• Obniżka
Kto jeśli nie ja? Opowieści nie tylko terapeutyczne

Kto jesli nie ja? Opowieści nie tylko terapeutyczne

ISBN: 978-83-8294-238-5
33,33 zł
28,33 zł Oszczędzasz: 5,00 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 30,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Polecane bajki przeznaczone są dla dzieci od piątego do dwunastego roku życia. Jednak niektóre z nich mogą być wykorzystywane także przez starsze dzieci lub nawet dorosłych, gdyż dotykają wielu różnych spraw. Poruszają problem rozmaitych lęków, trudności, pokazują, jak można sobie z nimi radzić.

Wersja książki
Ilość

Polecane bajki przeznaczone są dla dzieci od piątego do dwunastego roku życia. Jednak niektóre z nich mogą być wykorzystywane także przez starsze dzieci lub nawet dorosłych, gdyż dotykają wielu różnych spraw. Poruszają problem rozmaitych lęków, trudności, pokazują, jak można sobie z nimi radzić.


Od Autorki

AutorkaJestem psychologiem od wielu lat. Prowadzę terapię dzieci, nasto­latków, a także dorosłych. Mam nadzieję, że wielu z nich pomogłam. Pewnego razu, prowadząc zajęcia, odkryłam, co „słowo pisane”, wymyślanie historii dla konkretnych osób, wnosi do terapii. Zaczęłam tworzyć bajki dla swoich pacjentów. Miałam już wcześniej doświadczenie w pisaniu takich opowiastek, można by powiedzieć – prywatne, ale o tym za chwilę. Chciałam, by dzieci mogły identyfikować się z bohaterami, którzy mieli podobne jak one problemy i sobie z nimi poradzili. Świat w tych opowieściach często przedstawiam z dziecięcej perspektywy. Fabuła moich bajek była i jest związana z różnymi sytuacjami, które mogą być nieprzyjemne dla uczestniczących w nich osób lub zwierząt. Głównymi bohaterami opowieści są najczęściej dzieci, a czasem zwierzęta, doświadczające różnych emocji. Bajkowe postacie pokazują, jak można poradzić sobie ze strachem lub z niepokojem, jak warto się zachowywać, by nie sprawiać przykrości innym osobom.

Wiele z napisanych przeze mnie bajek było dedykowanych konkretnym dzieciom, które miały różne trudności. Dostawały ode mnie teksty, a rodzice czytali im je w domu. Z informacji zwrotnych od rodziców (otrzymywanych w późniejszym czasie) wynikało, że dzieci były bardzo zadowolone, a bajki im się podobały. Ich lektura pozwalała na odreagowanie napięć, na poradzenie sobie ze słabościami.

 

129 Przedmioty

Opis

Książka papierowa
oprawa miękka

Specyficzne kody

isbn
978-83-8294-238-5
Stopień 
2024-01-23

Kto jeśli nie ja?

Coraz częściej na forach czytelniczych rodzice pytają o tytuły książek, które pomogą im w przepracowaniu z dzieckiem konkretnego problemu lub pokonaniu pewnych trudności. Większa świadomość holistycznego podejścia do procesu wychowania dzieci sprawia, że chętniej sięgamy po różnego rodzaju narzędzia, dzięki którym nasza pomoc staje się skuteczniejsza. Jednym z takich narzędzi z pewnością jest książka, której rola i wpływ na kształtowanie się postaw, światopoglądu, budowania samooceny czy rozwijania wyobraźni jest nie do przecenienia. Korzyści ze wspólnego czytania jest cały ogrom (temat na niejedną książkę). Tym, na co zwraca się uwagę w ostatnich latach, jest możliwość wspierania rodziców w rozwiązywaniu problemów i sytuacji kryzysowych, z jakimi mają do czynienia dzieci na różnych etapach rozwoju poprzez lekturę wartościowych książek.

Jedną z takich publikacji, wyciągających pomocną dłoń do rodziców i dzieci, jest książka Klaudii Giese-Szczap „Kto jeśli nie ja?”. Jest to zbiór opowieści nie tylko terapeutycznych, których celem jest ukazanie różnorodności trudnych spraw lub sytuacji, w których szuka się dobrego rozwiązania. Kluczem do poznania szyfru jest właściwa ocena tego, z czym mierzą się dzieci. Poznając świat, patrzą na niego z zupełnie innej perspektywy, niż dorośli. Uczą się funkcjonowania w grupie rówieśników, na obcym terenie, w nowych rolach i sytuacjach. Klaudia Giese-Szczap z myślą o dzieciach i ich rodzicach przygotowała zbiór opowieści, które opowiadane są przez Jurka, brata Jadzi. Rodzeństwo spędza ze sobą wiele czasu właśnie na rozmowach, które pozwalają im przeanalizować sytuacje, w jakich znaleźli się bohaterowie.

Autorka z empatią, wrażliwością i ciepłem przedstawia szeroki wachlarz istotnych dla młodego człowieka kwestii związanych z budowaniem systemu wartości, samooceną, relacjami międzyludzkimi czy motywami działań. Wiele rzeczy może dzieciom sprawiać trudności, być przyczyną lęków, niepewności bądź niezrozumienia. Kto ma im wytłumaczyć na czym polega życie, jak żyć w zgodzie z innymi, dbając jednocześnie o swoje dobro? Oczywiście, najlepiej jeśli znajdą takich duchowych przewodników w kimś bliskim. Opowieści zawarte w książce są napisane w sposób zwięzły, a każda z nich odnosi się do zupełnie innego zagadnienia. Bohaterowie poznają znaczenie asertywności, wzmacniania pozytywnych emocji i radzenia sobie z tymi negatywnymi, które prędzej czy później w każdym się pojawiają. To budujące i wzmacniające sferę psychiczną opowieści, które doskonale oddają sedno problemów wraz z wariantami ich rozwiązania. Nie ma spraw beznadziejnych, ale czy są sprawy niemożliwe? Na to pytanie również starają się odpowiedzieć bohaterowie tej książki.

„Kto jeśli nie ja?” pomaga dorosłym i dzieciom przyjrzeć się światu, w którym nie wszystko jest łatwe, a wiele tematów wymaga rozmów. I do tych rozmów zachęca swoją książką Kaludia Giese-Szczap, poświęcając uwagę młodemu czytelnikowi. Czas przeznaczony na rozmowy z pewnością zaprocentuje w przyszłości, zresztą nawet w tej książce dostrzeżecie rolę rodziców w procesie budowania między innymi poczucia bezpieczeństwa emocjonalnego. Dzieci pytają, wątpią, zestawiają to, co usłyszą z tym, co widzą. Dzieci analizują, są wybitnymi obserwatorami, dociekliwymi i mądrymi. Chcą wiedzieć, mają prawo pytać i uzyskiwać odpowiedzi, nawet jeśli dorosłym nie zawsze jest to na rękę. Na podstawie tych opowieści dzieci, ale także i dorośli, będą mogli wnikliwiej zbadać poruszany problem. Być może właśnie z takimi problemami właśnie się mierzycie i nie wiecie jak je rozwiązać. Być może ta książka skłoni Was do przewartościowania, zmian lub podjęcia innego działania. Zmotywuje, wzmocni więzi, uwolni z trosk i zmartwień poprzez ukazanie wyjścia z trudnej sytuacji.

Wysoko cenię takie publikacje, i gorąco zachęcam do wspólnej lektury. W codziennej gonitwie coraz trudniej znaleźć czas na swobodną refleksję (a może tylko tak mi się wydaje?). Ta książka pokazuje siłę miłości, dzięki której można pokonać wszelkie problemy, ale jest kilka warunków. Przede wszystkim trzeba o nich mówić, usłyszeć je, dostrzegać, a wtedy staną się one mniejsze, aż w końcu znikną. Magia? Przekonajcie się sami. Parafrazując tytuł – kto, jeśli nie wy? Oczywiście że dacie radę, a wierzcie mi, opowieści Klaudii pomogą Wam w uporaniu się z tym, co wielu dzieciom sprawia problemy. Atutem tego zbiorów opowieści jest wspieranie samodzielności dzieci, przypominanie dorosłym o tym, że warto dać dzieciom pole i warunki do samorozwoju.

Jeśli Wasze dzieci, są takie jak mój syn, i pytają „a co to znaczy, że…?”, to koniecznie zajrzyjcie do tej książki. Bohaterowie odkryją przyczyny i skutki nagannych postępowań (także dorosłych), dowiedzą się jak definiować, nazywać emocje i nad nimi panować. Bardzo mądre opowieści mogą stać się nieodzownym wsparciem dla wielu rodziców, którzy chcieliby pomóc dzieciom, wesprzeć je ucząc jednocześnie tolerancji, szacunku i otwartości na drugiego człowieka. To żmudny proces i trudny, tym bardziej, że w obecnych czasach jest tak dużo rozpraszaczy uwagi i szumu informacyjnego.

To także dobry przyczynek do rozmów o wartościach, które chcemy przekazywać kolejnym pokoleniom, o kierunkach rozwoju lub zanikania bliskości relacji. Jestem pewna, że każdy z Was, bez względu na wiek, znajdzie w opowieściach Jurka odbicie swoich doświadczeń. Bardzo ważnym elementem cementującym mądrość doświadczonych i ciekawość tych, którzy dopiero się uczą, jest możliwość wspólnego czytania, rozmawiania i wymiany myśli. Zachęcam do uważnego wysłuchiwania dzieci, podejmowania prób spojrzenia na otaczający nas świat ich oczami i ich emocjami. Wiele też my, dorośli, możemy się od nich nauczyć, o czym świadczą opowieści zawarte w książce „Kto jeśli nie ja?”. Czytajmy, rozmawiajmy i dbajmy o nasze emocje, a wiele problemów uda nam się znacznie szybciej rozwiązać.

Za możliwość otrzymania egzemplarza recenzenckiego dziękuję portalowi Sztukater.

źródło: https://wpacynowie.pl/opowiesci-nie-tylko-terapeutyczne/

Napisz recenzje

Klaudia Giese-Szczap

Klaudia Giese-Szczappsycholożka z ponad 30-letnim stażem pracy. Współautorka książki Mutyzm wybiórczy w praktyce terapeutycznej, autorka bajek Bać się czy nie bać? Opowieści terapeutyczne oraz publikacji Niecodzienne dzieci, niecodzienni rodzice. Diagnoza – wsparcie – codzienność.
Pasjonatka marszu i biegania na łonie natury. Uwielbia kontakt z przyrodą, szczególnie spędzanie czasu w lesie, bo tam – jak stwierdza – „w ciszy resetuje głowę”.
Prowadzi swój fanpage na Facebooku. Jak mówi o sobie: „Ciągle wszędzie mnie pełno i energią mogę się dzielić z innymi”.

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Klaudia Giese-Szczap

ISBN druk

978-83-8294-238-5

ISBN e-book

Objętość

136 stron

Wydanie

I, 2023. Kraków

Format

A5 (145x208)

Oprawamiękka, klejona, folia matowa

Historia o Jurku i niegrzecznych dzieciach      
A co, jeśli… czyli o tym, czy na wszystkie pytania znamy odpowiedź      
Jurek i ziarenka piasku      
Nie warto oddawać    
Cierpliwość Jurka   
Czy można się bać…       
Historia o wścibskim Macieju, Jędrku i leśnych poszukiwaniach     
Jajko mądrzejsze od kury       
Jak Jurek pomógł dorosłym zrozumieć znaczenie słów…   
Mały czy duży      
Kto jeśli nie ja?      
Niemożliwe czy możliwe…    
Strach ma wielkie oczy    
Szczęście Jerzyka       
Jurek na Księżycu    
Słowa mają moc   
Choroba Jakuba

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło