Kompetencje kreatywne nauczyciela wczesnej edukacji dziecka
Cena podstawowa
36,19 zł
-10,00 zł
Cena
26,19 zł
Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 26,00 zł
Któż z nas nie pamięta czasów dzieciństwa i bajek czytanych czy też opowiadanych przez rodziców. To te pozornie zwyczajne historie, stawały się pierwszymi drogowskazami, które kierowały nas w dzieciństwie i mówiły co jest dobre, a co złe.
Książka Moc jest w nas. Bajki terapeutyczne dla dzieci i ich rodziców powstała, aby pomóc rodzicom, nauczycielom, a także terapeutom w rozmowie z dziećmi na temat nękających ich trudności. Bajka terapeutyczna może być dobrym początkiem konwersacji, zastanowienia się, jak można poradzić sobie z danym problemem, ale także pomóc opiekunom w dostrzeżeniu dziecięcych trudności. Mimo że żyjemy z dziećmi razem w jednej rzeczywistości, czasem trudno nam pochylić się nad ich problemami, wydaje nam się, iż są to błahostki. Kamila Zdanowicz-Kucharczyk razem z autorkami bajek chcą zwrócić uwagę czytelnika w stronę dziecięcego świata oraz przekonać go, że sam może zostać bajkoterapeutą swojego dziecka. Dowodem na to są zawarte w tej książce bajki, które zostały napisane pod kierunkiem autorki przez nauczycielki, a przede wszystkim przez mamy kochające swoje dzieci.
Książka jest skonstruowana tak, aby dzieci mogły z niej korzystać razem ze swoimi rodzicami i nauczycielami. Dbając o poczucie bezpieczeństwa dziecka, pomagając mu zrozumieć sens danej opowieści, a także jej terapeutyczny wymiar, opiekunowie mogą dokonać wyboru odpowiedniej bajki oraz wspólnie z dzieckiem ją przepracować. Dzieci w zależności od wieku oraz swoich możliwości czytelnicznych mogą podjąć próbę samodzielnego czytania bajki. Będzie to dla nich zabawa i sposób na ćwiczenie umiejętności czytelniczych, jednak same nie są w stanie odbyć procesu terapeutycznego. Terapia może się dokonywać dopiero przy pomocy osoby dorosłej. Dlatego tak ważne jest, aby rodzic lub nauczyciel wraz z dzieckiem pochylił się nad tekstem bajki terapeutycznej.
Książka zawiera rozdziały, które są wstępem do prowadzenia bajkoterapii. Podejmowana jest w nich problematyka dotycząca znaczenia bajek w życiu każdego człowieka. Autorki formułują również praktyczne rady, jak można zastosować bajkoterapię, jakie warunki zapewnić, aby była skuteczna, oraz jak samemu układać bajki. Charakteryzuję postać bajkoterapeuty, aby zachęcić rodziców i dzieci do układania bajek, a przede wszystkim dodać rodzicom wiary we własne możliwości – mogą oni być nie tylko najlepszymi opiekunami swoich dzieci, ale także bajkoterapeutami. Rozwinięciem tego metodycznego wprowadzenia są wskazówki zawarte przy każdej bajce. Osoba czytająca bajkę może się z nich dowiedzieć, w jakich sytuacjach należy ją wybierać (kiedy czytamy?), w czym może pomóc dziecku (pomaga w…) oraz jak kontynuować opowieść już po jej przeczytaniu (pozostańmy jeszcze w tej opowieści poprzez…).
Opis
Specyficzne kody
Zdanowicz-Kucharczyk Kamila
notka w przygotowaniu
Oficyna Wydawnicza "Impuls"
Autor | |
ISBN druk | 978-83-8095-633-9 |
ISBN e-book | 978-83-8095-060-3 |
Objętość | 112 stron |
Wydanie | II, 2019 |
Format | B5 (160X235) |
Oprawa | miękka, klejona |
Wstęp
I. Bajek poznawanie… co to jest bajka terapeutyczna?
1. Baśnie, bajki, bajki terapeutyczne…
2. Wartość bajki w życiu człowieka
3. Bajki terapeutyczne i ich znaczenie
4. Właściwości terapeutyczne bajek
II. Bajek nauka… jak ułożyć własną bajkę terapeutyczną?
1. Opowiedz z dzieckiem własną bajkę…
2. Zadbaj o odpowiednią atmosferę
3. Pozostań bajkoterapeutą swego dziecka
III. Bajek opowiadanie… przykłady bajek terapeutycznych
1. Ja…
Anna Turowska. Rybka zwana lili
Sabina Sałek. Wódz małe piórko
Marta Stankiewicz. Szaruś – mały miś polarny
Katarzyna Lesz. Bajka o smutnym ołówku
Agnieszka Łuńska. Magiczne zaklęcie
Magdalena Nadolska. Jeżyk Wojtuś
Justyna Kujawa. O bohaterskim skoczku
Małgorzata Kozłowska. Wygląd to nie wszystko – czyli przygody niezwykłej kotki Anulki
Koleta Dymowska. Miś Baryłka
Marcelina Jacak. Nieśmiały Jaś
2. Ja i świat…
Monika Burczyk. Rudzik w lwim teatrze
Katarzyna Belka. Bajka o małej Danusi
Joanna Piotrowska. Odważne lwiątko
Małgorzata Książek. O Mikołajku i nocnym potworze
Dorota Sawicka. Strażnik snów
Małgorzata Guzowska. Krzyś idzie do szkoły
3. Ja i moja rodzina…
Marzena Turkowska. Fifi i jego rodzina
Sylwia Ossowska. Podróż
Marta Cisewska. Bajka o krainie szczęścia
Katarzyna Rekiel. Ruda Kitka
Halina Rudzińska. Zaczarowane buty
Patrycja Biegańska-Stawicka. Jagusia i Kajtuś
Izabela Kulik. Jeżyk Moo
4. Coś miłego dla dorosłych
Beata Bołba. Bajka o małym Słowiczku
Bibliografia
Książka Moc jest w nasz – bajki terapeutyczne dla dzieci i ich rodziców […] powstała jako autorski zamysł badaczki sfery edukacji, zajmującej się na co dzień praktyką pedagogiczną. Publikacja składa się dwóch części pierwsza, poprzedzona wstępem, zawiera rozbudowane wprowadzenie Czytelnika w założenia bajkoterapii oraz wyjaśnienie jej oddziaływania na psychikę dziecka. Część druga, obszerniejsza, obejmuje teksty bajek wraz ze wskazówkami ułatwiającymi rodzicom samodzielną pracę z dzieckiem. Warto dodać, że zgodnie z wyjaśnieniami Autorki, teksty bajek powstały jako efekt wspólnego projektu zrealizowanego z grupą studentek pedagogiki, z których część to nauczycielki wczesnej edukacji. To wspólne przedsięwzięcie ma być w zamyśle autorskim realizowane przede wszystkim w warunkach domowych, podczas wspólnie spędzanego czasu przez rodziców i ich dzieci.
Z recenzji dr hab. Jolanty Kruk, prof. EUH-E