie będący specjalistą w tej dziedzinie nie powinien mieć wątpliwości jakie techniki terapeutyczne zastosować i na czym one polegają. Kształtowanie pożądanych zachowań, systematyczna desensytyzacja, mapa mowy opracowana przez Agnieszkę Cyroń, czy autorska metoda Marii Bystrzanowskiej „od chóru do solo”, to sprawdzone techniki terapeutyczne bez zastosowania których trudno jest obecnie wyobrazić sobie skuteczną terapię dziecka z mutyzmem wybiórczym. Ponadto przedstawione są również przykłady nieskutecznych działań, co do których nie ma badań naukowych potwierdzających ich skuteczność, a które niestety nadal są stosowane przez niektórych specjalistów nieświadomych istnienia innych skutecznych metod.

Niezwykle ciekawe są, przedstawione przez Autorki dane epidemiologiczne, dotyczące częstości występowaniu mutyzmu wybiórczego w populacji polskiej. Zaskakującym jest wskaźnik, wynikający z danych epidemiologicznych, sygnalizujący, że liczba dzieci z mutyzmem wybiórczym jest zbliżona do liczby dzieci z diagnozą spektrum autyzmu (ok. 1%). Analizując tę informację, biorąc pod uwagę częstość występowania obu jednostek diagnostycznych i mając powszechny dostęp do publikacji dotyczących spektrum autyzmu, nie ma wątpliwości, że tak fachowych publikacji, dotyczących właśnie mutyzmu wybiórczego potrzeba na naszym rynku wydawniczym znacznie więcej. Brak świadomości skali problemu oraz trudności, jakich na co dzień doświadczają osoby z mutyzmem wybiorczym, sprawiają, że przedstawiona w rozdziale trzecim historia dorosłej już dziewczyny z ponad przeciętnym ilorazem inteligencji i niezdiagnozowanym mutyzmem wybiórczym, która niemal trafiła do szkoły specjalnej, nie jest wcale ewenementem z ubiegłego wieku, ale niestety nadal spotykaną smutną rzeczywistością.

Z zainteresowaniem czyta się rozdziały opracowane przez rodziców dzieci z mutyzmem wybiórczym, a także same osoby z mutyzmem. Historie te, przedstawione w formie tzw. analizy przypadków, pokazują że terapia mutyzmu wybiórczego może być prowadzona w skuteczny sposób. Są jednak tutaj także przykłady wskazujące na problem bagatelizowania objawów mutyzmu wybiórczego, co pokazuje, jak wiele jeszcze jest do zrobienia w zakresie poszerzania wiedzy wśród samych specjalistów, a także zwiększania świadomości problemu i uwrażliwiania na potrzeby osób z mutyzmem w całym społeczeństwie.

Zapadające w pamięć są metafory użyte przez Autorki, które w obrazowy sposób przedstawiają istotę mutyzmu wybiórczego i przebiegu terapii. Porównanie przebiegu terapii mutyzmu do drogi, której nie możemy przebyć na skróty, czy przejechać windą oddaje esencję całości terapii w odniesieniu do zastosowania metody małych kroków. Przytoczenie parafrazy z Małego Księcia, dotyczącej stopniowego i powolnego zmniejszania poziomu lęku, użytej przez Annę Skoczek: „Każdego dnia można usiąść tylko troszeczkę bliżej” w moim przekonaniu powinno stać się hasłem przewodnim skutecznej terapii mutyzmu.

Podręcznik, a w zasadzie można by napisać „narzędzie”, jakie stworzyły Autorki, jest użyteczne nie tylko do diagnozowania dzieci z mutyzmem wybiórczym, może służyć do planowania długofalowych działań wspierających, które daje konkretne rozwiązania i ważne wskazówki dotyczące pracy terapeutycznej z dzieckiem z mutyzmem. Zawiera precyzyjne i jasno sformułowane informacje, prowadzące niemalże krok po kroku przez proces diagnozy i terapii dziecka z mutyzmem wybiórczym.

Publikacja Mutyzm wybiórczy. Skuteczne metody terapii jest narzędziem wydanym w niemal broszurowej formie, jednak esencja informacji dotyczących rozwoju dziecka z mutyzmem wybiórczym diagnostycznie i terapeutycznie jest niezmiernie rozległa i wartościowa. Diagnoza dziecka dokonana z użyciem podręcznika – narzędzia, stworzonego przez Marię Bystrzanowską i Ewelinę Bystrzanowską oraz pozostałych specjalistów, jest diagnozą funkcjonalną, holistycznie ujmującą proces diagnozy, a także pozwalającą planować działania wspierające oraz podejść w sposób całościowy do terapii dziecka z mutyzmem wybiórczym. Publikację tę rekomenduję i polecam przede wszystkim jako psycholog – praktyk, ponieważ na co dzień pracuję w poradni psychologiczno-pedagogicznej i zawodowo zajmuję się diagnozą dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi.

Karolina Zdziechowska-Dzierzgwa
Akademia Pedagogiki Specjalnej
karolina_zd@interia.pl


Być u autorki na szkoleniu to czysta przyjemność. Informacja o tym, że mogę skromnie wyrazić swoje zdanie na temat publikacji była miłym zaskoczeniem. Pani Maria uderza swoją skromnością, jako praktyk z ponad 20letnim stażem, z podobną skromnością i pokorą wobec swoich młodszych i starszych klientów gabinetu oraz dzieci objętych pomocą PPP podeszła do napisania tejże książki. Ogromny szacunek do dzieci i ich rodziców, oddanie im sprawczości i bycie po stronie przewodnika w drodze do głosu to zdecydowanie walor tej publikacji.

Obszerna bibliografia daje umocowanie merytoryczne poparte różnymi badaniami. Konstrukcja książki jest przejrzysta i składa się w logiczną całość. Nie każda książka zmusza do myślenia. Ta z kolei jest otwierająca, nienachalna, jednak solidnie poparta badaniami, przykładami, elementami z praktyki zawodowej. Po zamknięciu ostatniej strony, pojawia się myśl, hipoteza, pomysł, energia na sprawdzenie, czy zadziała z dzieckiem, z którym pracuję, jak mogę dopasować to, co robię, jeszcze bardziej do małego klienta, aby terapia rzeczywiście była szyta na miarę.

Ta książka jest bardzo komplementarna w dwóch aspektach: logopedycznym pod opieką Pani Marii Bystrzanowskiej oraz psychologiczną pod opieką Pani Eweliny Bystrzanowskiej. Dzięki takiemu połączeniu i paralelnemu prowadzeniu Czytelnika przez książkę uzyskuje się kompleksowy, skomplikowany i pełen merytorycznych detali obraz mutyzmu wybiórczego.

Bardzo użytecznym, dającym wyobrażenie o tym, z czym zmagają się dzieci i ich rodzice i opiekunowie są umieszczone historie rodzinne, w których wystąpił mutyzm wybiórczy. Dzięki nim zarówno specjaliści jak i inne osoby pomocowe, wspierające dziecko mogą spojrzeć z perspektywy rodzica na trud i wielokontekstowość tego zaburzenia o podłożu lękowym. Ta część publikacji wskazuje na stosunkowo niewielką świadomość otoczenia, skalę potrzeb oraz skalę występowania mutyzmu wybiórczego.

Głos jest także oddany osobom, którym towarzyszył mutyzm wybiórczy, ich opowieść daje wiele refleksji i przeformułowań dotyczących komunikatów, które do nich docierały, oczekiwań, które im stawiano, nie zawsze adekwatnych i możliwych do wypełnienia. Niezwykle istotne jest także częste podkreślanie w książce, iż terapia dziecka z mutyzmem wybiórczym musi być prowadzona przez zespół specjalistów, w którym każdy zajmuje się specyficzną funkcją w procesie terapii.

Osobiście, bardzo liczyłam na część poświęconą studium przypadku, spełniła moje oczekiwania jako psychologa. Uporządkowanie, przedstawienie kontekstu zgłoszenia jak i kontekstu rodzinnego, a potem dokładne przeprowadzenie Czytelnika przez kolejne etapy postępowania terapeutycznego jak i opis narzędzi zastosowanych do każdego dziecka.

Nieśmiałość, wycofanie dzieci, zachowania pojmowane społecznie jako grzeczne, autorki odnoszą te określenia do rzeczywistego obrazu dziecka z mutyzmem wybiórczym, poszerzając perspektywę myślenia na ten temat. Wiele osób nie słyszało o MW, w polskiej literaturze niewiele jest źródeł , do których można sięgnąć. Według mnie, ta książka to publikacja potrzebna w każdej biblioteczce specjalisty.

Anna Piotrowicz

Na polskim rynku istnieje niewiele publikacji dotyczących mutyzmu wybiórczego. Można odnieść wrażenie, iż jest to tematyka w pewien sposób pomijana – zarówno jeżeli chodzi o literaturę przedmiotu, jak i dostępność szkoleń. Jest to sytuacja niezrozumiała, gdyż w praktyce psychologa pracującego w szkole czy przedszkolu przypadki dzieci z objawami charakterystycznymi dla mutyzmu wybiórczego pojawiają się na ogół w sposób regularny. Żyjemy w czasach, gdy wiedza na temat zaburzeń występujących wśród dzieci i młodzieży, takich jak na przykład zaburzenia ze spektrum autyzmu, zaburzenia koncentracji, dysleksja czy niepełnosprawność intelektualna, staje się coraz bardziej powszechna. Rośnie świadomość społeczna dotycząca zaburzeń wieku dziecięcego, zarówno wśród specjalistów, nauczycieli, jak i rodziców. Niestety można odnieść wrażenie, iż w przypadku mutyzmu wybiórczego wiedza jest mniej dostępna, a na pewno mniej upowszechniona. Moje doświadczenie jako psychologa a także analizy konkretnych przypadków opisane w najnowszej książce M. i E. Bystrzanowskich dowodzą, iż świadomość dotycząca mutyzmu wybiórczego bywa niewystarczająca również wśród specjalistów pracujących w poradniach, przedszkolach czy szkołach. Tym bardziej cieszy, iż na polskim rynku pojawiła się nowa pozycja dotycząca MW, zwłaszcza, że jest to książka niezwykle wartościowa, konkretna, bazująca na solidnej porcji wiedzy oraz na ogromnym doświadczeniu autorek.

"Mutyzm wybiórczy. Skuteczne metody terapii" to książka, która może stanowić kompendium wiedzy w zakresie MW zarówno dla specjalistów, jak i rodziców. Została podzielona na cztery rozdziały, z czego pierwsze trzy można zakwalifikować jako teoretyczne wprowadzenie do tematu, natomiast ostatni, najdłuższy rozdział, stanowi wnikliwą analizę terapii kolejno opisanych dziesięciu przypadków dzieci z mutyzmem wybiórczym. Myślę, iż nie będzie przesadą stwierdzenie, iż każda kolejna strona tej książki jest niezwykle wartościowa. Autorki w sposób zwięzły, niemniej jednak konkretny i szczegółowy, opisują, czym jest mutyzm wybiórczy, jaka jest jego etiologia i epidemiologia oraz umiejscowienie wśród innych zaburzeń lękowych. Można powiedzieć, że książka przynosi solidną porcję wiedzy teoretycznej i praktycznej, stanowiąc swoisty przegląd oraz podsumowanie badań i literatury przedmiotu. Myślę, że lektura tej książki może być przydatna nie tylko dla poszerzenia wiedzy na temat samego mutyzmu wybiórczego, lecz również ogółem na temat zaburzeń lękowych. Warto podkreślić, iż autorki odnoszą się do wyników badań oraz literatury zarówno polskiej, jak i zagranicznej.

Z książki dowiemy się, jak może wyglądać funkcjonowanie dziecka z MW w placówce, jakie znaczenie ma wczesna diagnoza i rozpoczęcie terapii oraz jakie mogą być długofalowe skutki niezdiagnozowanego bądź nieskutecznie leczonego mutyzmu wybiórczego. Opisana również została rola, jaką w procesie terapeutycznym pełnią rodzice. W ramach wprowadzenia do opisu konkretnych przykładów terapii Maria Bystrzanowska przedstawiła świetny przegląd metod stosowanych w terapii MW. Kolejno opisane historie poszczególnych dzieci z MW stanowią przedstawienie zastosowania tych metod od strony praktycznej. I tutaj właśnie dochodzimy do argumentu, który przemawia za niezwykłością tej książki: historie są autentyczne, pełne opisów zarówno zachowań i emocji, jak również konkretnych działań. Dzięki tej książce możemy niejako poznać świat dzieci z diagnozą mutyzmu wybiórczego. Świat ten oglądamy zarówno z perspektywy specjalisty (w zależności od historii: pracującego z dzieckiem w placówce, gabinecie prywatnym, czy nawet online), jak i rodzica dziecka, a nawet, co szczególnie wartościowe-samego dziecka (w książce znalazła się bowiem historia opowiedziana przez dorosłą kobietę, która jako dziecko zmagała się z MW).

Lektura książki "Mutyzm wybiórczy. Skuteczne metody terapii" może być moim zdaniem wartościowa zarówno dla specjalistów, jak i rodziców. Jeżeli chodzi o specjalistów: nie ma znaczenia, czy dana osoba obecnie pracuje z dzieckiem z diagnozą mutyzmu wybiórczego, ani ile takich dzieci spotkała w swojej praktyce. Zarówno osoby bez doświadczenia, jak i je posiadające zapewne wyciągną z tej książki wiele wartościowej wiedzy. Jest napisana w sposób przystępny, momentami wręcz intrygujący, czyta się ją więc z dużą przyjemnością. Można na podstawie tej lektury stworzyć sobie osobisty poradnik dotyczący istoty MW czy też zasad postępowania z dzieckiem, które się z mutyzmem boryka. Serdecznie polecam zarówno osobom obeznanym w temacie, jak i takim, które dopiero chciałyby nabyć wiedzę na temat mutyzmu wybiórczego, czy też funkcjonowania dziecka z zaburzeniami lękowymi ogółem.

psycholog szkolny
Martyna Jezusek-StopaDlaczego dziecko nagle milknie?

Jak to możliwe, że bez przeszkód rozmawia z rodzicami, bratem czy siostrą, a nie może odezwać się do babci czy dziadka, o nauczycielach nie mówiąc? To pytanie zadają sobie nie tylko rodzice, ale i specjaliści, szczególnie że brak dostępnej literatury nie sprzyjał zgłębianiu problemu. Dla wielu zatem określenie „mutyzm wybiórczy” był niedawno czymś nowym, a choć ostatnie lata przyniosły nieco informacji na ten temat, to wciąż wiele jest osób, które nie spotkały dziecka z taką diagnozą bądź też nie potrafiły właściwej diagnozy postawić na podstawie występujących objawów.

Nieocenioną pomocą dla rodziców, nauczycieli i specjalistów stał się poradnik „Mutyzm wybiórczy”, Marii Bystrzanowskiej, opublikowany nakładem Oficyny Wydawniczej IMPULS. Książka ta stworzyła podwaliny dla zrozumienia tego, czym mutyzm wybiórczy jest (a czym nie jest), opisywała sytuację dziecka z mutyzmem wybiórczym w przedszkolu, szkole i w domu, jeden z rozdziałów traktował również o diagnozie, a także o terapii dziecka z mutyzmem wybiórczym. Na tej ostatniej kwestii koncentruje się właśnie książki „Mutyzm wybiórczy. Skuteczne metody terapii”, pod redakcją naukową Marii Bystrzanowskiej oraz Eweliny Bystrzanowskiej. Przy opracowaniu tego poradnika pracowało wielu specjalistów, mających do czynienia z mutyzmem wybiórczym (psychologów logopedów, pedagogów i nauczycieli), a także rodziców dzieci z mutyzmem, a nawet osobę dorosłą, która w dzieciństwie wykazywała objawy występowania tego zaburzenia, niestety nie otrzymała pomocy. Dzięki tej pozycji możemy nie tylko lepiej zrozumieć zagadnienie mutyzmu, ale dzięki wieloaspektowemu spojrzeniu na problem, lepiej prowadzić terapię. Dlatego tez przede wszystkim pozycja ta adresowana jest do logopedów czy psychologów, ale również do studentów tych kierunków, dostarcza bowiem praktycznej wiedzy, osadzonej w solidnym podłożu teoretycznym.

Książka składa się z czterech części, z czego pierwsza, autorstwa Marii Bystrzanowskiej i Eweliny Bystrzanowskiej prezentuje mutyzm wybiórczy jako zaburzenie o podłożu lękowym. Poznamy zatem istotę i przyczyny lęku, autorki krótko charakteryzują pojęcie zaburzeń lękowych i fobii społecznej. Jednym z tych zaburzeń lękowych jest właśnie mutyzm wybiórczy – poznamy kryteria diagnostyczne, które należy uwzględnić podczas stawiania diagnozy, postacie mutyzmu wybiórczego, czynniki mające wpływ na jego pojawienie się oraz różnice pomiędzy mutyzmem wybiórczym a fobią społeczną. Rozdział drugi, autorstwa Marii Bystrzanowskiej, zwraca uwagę na znaczenie wczesnej diagnozy i terapii dzieci z mutyzmem wybiórczym. Autorka porusza temat dziecka z mutyzmem wybiórczym w przedszkolu, a także w szkole, koncentrując się przede wszystkim za tym, jakie zachowania mogą sugerować występowanie mutyzmu wybiórczego i jakie objawy powinny zaniepokoić nauczycieli. Poznamy również znaczenie rodziców w terapii mutyzmu wybiórczego. Kolejny rozdział autorstwa Eweliny Bystrzanowskiej, zamykający cześć teoretyczną, skupia się na konsekwencjach braku terapii mutyzmu wybiórczego, m.in. fobiach: społecznej i szkolnej, depresji czy zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych. 

Rozdział czwarty, praktyczny, stanowi omówienie konkretnych terapii prowadzonych przez różnego rodzaju specjalistów, a także oddziaływań nauczycieli i rodziców dzieci z mutyzmem. Wprowadzenie Marii Bystrzanowskiej do tej części, zawiera przegląd skutecznych metod terapii, sporządzonych w oparciu o najnowsze badania naukowe i własne doświadczenia. Następnie autorka przedstawia opis i analizę przypadku pięcioletniego Kamila z mutyzmem wybiórczym. Joanna C., mama Kasi, opisuje przypadek swojej córki, której sama postanowiła pomóc, stając się tym samym ekspertką w temacie mutyzmu. Wirginia Laskowska opisuje z kolei terapię pięciolatki z lękiem separacyjnym i mutyzmem wybiórczym, zaś Agnieszka Cyroń – przypadek sześciolatki, z którą pracowała nie tylko w gabinecie, ale również koordynowała terapię w przedszkolu i środowisku domowym. Marlena Andrzejczak przedstawia natomiast terapię czteroletniej dziewczynki, która od początku pobytu w przedszkolu z nikim nie rozmawiała, zaś Aleksandra Rosińska – terapię dwujęzycznej pięciolatki z MW. Przypadek Ani, z utrwalonym MW, opisuje Natalia Szramka, zaś Edyta Tyszkiewicz przybliża przypadek sześcioletniej dziewczynki. Anna Ł., to kolejna mama, która dzieli się swoim doświadczeniem na łamach książki. Część praktyczną kończy omówienie przez Marię Bystrzanowską przypadku pięcioletniego chłopca, u którego występowała w roli koordynatora zewnętrznego online.

Wieloaspektowość tej publikacji, możliwość przyjrzenia się poszczególnym przypadkom dzieci z mutyzmem wybiorczym, a przede wszystkim ich terapii, czyni tę książkę szczególnie cenną. Nie może jej zatem zabraknąć nie tylko w biblioteczkach specjalistów pracujących z dziećmi mutyzmem wybiórczym, bowiem dzięki niej jest szansa na szybkie rozpoznanie i udzielenie kompleksowej pomocy dziecku na jak najwcześniejszym etapie.

źródło: http://www.qulturaslowa.pl/2020/05/rednauk-maria-bystrzanowska-ewelina.htmlDlaczego dziecko nagle milknie?

Jak to możliwe, że bez przeszkód rozmawia z rodzicami, bratem czy siostrą, a nie może odezwać się do babci czy dziadka, o nauczycielach nie mówiąc? To pytanie zadają sobie nie tylko rodzice, ale i specjaliści, szczególnie że brak dostępnej literatury nie sprzyjał zgłębianiu problemu. Dla wielu zatem określenie „mutyzm wybiórczy” był niedawno czymś nowym, a choć ostatnie lata przyniosły nieco informacji na ten temat, to wciąż wiele jest osób, które nie spotkały dziecka z taką diagnozą bądź też nie potrafiły właściwej diagnozy postawić na podstawie występujących objawów.

Nieocenioną pomocą dla rodziców, nauczycieli i specjalistów stał się poradnik „Mutyzm wybiórczy”, Marii Bystrzanowskiej, opublikowany nakładem Oficyny Wydawniczej IMPULS. Książka ta stworzyła podwaliny dla zrozumienia tego, czym mutyzm wybiórczy jest (a czym nie jest), opisywała sytuację dziecka z mutyzmem wybiórczym w przedszkolu, szkole i w domu, jeden z rozdziałów traktował również o diagnozie, a także o terapii dziecka z mutyzmem wybiórczym. Na tej ostatniej kwestii koncentruje się właśnie książki „Mutyzm wybiórczy. Skuteczne metody terapii”, pod redakcją naukową Marii Bystrzanowskiej oraz Eweliny Bystrzanowskiej. Przy opracowaniu tego poradnika pracowało wielu specjalistów, mających do czynienia z mutyzmem wybiórczym (psychologów logopedów, pedagogów i nauczycieli), a także rodziców dzieci z mutyzmem, a nawet osobę dorosłą, która w dzieciństwie wykazywała objawy występowania tego zaburzenia, niestety nie otrzymała pomocy. Dzięki tej pozycji możemy nie tylko lepiej zrozumieć zagadnienie mutyzmu, ale dzięki wieloaspektowemu spojrzeniu na problem, lepiej prowadzić terapię. Dlatego tez przede wszystkim pozycja ta adresowana jest do logopedów czy psychologów, ale również do studentów tych kierunków, dostarcza bowiem praktycznej wiedzy, osadzonej w solidnym podłożu teoretycznym.

Książka składa się z czterech części, z czego pierwsza, autorstwa Marii Bystrzanowskiej i Eweliny Bystrzanowskiej prezentuje mutyzm wybiórczy jako zaburzenie o podłożu lękowym. Poznamy zatem istotę i przyczyny lęku, autorki krótko charakteryzują pojęcie zaburzeń lękowych i fobii społecznej. Jednym z tych zaburzeń lękowych jest właśnie mutyzm wybiórczy – poznamy kryteria diagnostyczne, które należy uwzględnić podczas stawiania diagnozy, postacie mutyzmu wybiórczego, czynniki mające wpływ na jego pojawienie się oraz różnice pomiędzy mutyzmem wybiórczym a fobią społeczną. Rozdział drugi, autorstwa Marii Bystrzanowskiej, zwraca uwagę na znaczenie wczesnej diagnozy i terapii dzieci z mutyzmem wybiórczym. Autorka porusza temat dziecka z mutyzmem wybiórczym w przedszkolu, a także w szkole, koncentrując się przede wszystkim za tym, jakie zachowania mogą sugerować występowanie mutyzmu wybiórczego i jakie objawy powinny zaniepokoić nauczycieli. Poznamy również znaczenie rodziców w terapii mutyzmu wybiórczego. Kolejny rozdział autorstwa Eweliny Bystrzanowskiej, zamykający cześć teoretyczną, skupia się na konsekwencjach braku terapii mutyzmu wybiórczego, m.in. fobiach: społecznej i szkolnej, depresji czy zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych. 

Rozdział czwarty, praktyczny, stanowi omówienie konkretnych terapii prowadzonych przez różnego rodzaju specjalistów, a także oddziaływań nauczycieli i rodziców dzieci z mutyzmem. Wprowadzenie Marii Bystrzanowskiej do tej części, zawiera przegląd skutecznych metod terapii, sporządzonych w oparciu o najnowsze badania naukowe i własne doświadczenia. Następnie autorka przedstawia opis i analizę przypadku pięcioletniego Kamila z mutyzmem wybiórczym. Joanna C., mama Kasi, opisuje przypadek swojej córki, której sama postanowiła pomóc, stając się tym samym ekspertką w temacie mutyzmu. Wirginia Laskowska opisuje z kolei terapię pięciolatki z lękiem separacyjnym i mutyzmem wybiórczym, zaś Agnieszka Cyroń – przypadek sześciolatki, z którą pracowała nie tylko w gabinecie, ale również koordynowała terapię w przedszkolu i środowisku domowym. Marlena Andrzejczak przedstawia natomiast terapię czteroletniej dziewczynki, która od początku pobytu w przedszkolu z nikim nie rozmawiała, zaś Aleksandra Rosińska – terapię dwujęzycznej pięciolatki z MW. Przypadek Ani, z utrwalonym MW, opisuje Natalia Szramka, zaś Edyta Tyszkiewicz przybliża przypadek sześcioletniej dziewczynki. Anna Ł., to kolejna mama, która dzieli się swoim doświadczeniem na łamach książki. Część praktyczną kończy omówienie przez Marię Bystrzanowską przypadku pięcioletniego chłopca, u którego występowała w roli koordynatora zewnętrznego online.

Wieloaspektowość tej publikacji, możliwość przyjrzenia się poszczególnym przypadkom dzieci z mutyzmem wybiorczym, a przede wszystkim ich terapii, czyni tę książkę szczególnie cenną. Nie może jej zatem zabraknąć nie tylko w biblioteczkach specjalistów pracujących z dziećmi mutyzmem wybiórczym, bowiem dzięki niej jest szansa na szybkie rozpoznanie i udzielenie kompleksowej pomocy dziecku na jak najwcześniejszym etapie.

źródło: http://www.qulturaslowa.pl/2020/05/rednauk-maria-bystrzanowska-ewelina.html

Zobacz także

Polecane tytuły ( 6 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło