• Obniżka
Wysłów się! Ćwiczenia dla osób z afazją, niepełnosprawnością intelektualną i trudnościami w komunikacji językowej

Wysłów się! Ćwiczenia dla osób z afazją, niepełnosprawnością intelektualną i trudnościami w komunikacji językowej

Podtytuł: Ćwiczenia dla osób z afazją
ISBN: 978-83-8095-584-4
28,38 zł
23,58 zł Oszczędzasz: 4,80 zł

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 20,00 zł

Wyświetl historię cen produktu

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Polecamy zbiór ćwiczeń napisanych z myślą o osobach, które mają problemy z komunikacją językową. Autorka tworzyła je pracując jako logopeda, oligofrenopedagog i terapeuta pedagogiczny.

Publikacja dostępna w wersji papierowej oraz elektronicznej e-book:

Wersja książki
Ilość

Polecamy zbiór ćwiczeń napisanych z myślą o osobach, które mają problemy z komunikacją językową. Autorka tworzyła je pracując jako logopeda, oligofrenopedagog i terapeuta pedagogiczny. Korzystać z nich mogą logopedzi, nauczyciele, rodzice oraz terapeuci pracujący zarówno z dziećmi i młodzieżą, jak i z osobami dorosłymi, które wskutek różnych czynników nie nabywają umiejętności komunikacyjnych lub utraciły je na przykład w wyniku afazji czy niepełnosprawności intelektualnej.

W ćwiczeniach autorka starała się zawrzeć materiał słowny, nawiązujący do codziennych czynności i doświadczeń. Wiele zadań poświęconych jest kształtowaniu umiejętności słowotwórczych, które traktuję w sposób szczególny w kontekście rozwijania zasobu słownictwa biernego i czynnego oraz zdolności rozumienia oraz tworzenia nowych słów. Zaproponowane ćwiczenia posłużą także do rozwijania umiejętności poprawnego stosowania zasad fleksji i gramatyki.

Zadania opatrzone są w proste instrukcje i przykłady ich wykonania. Terapeuta powinien przedstawić sposób wykonania zadania oraz upewnić się, czy polecenie zostało właściwie zrozumiane. Kolejne strony można kopiować i w zależności od potrzeb terapeutycznych wykorzystywać jako karty pracy bądź karty sprawdzające ćwiczone umiejętności.

Zapraszamy do lektury.

Ćwiczenia dla osób z afazją
483 Przedmioty

Opis

Książka elektroniczna - E-book
Epub, Mobi
Książka papierowa
oprawa miękka

Specyficzne kody

isbn
978-83-8095-584-4

Olszewska Agnieszka

Olszewska AgnieszkaJest absolwentką Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu o specjalności: rewalidacja osób upośledzonych umysłowo – oligofrenopedagogika. Ukończyła także podyplomowe studia z logopedii, diagnozy i terapii pedagogicznej, a także integracji sensorycznej. Od 2010 r. pracuje w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Świerczach oraz w Szkole Podstawowej w Świerczach. Prowadzi terapię logopedyczną oraz zajęcia edukacyjne i rewalidacyjne dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie.

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Olszewska Agnieszka

ISBN druk

978-83-8095-584-4

ISBN e-book

978-83-8095-654-4

Objętość

78 stron

Wydanie

I, 2019

Format

B5 (160x235). E-book: epub i mobi

Oprawamiękka, klejona, fola matowa

Wstęp

Ćwiczenie 1 
Ćwiczenie 2    
Ćwiczenie 3   
Ćwiczenie 4    
Ćwiczenie 5    
Ćwiczenie 6   
Ćwiczenie 7    
Ćwiczenie 8   
Ćwiczenie 9    
Ćwiczenie 10    
Ćwiczenie 11    
Ćwiczenie 12   
Ćwiczenie 13   
Ćwiczenie 14    
Ćwiczenie 15    
Ćwiczenie 16    
Ćwiczenie 17   
Ćwiczenie 18   
Ćwiczenie 19    
Ćwiczenie 20    
Ćwiczenie 21    
Ćwiczenie 22    
Ćwiczenie 23    
Ćwiczenie 24    
Ćwiczenie 25   
Ćwiczenie 26    
Ćwiczenie 27    
Ćwiczenie 28    
Ćwiczenie 29    
Ćwiczenie 30    
Ćwiczenie 31    
Ćwiczenie 32    
Ćwiczenie 33   
Ćwiczenie 34    
Ćwiczenie 35    
Ćwiczenie 36    
Ćwiczenie 37    
Ćwiczenie 38   
Ćwiczenie 39   
Ćwiczenie 40    
Ćwiczenie 41  
Ćwiczenie 42    
Ćwiczenie 43   
Ćwiczenie 44    
Ćwiczenie 45    
Ćwiczenie 46    
Ćwiczenie 47   
Ćwiczenie 48   
Ćwiczenie 49   
Ćwiczenie 50   
Ćwiczenie 51   
Ćwiczenie 52    
Ćwiczenie 53   
Ćwiczenie 54    
Ćwiczenie 55    
Ćwiczenie 56    
Ćwiczenie 57    
Ćwiczenie 58   
Ćwiczenie 59    
Ćwiczenie 60    
Ćwiczenie 61    
Ćwiczenie 62   
Ćwiczenie 63    

 

fragment

Pobudzanie rozwoju dziecka, jego terapia, to świadome oddziaływanie specjalistów i środowiska domowego na wszystkie sfery poznawcze. Ma to na celu niwelowanie skutków zaburzeń spowodowanych m.in. uszkodzeniami genetycznymi czy okołoporodowymi. Dzięki bodźcowaniu kształtują się nowe umiejętności, a także utrwalają osiągnięte sprawności. To wspomaganie musi odbywać się oczywiście na wielu płaszczyznach i obejmuje między innymi kształtowanie umiejętności słowotwórczych, w tym rozwijanie słownictwa biernego i czynnego oraz zdolności rozumienia i tworzenia nowych słów. Ma to na celu zwiększenie zasobu słów, rozwój poznawczy pozwalający również używać abstrakcyjnych nazw oraz porządkować świat, zarówno czasowo i przestrzennie. 

W tym rozwoju kompetencji językowych pomocne są odpowiednio dobrane ćwiczenia. Znajdziemy je m.in. w publikacji Oficyny Wydawniczej Impuls. Zbiór różnego rodzaju ćwiczeń językowych, które są niezbędne do osiągnięcia sprawności komunikacyjnej, znajdziemy w książce autorstwa Agnieszki Olszewskiej, pt. „Wysłów się!”. Autorka, absolwentka Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prowadząca terapię logopedyczną oraz zajęcia edukacyjne i rewalidacyjne dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie, w oparciu o swoje doświadczenie zawodowe, przygotowała propozycje ćwiczeń, z myślą o osobach mających problemy z osiągnięciem biegłości językowej.

Z tej pozycji książkowej korzystać mogą zarówno rodzice i opiekunowie dzieci, jak i logopedzi i terapeuci. Zróżnicowanie zadań pozwala dobrać ich rodzaj do odpowiedniej grupy wiekowej / problemu, nie wykluczając również osób dorosłych, które z pewnych względów nie nabyły umiejętności komunikacyjnych lub też utraciły je na przykład na skutek afazji. 

Każde ćwiczenie zostało rozpisane na osobnej stronie, co daje możliwość ego skopiowania i bezpośredniej pracy na tekście – o czego zresztą zachęca sama autorka. Niezwykle istotne jest to, iż poszczególne zadania zostały opatrzone prostymi, dokładnymi instrukcjami przeprowadzenia ćwiczenia oraz przykładami wykonania. Jest to szczególnie istotne w przypadku pracy z książką rodziców / opiekunów, nie mających wiedzy logopedycznej. 

W publikacji znajdziemy ćwiczenia mające na celu rozwój słownictwa, kształtowanie się umiejętności metajęzykowej, zabawę słowami, zrozumienie wyrażeń metaforycznych. Nacisk położony jest również na rozwijanie umiejętności poprawnego stosowania zasad fleksji i gramatyki. Ćwicząc części mowy, kategorie gramatyczne oraz schematy składniowe polszczyzny dziecko / dorosły nabywa sprawność posługiwania się językiem. Ta stymulacja językowa, proponowana przez Olszewską ma na celu ćwiczenie oczekiwanych umiejętności, a przy tym długość ćwiczeń jest tak dobrana, by nie zniechęcić osobę poddaną terapii. To wszystko sprawia, że książka „Wysłów się!” jest niezwykle cennym materiałem do pracy, znacząco ułatwiającym prace logopedom i terapeutom, otrzymującym gotowy zestaw ćwiczeń. 

Justyna Gul

źródło: http://www.qulturaslowa.pl/2019/05/agnieszka-olszewska-wysow-sie.html

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło