Kolekcjoner krzywd - recenzja

Uważam, że książka Katarzyny Loreckiej może pomóc zrozumieć pewne mechanizmy i uniknąć ich w przyszłości.
RECENZJA KSIĄŻKI
Kolekcjoner krzywd. Ukryty narcyzm a miłość i seksualność
Lorecka Katarzyna
Kim jest narcyz? Potocznie tym mianem określamy osobę zakochaną w sobie, uważającą się za lepszą od innych, zachowującą się lekkomyślnie i samolubnie. Jak jednak zaznacza Katarzyna Lorecka, takie potraktowanie tematu można uznać za nadmierne uproszczenie.
Narcyzm jest pojęciem zdecydowaniebardziej złożonym i niejednorodnym, a w jego ramach mieści się kilka różnych postaw. W „Kolekcjonerze krzywd” autorka analizuje je przez pryzmat związków i – mówiąc szerzej – relacji międzyludzkich. Nie skupia się – w przeciwieństwie do innych książek poruszających problem narcyzmu – na genezie zjawiska i jego ewolucji, a nakreśla pewne zależności emocjonalne.
Katarzyna Lorecka jest psychologiem i psychoterapeutą, a w swojej pracy zajmuje się przede wszystkim narcyzmem wrażliwym (ukrytym). Jej wykształcenie i doświadczenie zawodowe sprawiają, że publikacja ma ogromną wartość merytoryczną. Jednocześnie swobodny styl opowieści powoduje, że całość czyta się naprawdę przyjemnie. Po lekturze uważam, że „Kolekcjonera krzywd” powinien dopisać do swojej listy lektur każdy, kto ma za sobą choćby jedną trudną relację miłosną. Istnieją bowiem spore szanse, że związek, z którego wychodzi się poranionym, był właśnie związkiem z osobą narcystyczną. Omawiana publikacja jest natomiast poświęcona nie tylko samej relacji, ale również zdrowieniu po rozstaniu z ukochanym.
Całość została podzielona na kilka części. Na początku autorka wyjaśnia, kim właściwie jest narcyz, czy można rozpoznać go odpowiednio wcześnie, jak wygląda relacja z nim – a zdecydowanie ma niejedno imię – i jak konstrukcja psychiczna takiej osoby przekłada się na sferę seksualności. W kolejnym, bardzo rozbudowanym fragmencie poznamy odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Niektóre z nich to:
Na czym polega „bombardowanie miłością”?
Dlaczego narcyz nigdy nie pokocha drugiej osoby?
Dlaczego niebezpiecznie jest kochać narcyza?
Jakie można dostrzec „czerwone flagi” w relacji z narcyzem?
Jak dojść do siebie po takiej relacji?
Katarzyna Lorecka wyjaśnia kluczowe wątpliwości i niejasności, jakie mogą pojawiać się podczas rozważań na temat związku z narcyzem. Odwołuje się przy tym do licznych prac oraz doświadczeń psychologów, psychiatrów i terapeutów. Pokazuje w przystępny sposób, dlaczego osoby narcystyczne na początku znajomości wydają się tak urocze i czarujące.
Właściwie każda część książki ma w sobie ogromną wartość i duży ładunek wiedzy, jednak – moim zdaniem – na szczególną uwagę zasługują fragmenty, w których znajdziemy swoistą klasyfikację osobowości narcystycznych i omówienie każdego wariantu. Lorecka w tekście i w potwierdzającej go tabeli porównuje narcyzm jawny i ukryty, uwzględniając także podział na introwertyków i ekstrawertyków. Takie podejście pozwala jej ująć bardzo szeroki wachlarz zachowań – swoją drogą, tak duże zróżnicowanie technik okazało się dla mnie zaskakujące.
Koniecznie trzeba zatrzymać się także na części poświęconej manipulacji. Sposób przedstawienia tego zagadnienia sprawia, że można poszczególne praktyki odnieść do różnych sfer życia, nie tylko do związków i nie tylko do relacji z narcyzem. To doświadczenia uniwersalne, a możliwość rozpoznania ich może korzystnie wpłynąć na jakość życia.
„Trudno uwierzyć, że osoba, z którą ma się pamiątkowe zdjęcia w czułym objęciu z okresu bombardowania miłością, tak naprawdę nie istniała” – pisze Katarzyna Lorecka i tym jednym zdaniem można w zasadzie podsumować sedno jej pracy. „Kolekcjoner krzywd” w bardzo celny, bolesny, ale jednocześnie pełen zrozumienia sposób podsumowuje swoistą grę w miłość, którą prowadzi narcyz ze swoją ofiarą. Uważam, że książka Loreckiej może pomóc zrozumieć pewne mechanizmy i uniknąć ich w przyszłości. Czy ułatwi dojście do siebie po trudnej relacji? Również wierzę, że tak.
Źródło: https://sztukater.pl/ksiazki/item/39443-kolekcjoner-krzywd.html
Zapraszamy do naszej księgarni internetowej: https://www.impulsoficyna.com.pl/psychologia/2283-1770-kolekcjoner-krzywd.html#/27-wersja_ksiazki-ksiazka_drukowana_papierowa
Zapraszamy!