• Obniżka
Mutyzm wybiórczy pisany wierszem

Mutyzm wybiórczy pisany wierszem

ISBN: 978-83-66990-37-1
26,67 zł
20,95 zł Zniżka 21,43%

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 22,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Celem publikacji jest przedstawienie informacji dotyczących istoty mutyzmu wybiórczego jako zaburzenia lękowego oraz przede wszystkim ukazanie w formie poezji wewnętrznych przeżyć osoby dotkniętej tym zaburzeniem. Nieleczony mutyzm wybiórczy ewoluuje wraz z wiekiem i inaczej odczuwa lęk przed mówieniem dziecko, uczennica, a jeszcze inaczej osoba dorosła...

Ilość

Zapraszam do lektury, Maria Bystrzanowska

Ta publikacja jest inna niż wcześniejsze moje książki na temat mutyzmu wybiórczego (MW). Do jej napisania zainspirowała mnie Anna Osinkin, osoba dorosła, która przez znaczną część swojego życia zmagała się z mutyzmem wybiórczym. Anna zwróciła się do mnie z prośbą o współpracę i pomoc w wydaniu jej utworów. Po otrzymaniu wierszy od razu je przeczytałam i zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Wzruszyłam się, miałam łzy w oczach, coś ściskało mnie w gardle i pomyślałam, że muszę zrobić wszystko, aby ta twórczość ujrzała światło dzienne. Uzgodniłyśmy, że wspólnie napiszemy i wydamy tę publikację.

W książce tej przeczytacie wywiad z Anną, w którym opowiada o sobie. Więcej o jej osobistych odczuciach i przemyśleniach na temat życia z mutyzmem wybiórczym można się dowiedzieć, zagłębiając się w jej piękną poezję. Dołączyła do niej również swoje refleksje. Niniejsza pozycja zawiera informacje na temat MW „z pierwszej ręki”, czyli od osoby, która sama doświadczyła tego zaburzenia lękowego. To nie są definicje, procedury terapeutyczne, konkretne wskazówki dla nauczyciela czy rodzica. Tutaj przeczytacie o tym wszystkim, ale w innej, unikatowej formie. Nie chcemy robić taniej sensacji, przedstawiając zmaganie się Anny ze swoim lękiem, ale przede wszystkim pragniemy pomóc zrozumieć to zaburzenie oraz uwrażliwić rodziców, specjalistów, nauczycieli, a także wszystkich wątpiących w cierpienie, jakie ze sobą niesie lęk przed mówieniem.

Książka składa się z czterech części. W pierwszej, zatytułowanej Mutyzm wybiórczy – moda, epidemia czy może większa świadomość?, omówione zostały podstawowe zagadnienia związane z MW, ale głównie w aspekcie świadomości społeczeństwa. W drugiej zamieszczono wywiad z Anną. Trzecia część zawiera utwory Anny, a w czwartej znajdują się jej refleksje dotyczące wierszy i własnych odczuć w odniesieniu do kolejnych etapów życia, jak również moje przemyślenia na temat MW u osób dorosłych.

Utwór zalanie – jeden z 47, które znajdują się w niniejszej publikacji, powinien nam uświadomić, że osoby z MW bardzo pragną mówić, niecierpliwie, ale z obawą, czekają na ten moment:

boję się, że kiedy już będę gotowa kiedy już będę czuła się bezpiecznie kiedy już będę chciała mówić słowa to nikt tego nie pomieści że tyle we mnie wszystkiego jest niewypowiedziane że kiedy zacznę mój monolog to będzie zalanie wystąpię z brzegów zaleję słowami i każdy utonie lub ucieknie

Przedstawione w książce refleksje Anny pokazują, z jakimi problemami i trudnościami muszą się zmagać dzieci, młodzież i osoby dorosłe z MW, np.:

W moim przypadku mutyzm wybiórczy uwidaczniał się nie tylko w szkole. Na przykład w trakcie jakiegoś zabiegu lekarze pytali, czy coś mnie boli. Było sprawą oczywistą, że się nie odezwę, i nawet jeśli coś będzie mnie bolało, to nie będę wyrażała tego bólu. Spotykałam się wtedy z pochwałą i uznaniem personelu medycznego. Zresztą pamiętam, że w innych sytuacjach było podobnie. Przy okazji jakichś wypadków w środowisku szkolnym nie poszłabym zgłosić do nauczyciela, że coś mnie boli, i też były takie przypadki, kiedy wydarzyło się coś złego, a ja zostawałam z tym w milczeniu.

Dziękuję Annie za podzielenie się swoimi osobistymi przeżyciami i bardzo się cieszę, że MW w znacznym stopniu jest już dla niej historią.

Maria Bystrzanowska

188 Przedmioty

Opis

Książka papierowa
oprawa miękka
Stopień 
2021-10-08

recenzja psychologa

Niesamowite, że o takim zaburzeniu można napisać tak piękne, wzruszające i zarazem prawdziwe wiersze. Autorka tych wierszy ma piękne wnętrze i talent.

Stopień 
2021-10-07

MW pisany wierszem

Zamówiłam z ciekawości.. niby wszystko o mutyzmie wybiórczym już wiadomo... W tej książce, w wierszach p. Anny odnalazłam siebie - swoje doświadczenia i swoje emocje...
Polecam z całego serca

Napisz recenzje

Bystrzanowska maria.jpgMaria Bystrzanowska

logopeda i specjalista wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Od ponad 20 lat pracuje w poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz w przedszkolach. Jako praktyk od kilkunastu lat prowadzi skuteczną terapię dzieci z mutyzmem wybiórczym oraz wspiera ich rodziny. Posiada dużą wiedzę teoretyczną oraz doświadczenie w prowadzeniu konferencji, szkoleń i warsztatów poświęconych mutyzmowi wybiórczemu.

Jest autorką książki Mutyzm wybiórczy. Poradnik dla rodziców, nauczycieli i specjalistów oraz współautorką publikacji Mutyzm wybiórczy. Skuteczne metody terapii. Członek honorowy Stowarzyszenia „Polskie Towarzystwo Mutyzmu Wybiórczego”.

Anna Osinkin

ma trzydzieści lat, przez znaczną część swojego życia cierpiała na mutyzm wybiórczy, studiowała psychologię (nie obroniła jeszcze pracy magisterskiej), aktualnie nie jest aktywna zawodowo. Żona i mama trójki dzieci w wieku przedszkolnym. Szuka drogi do dobrego, mądrego życia, zdrowych i pięknych relacji, wspiera się psychoterapią.

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Maria Bystrzanowska, Anna Osinkin

ISBN

978-83-66990-37-1

Objętość

64 stron

Wydanie

I.2021

Format

B5 - 160/235

Oprawa

miękka, klejona, fola matowa

Wstęp (Maria Bystrzanowska)          

Maria Bystrzanowska
Mutyzm wybiórczy – moda, epidemia czy może większa świadomość?     

Maria Bystrzanowska, Anna Osinkin
Wywiad z Anną        

Anna Osinkin

prawo    
cogito ergo sum       
fatal error     
derealizacja przy stole       
wyimaginowania     
zaakceptować swoją nieśmiałość        
skala ekstrawersji        
nie znam tej siebie     
nie tak jak myślę     
żyje swoim życiem     
jestem odjazdowa       
niewypowiedziane     
kredki, pędzle i farby    
wyciągnij mnie do świata    
kamień    
dewiacja dla włamywacza     
dzisiaj nieczynne    
beze mnie o mnie    
noc     
tak bardzo       
dla Ciebie     
szkoła     
lekarzu        
mgła        
stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś  
napiszę   
niepotrzebna        
szklanka     
słodka wina   
niedojrzały pocałunek    
łóżko   
kochaj mnie pomimo pantomimy  
chodź pobiegać    
taka jak wszyscy    
mówili o mnie różnie  
mów do mnie jeszcze, bo Ty mówisz inaczej  
trochę powiem     
zalanie     
boję się zdradzenia, kim jestem  
spotkałeś   
smuteczek   
mutyzm wybiórczy wierszem pisany  
czuję, że jestem   
daj mi być osobą     
pod kloszem    
życie to nie zabawa w chowanego   
nie umiem mówić – nie umiem słuchać    

Maria Bystrzanowska, Anna Osinkin
Nasze refleksje o mutyzmie wybiórczym    

Podsumowanie    

Nota o autorach 

fragment

Zobacz także

Polecane tytuły ( 6 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło