Portrety imion dziecięcych

Portrety imion dziecięcych

ISBN: 978-83-8095-051-1
9,52 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 10,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Książka nietypowa, przez moje córki nazywana imiennikiem. W wolnym tłumaczeniu jest to zbiór siedemdziesięciu imion z przyporządkowanym im znaczeniem, Tyle że tekst przeznaczony jest dla dzieci, charakteryzujący się wesołością. [...]

Wersja książki
Ilość

Czym [...] są Portrety imion dziecięcych? Są niewątpliwie poetyckimi i baśniowymi portretami radosnych dzieci, które poetka podpatruje w zabawie: Ania kręci się na karuzeli, Klara pędzi na rowerze, Jaś puszcza w kałuży statki z papieru, Kamil zaś zbiera kamyki na plaży. poleca ImpulsSą to portrety dzieci marzących o wielkości, o byciu księżniczką, kosmonautą, rycerzem, ale też otoczonych miłością, „słonecznym lodów smakiem”, jak w wierszu Ewa czy utworze Grześ, wyraźnie kompozycyjnie inspirowanym sypaniem piasku, niczym w wierszu Idzie Grześ przez wieś Juliana Tuwima [...].

W swoim portretowaniu dziecięcych imion wykorzystuje jednocześnie poetka bogatą skarbnicę folkloru dziecięcego, dziecięcych powiedzonek, przezwisk, takich jak: Ewka marchewka (Ewa), Izabelka mirabelka (Iza), Karolina jarzębina (Karolina), Marek zegarek (Marek), Zosia samosia (Zosia), Zuzanka wyliczanka, skakanka, malowanka (Zuzanka). Takie humorystyczne powiedzonka, budowane na zasadzie rymowanki, mają często w poezji Zofii Olek-Redlarskiej swą rozwiniętą, poetycką formułę [...]. Przy czym przezwiska tworzone od dziecięcych imion, ujęte w mowę wiązaną, nabierają nowego wymiaru. Tracą swój obraźliwy charakter, jaki często posiadają w świecie rzeczywistym (i co z konsekwencją wykorzystują same dzieci, by na przykład komuś dokuczyć). Pozwalają na uzyskanie dystansu, pozwalają z humorem spojrzeć na siebie i innych […].

Portrety imion dziecięcych są więc obrazami nie tylko konkretnych imion dziecięcych, ale też – dziecka w ogólności oraz jego światów. Dominują w nich marzenia, zabawy, także słowami, uwidacznia się wyraźnie potrzeba miłości i poczucia bezpieczeństwa ze strony najbliższych, ale przede wszystkim – nieodparta chęć działania, radości i cudowności […].

Fragment artykułu Anny Nosek
W poetyckim świecie Zofii Olek-Redlarskiej
, „Guliwer” 2014, nr 4

299 Przedmioty

Opis

Książka elektroniczna - E-book
EPUB

Specyficzne kody

isbn
978-83-8095-051-1

Olek-Redlarska Zofia

Doktor Zofia Olek-Redlarska jest adiunktem w Zakładzie Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesno­szkolnej na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Prowadzi zajęcia z metodyki edukacji polonistycznej oraz edukacji literackiej. Czyta dzieciom wiersze w trakcie spotkań autorskich na Podlasiu. Pisze wiersze dla dzieci, by świat, który poznają, zachwycał, inspirował i ocalał to, co w nim jest urokliwe oraz wartościowe. Świat tak pięknie zadziwia światem.

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Olek-Redlarska Zofia

ISBN druk

978-83-7850-854-0

ISBN e-book

978-83-8095-051-1

Objętość

84 stron

Wydanie

II, 2015

Format

B5 (160x235)

Oprawamiękka, klejona

Książka nietypowa, przez moje córki nazywana imiennikiem. W wolnym tłumaczeniu jest to zbiór siedemdziesięciu imion z przyporządkowanym im znaczeniem, Tyle że tekst przeznaczony jest dla dzieci, charakteryzujący się wesołością. Proszę absolutnie nie mylić z infantylnością, którą uważam za największego wroga literatury dziecięcej.

Poetka sięga po folklor dziecięcy, na czym wierszyki – portrety tylko zyskują.

Zosia samosia.

Tak o niej powiedział

pan poeta.

Sama o sobie wie dużo,

sama też wie, czego nie

i nikomu nie przyzna się

wcale, […]

Skromne, jakby niewymuszone ilustracje Joanny Szybist świetnie komponują się z tekstami. Wesołe, kolorowe, ale mają w sobie coś wyjątkowego. Całość dopracowana, przyjemnie się czyta. Jako ciekawostkę dodam, że sprawdziliśmy imiona dzieci, rodziców, dziadków, babć, bliższych znajomych i nie mogę się przyczepić – sama prawda. Ja, Marta, uparta miłośniczka kotów potwierdzam.

Pozycja sprawdzi się jako ciekawy egzemplarz w biblioteczce domowej, przedszkolnej albo jako prezent dla małego czytelnika. Uwaga! Imion w książce zawarto wiele, ale zanim ją komuś podarujecie sprawdźcie, czy znajdzie tam to najważniejsze – własne.

Marta Sikorska
źródło: http://ksiazkawdzieci.blogspot.com/

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło