LOT W STRONĘ WOLNOŚCI

LOT W STRONĘ WOLNOŚCI. HISTORIA WIELKIEJ UCIECZKI STANU WOJENNEGO

ISBN: 978-83-8095-909-5
30,48 zł
Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Rozmowy z pilotem Krzysztofem Wasielewskim

Do 20 grudnia kupując książkę w Impulsie wysyłka GRATIS!

Ilość

„Stanąłem dokładnie w tym miejscu, w którym zahaczyliśmy skrzydłami o drzewa. Kawałki gałęzi tych drzew poleciały z nami aż do Wiednia. Uszkodzenia samolotu były straszne. Dotknąłem rękami tych brzóz, zrobiłem sobie zdjęcia na ich tle. Ucałowałem je, a potem otarłem łzy”.

Fragment wypowiedzi Krzysztofa Wasilewskiego

 

Na moim biurku w redakcji nowojorskiego „Nowego Dziennika” – gazety polskojęzycznej dla Polaków na wschodnim wybrzeżu USA – zadzwonił telefon. Kiedy podniosłem słuchawkę, usłyszałem miły męski głos: „Nazywam się Krzysztof Wasielewski. Chciałbym spotkać się z panem i porozmawiać. Zależy mi na tym, aby nagłośnić sprawę zbiórki pieniędzy dla Fundacji ‚Wiedeńczyk’. Mam dużo do opowiedzenia, więc słuchanie mnie będzie wymagało cierpliwości. Czy znajdzie pan dla mnie czas?”.

Zaintrygowała mnie ta nieoczekiwana propozycja. Zadzwoniłem raz, potem drugi... Rozmawialiśmy coraz częściej i coraz dłużej. Pan Krzysztof opowiedział mi kawałek swojej historii, tak niesamowitej, że w końcu postanowiłem z nim się spotkać.

samolotMieszka w ładnym domu w spokojnej okolicy, mniej więcej w połowie drogi między Nowym Jorkiem a Albany, stolicą stanu Nowy Jork. Przywitaliśmy się serdecznie, jakbyśmy się znali od lat. Średniego wzrostu, dojrzały, wysportowany mężczyzna wywiera pozytywne wrażenie swoją energią i pogodną twarzą. Powiedział mi, że w wieku 52 lat zaczął biegać w maratonach. Pierwszy raz pobiegł w maratonie w roku 2005 i dedykował go bardzo choremu wówczas papieżowi Janowi Pawłowi II. Teraz ma już ich na swoim koncie kilkadziesiąt, w tym pięć przebiegniętych w Bostonie i 11 w Nowym Jorku. No i pobiegł w maratonie w Krakowie, bo właśnie tam był kiedyś żołnierzem. Latał jako pilot samolotem An-2 w 13. Pułku Lotnictwa Transportowego.

W stanie wojennym tym samolotem uciekł z Krakowa do Wiednia. Ucieczkę przygotował wraz z dwoma kolegami. Zabrali ze sobą żony i czworo dzieci. Poleciał z nimi mechanik, który nieoczekiwanie znalazł się na pokładzie i którego – ze względu na własne bezpieczeństwo – nie mogli zostawić. Polskie władze uznały potem, że został porwany. Kiedy wylądowali w Wiedniu, zajęły się nimi służby austriackie. Następnego dnia przyleciał do Wiednia sam premier ówczesnego rządu PRL Mieczysław Rakowski, aby domagać się odesłania uciekinierów do Polski. Ale Austriacy ich nie wydali.

Krzysztof Wasielewski dosyć szybko, wraz z kilkuletnią córką Luizą, trafił do Stanów Zjednoczonych. Jego koledzy z rodzinami też ostatecznie wylądowali w USA, tyle że dwa lata później.

Samolot An-2, oznaczony numerem bocznym 7447, wrócił z Wiednia do Polski. Do 2012 roku był w służbie polskiego wojska. Potem trafił do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i zyskał nazwę „Wiedeńczyk”. Powstała nawet Fundacja „Wiedeńczyk An-2”, której najważniejszym zadaniem jest utrzymanie tego samolotu w stanie lotnym. Pan Krzysztof wspiera tę fundację finansowo.

W 2016 roku Krzysztof Wasielewski podjął decyzję, aby przebiec trasę, którą kiedyś, wiele lat temu, wraz z przyjaciółmi przeleciał samolotem z Krakowa do Wiednia. Tym biegiem, w symboliczny sposób, zamknął historię tamtej ucieczki.

I o tym też opowiada w tej książce...

475 Przedmioty

Opis

Książka papierowa
oprawa miękka

JANUSZ M. SZLECHTA

marzył o aktorstwie, a został inżynierem. Ale potem skończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim i odtąd dziennikarstwo stało się jego zawodem i pasją. Przygodę z zawodem zaczął w Radiu Kraków, potem kilka lat pracował w Tarnowskim Magazynie Informacyjnym TeMI, a od 1995 roku, czyli od przyjazdu do USA, pracował w polonijnych gazetach, w tym w największej w Nowym Jorku – "Nowym Dzienniku". Interesuje się przede wszystkim życiem Polaków w USA i w świecie - o tym pisze najczęściej i najchętniej.

Lot w stronę wolności to już szósta książka jego autorstwa związana z tą tematyką, opowiadająca o burzliwych losach jednego Polonusa, które to zawiodły go daleko od kraju...

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Janusz M. Szlechta

ISBN druk

978-83-8095-909-5

ISBN e-book

Objętość

196 stron

Wydanie

I, 2020

Format

A5 (142x203)

Oprawamiękka, klejona

Od autora            

Część I. Kurs 220       

Część II. Bieg pod prąd        

Aneks. Echa ucieczki  

Fragment

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło