Doświadczenia krystalizujące rozwój uzdolnień matematycznych - recenzja

person Wysłane przez: Oficyna Wydawnicza "Impuls" list Kategoria: Recenzje książek wydawnictwa Impuls: dowiedz się więcej Dodano: favorite Trafienie: 196

"Doświadczenia krystalizujące rozwój uzdolnień matematycznych"

 
Autor:
Maja Wenderlich


Nie jest to duża rozprawa, acz chcę od razu zaznaczyć. Nie mierzy się jakości, znaczenia publikacji, jej walorów i wkładu do dorobku światowego, na podstawie ilości słów. Jak autorka umiała ukazać zagadnienia treściwie, to walor.

Czytając książkę, dowiadujemy się, że ktoś może nam pomóc krystalizować rozwój uzdolnień matematycznych. Zagadkowe nieco to stwierdzenie (krystalizacja, w tym rzecz), a chodzi o takie rzeczy, że ktoś np. doradzi określoną ścieżkę edukacyjną. To już determinant rozwoju uzdolnień. Proste, życiowe, konkretne, ale tak jest. Tak więc badaczka analizuje bieg życia matematyków. To taki przekrój, co znaczącego się działo, co i jak ich kształtowało. Oczywiście nie można oddać tego pełniej, zajrzeć w czyjś umysł (do końca na pewno). Ale dostrzegamy, pozycja bardzo ciekawa i potrzebna oraz ważna. Zdolności matematyczne napędzają rozwój, warto wiedzieć, jak można je pozyskiwać.

Pozycja jest czytelna, ale nie jest to proste ujęcie. Badaczka ma swoją metodykę. Choć pisze z duchem humanistycznym, analizy i metodykę właśnie ma taką skłaniającąsię momentami do metod typowo ścisłych, analitycznych. Ciekawe pomysły, oryginalne prezentacje treści, omówienia.

Mimo pomysłów badaczki, publikacja zawiera bardzo proste perspektywy, jak kształtują się uzdolnienia matematyczne… Starczyło, że ktoś pojechał na obóz naukowy, tam spotkał towarzysza rozmów i napędzali swój rozwój, zdobywali doświadczenia, dzieląc się nimi nawzajem. Arcyciekawe to w tej prostocie. Takie właśnie metody tworzą czyjś geniusz. To wszystko nie jest skomplikowane i dobrze, że autorka odsłania przed nami taki obraz życia matematyków.

Wybitni matematycy, jak się okazuje, często czerpali z zasobów życia uniwersyteckiego. Rozwijali się dalej, studia doktoranckie itd. Nie jest to zaskakujące, bo droga odkryć jest dosyć przewidywalna. Trzeba się wykształcić, poświęcać czas na rozwój. Innej drogi odkryć nie ma, jak wytężona praca.

To więc taka pozycja opisowa, jaka bada życie wybitnych matematyków. Jak podkreślam, rzecz ciekawa, interesująca dla ludzi, co chcą taką syntezę tematu. To pomysł, jaki warto kontynuować, np. spróbować wejrzeć głębiej w umysły wybitnych matematyków, prowadzić z nimi wywiady. To, co widzimy to jedno. Studia akademickie mogą być długie, monotonne, dawać wiedzę, jaka jest elementarna wobec tego, co człowiek zrobi przez te podstawy… Zatem bym tutaj nie kreśliła takich wskazań, że to ścieżka nauki jest ważna, program. Nie kryjmy, tak geniusz się nie zrodzi. Potrzeba dużej otwartości umysłu, własnych doświadczeń, metod, prób, błędów. Książka pokazuje, że owe tematy są bardzo znaczące. Niemniej to synteza, od której może pojawią się inne i też na temat innych wybitnych umysłów, czyli reprezentujących inne typy uzdolnień.

Dobrze się czyta ową książkę. Miejscami jest trudniejsza. Patrząc na całość – rzecz bardzo przystępna. Akcentuję jej ważność. Świetny pomysł. Doceniam także, że język jest komunikatywny, popularyzuje wiedzę. To nie odejmuje mu nic z wartości przekazu informacji naukowych. Autorka miała swój pomysł, ja często akurat jestem za tym, by badać bardziej szczegółowo, sięgnąć mocno po możliwości danych jakościowych, wywiadów. Oczywiście, to nie jest możliwe często. Badaczka miała swoje typy, o jakich umysłach chce pisać. Przecież nie dotrzemy do tych, co sobie wymyślimy. To nie jest powszechny temat badań i przyjęta metodyka nie zawodzi i jest cenna wobec przyjętych problemów.

Bardzo polecam publikację. Promuje rozwój zdolności matematycznych, tak sądzę. Może do tego zachęcać. Jest to pozycja inspirująca.

Książce dają pięć gwiazdek.

Katarzyna Anna


źródło: https://sztukater.pl/ksiazki/item/44322-doswiadczenia-krystalizujace-rozwoj-uzdolnien-matematycznych.html

Zapraszamy do naszej księgarni internetowej: https://www.impulsoficyna.com.pl/pedagogika-ogolna/2441-2073-doswiadczenia-krystalizujace-rozwoj-uzdolnien-matematycznych.html#/27-wersja_ksiazki-ksiazka_drukowana_papierowa

Zapraszamy

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło