• Obniżka
Kolekcjoner krzywd

Kolekcjoner krzywd

ISBN: 978-83-66990-05-0
59,05 zł
43,81 zł Zniżka 25,81%

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 46,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Podtytuł: Ukryty narcyzm a miłość i seksualność


Publikacja dostępna w wersji papierowej oraz elektronicznej e-book:

Wersja książki
Ilość

Ludzie pytani o to, z kim kojarzy im się słowo „narcyz”, zwykle wspominają kogoś ze znajomych, kto zalewa media społecznościowe falą selfie i autopromocji, przesadnie dba o swój wygląd lub bardziej pręży mięśnie przed lustrem na sali treningowej, niż tam ćwiczy. Wiążą je z kimś zapatrzonym w siebie i głodnym podziwu. Ale to mylące uproszczenie. „Narcyzm” jest pojęciem niejednorodnym, a ludzie o takim stylu osobowości różnią się między sobą. Można spotkać jednostkę narcystyczną i być pod urokiem jej pozornej nieśmiałości, iluzorycznej wrażliwości lub złudnej refleksyjności. I nie przypuszczać nawet, że ma się do czynienia z narcyzem. Miłosny związek z narcyzem zaś jest wyniszczający i potencjalnie niebezpieczny.

Jeden z typów narcyzmu to tzw. narcyzm wrażliwy, znany też pod nazwą narcyzm ukryty. Ludzie o takim stylu osobowości są często opisywani jako nieśmiali, uwrażliwieni na ocenę innych,  w świecie fantazji i iluzji. Ale także jako obronnie aroganccy, zarozumiali i apodyktyczni. Ta książka poświęcona jest zagadnieniom dotyczącym związku miłosnego z taką właśnie osobą oraz zdrowieniu po rozstaniu. […] W tekście opisuję pełen przekrój narcystycznych wzorców, co obrazuje możliwą skalę zniszczeń wynikających z narcystycznego związku.

Fragment książki

73 Przedmioty

Opis

Książka elektroniczna - E-book
Epub, Mobi
Książka papierowa
oprawa miękka

Specyficzne kody

isbn
978-83-66990-05-0
Stopień 
2022-10-25

Kolekcjoner krzywd

Kim jest narcyz? Potocznie tym mianem określamy osobę zakochaną w sobie, uważającą się za lepszą od innych, zachowującą się lekkomyślnie i samolubnie. Jak jednak zaznacza Katarzyna Lorecka, takie potraktowanie tematu można uznać za nadmierne uproszczenie.

Narcyzm jest pojęciem zdecydowaniebardziej złożonym i niejednorodnym, a w jego ramach mieści się kilka różnych postaw. W „Kolekcjonerze krzywd” autorka analizuje je przez pryzmat związków i – mówiąc szerzej – relacji międzyludzkich. Nie skupia się – w przeciwieństwie do innych książek poruszających problem narcyzmu – na genezie zjawiska i jego ewolucji, a nakreśla pewne zależności emocjonalne.

Katarzyna Lorecka jest psychologiem i psychoterapeutą, a w swojej pracy zajmuje się przede wszystkim narcyzmem wrażliwym (ukrytym). Jej wykształcenie i doświadczenie zawodowe sprawiają, że publikacja ma ogromną wartość merytoryczną. Jednocześnie swobodny styl opowieści powoduje, że całość czyta się naprawdę przyjemnie. Po lekturze uważam, że „Kolekcjonera krzywd” powinien dopisać do swojej listy lektur każdy, kto ma za sobą choćby jedną trudną relację miłosną. Istnieją bowiem spore szanse, że związek, z którego wychodzi się poranionym, był właśnie związkiem z osobą narcystyczną. Omawiana publikacja jest natomiast poświęcona nie tylko samej relacji, ale również zdrowieniu po rozstaniu z ukochanym.

Całość została podzielona na kilka części. Na początku autorka wyjaśnia, kim właściwie jest narcyz, czy można rozpoznać go odpowiednio wcześnie, jak wygląda relacja z nim – a zdecydowanie ma niejedno imię – i jak konstrukcja psychiczna takiej osoby przekłada się na sferę seksualności. W kolejnym, bardzo rozbudowanym fragmencie poznamy odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Niektóre z nich to:

Na czym polega „bombardowanie miłością”?

Dlaczego narcyz nigdy nie pokocha drugiej osoby?

Dlaczego niebezpiecznie jest kochać narcyza?

Jakie można dostrzec „czerwone flagi” w relacji z narcyzem?

Jak dojść do siebie po takiej relacji?

Katarzyna Lorecka wyjaśnia kluczowe wątpliwości i niejasności, jakie mogą pojawiać się podczas rozważań na temat związku z narcyzem. Odwołuje się przy tym do licznych prac oraz doświadczeń psychologów, psychiatrów i terapeutów. Pokazuje w przystępny sposób, dlaczego osoby narcystyczne na początku znajomości wydają się tak urocze i czarujące.

Właściwie każda część książki ma w sobie ogromną wartość i duży ładunek wiedzy, jednak – moim zdaniem – na szczególną uwagę zasługują fragmenty, w których znajdziemy swoistą klasyfikację osobowości narcystycznych i omówienie każdego wariantu. Lorecka w tekście i w potwierdzającej go tabeli porównuje narcyzm jawny i ukryty, uwzględniając także podział na introwertyków i ekstrawertyków. Takie podejście pozwala jej ująć bardzo szeroki wachlarz zachowań – swoją drogą, tak duże zróżnicowanie technik okazało się dla mnie zaskakujące.

Koniecznie trzeba zatrzymać się także na części poświęconej manipulacji. Sposób przedstawienia tego zagadnienia sprawia, że można poszczególne praktyki odnieść do różnych sfer życia, nie tylko do związków i nie tylko do relacji z narcyzem. To doświadczenia uniwersalne, a możliwość rozpoznania ich może korzystnie wpłynąć na jakość życia.

„Trudno uwierzyć, że osoba, z którą ma się pamiątkowe zdjęcia w czułym objęciu z okresu bombardowania miłością, tak naprawdę nie istniała” – pisze Katarzyna Lorecka i tym jednym zdaniem można w zasadzie podsumować sedno jej pracy. „Kolekcjoner krzywd” w bardzo celny, bolesny, ale jednocześnie pełen zrozumienia sposób podsumowuje swoistą grę w miłość, którą prowadzi narcyz ze swoją ofiarą. Uważam, że książka Loreckiej może pomóc zrozumieć pewne mechanizmy i uniknąć ich w przyszłości. Czy ułatwi dojście do siebie po trudnej relacji? Również wierzę, że tak.

źródło: https://sztukater.pl/ksiazki/item/39443-kolekcjoner-krzywd.html

Napisz recenzje

Katarzyna Lorecka

Lorecka Katarzyna

psycholog ze specjalnością w psychoterapii i terapii seksualnej, terapeuta uzależnień behawioralnych. Autorka artykułów naukowych oraz książek popularnonaukowych o miłości i sztuce budowania zdrowych związków, w tym nagrodzonej tytułem Książki Roku 2019 publikacji Jak kochamy? O przywiązaniu w miłości. Podstawowym obszarem jej pracy jest wspieranie w procesie odbudowy osób, które doświadczyły narcystycznego związku. Specjalizuje się w narcyzmie nadwrażliwym (ukrytym).

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Katarzyna Lorecka

ISBN druk

978-83-66990-05-0

ISBN e-book

978-83-8294-007-7

Objętość

314 stron

Wydanie

I, 2021

Format

B5 (160x235). E-book: epub i mobi

Oprawamiękka, klejona, folia matowa

Część I
Narcyzm ukryty (wrażliwy) w pigułce

Kilka słów wstępu o terminologii używanej w książce          
Odmiany narcyzmu i ciasto czekoladowe         
Ukryty narcyzm          
Związek z drapieżnikiem w masce romantyka – cykl narcystyczny     

Część II
Zrozumieć narcyzm ukryty – korzenie narcyzmu

Niesprawny „wewnętrzny negocjator” – jak to się przejawia w związku?            
„Nieprzywiązywalni” – styl przywiązania        
Umysłowy świat obiektów         
W sfałszowanej rzeczywistości – obrony Jaźni       
Ukryty narcyzm a seksualność        
Syndrom Piotrusia Pana. Magia „wiecznego chłopca” a miłość    

Część III
Co się działo w związku?

„Widzę cię”. Bombardowanie miłością i narcystyczna dewiza „miłości bezwarunkowej”       
Pięć języków miłości. Dlaczego ukryty narcyz nigdy Cię nie pokocha i dlaczego to niebezpieczne pokochać jego?    
Ukryty narcyz i słowa – prawda czy fałsz?         
Czy ukryty narcyz jest people pleaserem?
Ukryty narcyzm a zadowalanie innych        
Czy ukryty narcyz może być osobą wysokowrażliwą (WWO)?         
Seksualność w związku romantycznym – walidacja/nadużycie     
„Byt wszechmogący” – ukryty narcyzm i otwarte związki        
„Weź moją traumę”. Ukryty narcyzm i emocjonalność w związku     
Ukryty narcyzm a cierpienie. „Śmierć przez zawstydzenie”    
Nawiedzony dom    
Wewnętrzne dziecko        
Fanklub „latających małp” – toksyczny „najlepszy przyjaciel”        
Rozbicie iluzji „połączenia dusz” – narcyz porzucany vs porzucający       
„Nie widzę cię” – rozstanie i narcystyczny kolekcjoner krzywd     
Czerwone flagi w traumatycznej więzi       
System nerwowy po rozstaniu     
Hoovering – „odkurzanie” ex   
Narcystyczna pseudoduchowość vs duchowość w procesie zdrowienia po traumatycznej więzi   
Ruminacje – tunel w stronę światła  

fragment

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło