• Obniżka
Praktyczny poradnik terapii wad wymowy

Praktyczny poradnik terapii wad wymowy. U dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym

Podtytuł: Poradnik
ISBN: 978-83-8095-855-5
42,86 zł
32,86 zł Oszczędzasz: 10,00 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 35,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Nagroda nr 1: Najlepsza Książka Roku 2018 w kategorii „Poradnik” autorstwa Sandry Glej za książkę Praktyczny poradnik terapii wad wymowy".
Nagroda nr 2: Najlepsza Książka na Jesień 2018 w kategorii „Dla rodziców” autorstwa Sandry Glej za książkę Praktyczny poradnik terapii wad wymowy"

Publikacja dostępna w wersji papierowej oraz elektronicznej e-book:

Wersja książki
Ilość

Nagroda nr 1: Najlepsza Książka Roku 2018 w kategorii „Poradnik” autorstwa Sandry Glej za książkę Praktyczny poradnik terapii wad wymowy".

Nagroda nr 2: Najlepsza Książka na Jesień 2018 w kategorii „Dla rodziców” autorstwa Sandry Glej za książkę Praktyczny poradnik terapii wad wymowy"

Rodzicom, jurorzy i internauci plebiscytu Najlepsza Książka Roku i NK na Jesień zgodnie proponują sięgnięcie po książkę Sandry Glej Praktyczny poradnik terapii wad wymowy (wydawnictwa Impuls)

Nagroda

Poradnik został napisany z myślą o początkujących logopedach, którzy prosto po studiach trafili do zacisznego gabinetu logopedycznego i rozpoczynają pracę pełni wiedzy oraz nadziei. Autorka uważa, że pomocny może być także dla logopedów praktyków, nauczycieli i rodziców.

Celem Autorki było usystematyzowanie i podanie najważniejszych praktycznych informacji oraz wskazówek potrzebnych w codziennej praktyce i terapii. Wszystko zostało napisane w jak najbardziej przejrzystej formie, aby ułatwiać korzystanie z poradnika i żeby służył on w razie trudności na każdym kroku.

Impulsem do stworzenia książki było niezadowolenie z dostępnej literatury logopedycznej, w której ciągle czegoś brakowało: albo forma była nieprzejrzysta, albo zgromadzony materiał wyrazowy był niedobrany właściwe, przez co sama Autorka poświęcała dużą część swojego czasu na wyszukiwanie odpowiednich wyrazów do ćwiczeń. Zdaje sobie sprawę z tego, że nie wszystkie wyrazy, które pojawiły się w poradniku, będą zrozumiałe zarówno dla dziecka, jak i rodzica, ale będzie to dobra okazja do poszerzenia słownika czynnego oraz biernego. Najważniejsze jednak jest to, aby dziecko potrafiło prawidłowo powtórzyć ćwiczoną głoskę w danym wyrazie. Oczywiście będą wyrazy łatwiejsze i trudniejsze, które wedle uznania można pominąć lub z nich skorzystać w przypadku wyczerpania listy wyrazów łatwiejszych do wymówienia. Wiele czasu i uwagi Autorki skupiło się na wyborze materiału wyrazowego, który został dobrany bardzo dokładnie. Został on w większości przypadków uporządkowany według powtarzającego się schematu: głoska, sylaby, wyrazy z uwzględnieniem podziału na fazy artykulacyjne – występowanie głoski w nagłosie, śródgłosie, wygłosie. Następnie miejscami występują wyrazy, w których dana głoska pojawia się kilkakrotnie, dalej można natrafić na wyrażenia dwuwyrazowe, a na końcu podane zostały krótsze i dłuższe zdania do ćwiczeń utrwalających. Najbardziej zależało Autorce na tym, aby w wyrazach znajdowała się ćwiczona głoska w otoczeniu tylko samogłosek albo spółgłosek łatwych do wymówienia dla dziecka.

Kolejność głosek nie jest przypadkowa. Według Autorki jest to optymalny układ: od najłatwiejszych do najtrudniejszych głosek do opanowania dla dziecka. Kierowała się kryterium rozwoju mowy dziecka zaproponowanym przez Leona Kaczmarka (w nawiasie podane zostały lata ramowo):

1. Okres melodii (0–1) – dziecko poprawnie wymawia samogłoski [a, e], niekiedy i oraz spółgłoski [m, b, n, t, d] oraz półsamogłoskę [j].

2. Okres wyrazu (1–2) – dziecko wymawia wszystkie samogłoski ustne [i, y, e, a, o, u] oraz [p, p´, b, m, t, t´, d, n, ń, k, k´], niekiedy [c, ć, ś].

3. Okres zdania (2–3) – dziecko wymawia wszystkie samogłoski [i, y, e, ę, a, o, ą, u], wszystkie spółgłoski wargowe twarde i zmiękczone [p, p´, b, b´, m, m´], wargowo-zębowe twarde i zmiękczone [f, f´, w, w´], środkowojęzykowe [ś, ź, ć, dź, ń], tylnojęzykowe zwarte twarde i zmiękczone [k, k´, g, g´] oraz szczelinową [ch], z przedniojęzykowych zębowych zwarte [t, d] oraz półotwartą [n], z przedniojęzykowych dziąsłowych półotwartych [l, l´], a z półsamogłosek [ł, j]. Pojawić się mogą także przedniojęzykowe zębowe [s, z, c, dz] czy dziąsłowe [sz, ż, cz, dż].

4. Okres swoistej mowy dziecięcej (3–7) – w wieku 3–4 lat utrwalają się spółgłoski przedniojęzykowe zębowe [s, z, c, dz], a w wieku 4–5 lat przedniojęzykowe dziąsłowe [sz, ż, cz, dż] oraz spółgłoska przedniojęzykowa dziąsłowa [r]. A już w wieku 5–6 lat dziecko powinno potrafić wymówić pełny zasób głosek języka polskiego, jednak należy pamiętać, że do wieku 6–7 lat może się utrwalać wymowa spółgłoski przedniojęzykowej dziąsłowej [r].


W praktyce należy posługiwać się tą klasyfikacją i przyjąć, że:

– do 3. r.ż. dziecko powinno wymawiać: [i, y, e, ę, a, o, ą, u, p, p´, b, b´, m, m´, f, f´, w, w´, k, k´, g, g´, ch, t, d, n, ń, l, l´, ł, j, ś, ź, ć, dź],

– do 4. r.ż. to co do 3. r.ż. + [s, z, c, dz],

– do 5. r.ż. to co do 4. r.ż. + [sz, ż, cz, dż],

– do 6.–7. r.ż. to co do 5. r.ż. + [r].

Na koniec należy dodać, że warto zwrócić szczególną uwagę na przypisy zawierające cenne informacje praktyczne, które niejednokrotnie okażą się pomocne w trakcie prowadzenia terapii logopedycznej.

Poradnik
462 Przedmioty

Opis

Książka elektroniczna - E-book
Epub, Mobi
Książka papierowa
oprawa miękka

Specyficzne kody

isbn
978-83-8095-855-5

Sandra Glej

Sandra GlejMgr Sandra Glej − absolwentka filologii polskiej (ze specjalnością nauczycielską) oraz Podyplomowego Studium Logopedycznego na Uniwersytecie Opolskim. W pracy zawodowej z pasją i oddaniem niesie pomoc tym, którzy przejawiają zaburzenia mowy. Obecnie jako specjalista terapeuta z zakresu logopedii udziela wsparcia dzieciom, nauczycielom i rodzicom z kilkadziesięciu przedszkoli na terenie województwa opolskiego. Wolny czas spędza podróżując lub nadrabiając zaległości kinematograficzne oraz beletrystyczne.

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Sandra Glej 

ISBN druk

978-83-8095-855-5

ISBN e-book

978-83-8095-496-0

Objętość

120 stron

Wydanie

II, 2020

Format

B5 (160/235). Wersja e-book: epub, mobi

Oprawamiękka, klejona, fola matowa

Wstęp        

O czym zawsze należy pamiętać  

Zestaw ćwiczeń do wykonywania podczas terapii logopedycznej  

Samogłoski
Samogłoska A      
Samogłoska E       
Samogłoska O       
Samogłoska U/Ó       
Samogłoska I      
Samogłoska Y       
Samogłoska Ą       
Samogłoska Ę       

Spółgłoski
Spółgłoska P       
Spółgłoska B      
Spółgłoska M       
Spółgłoska F      
Spółgłoska W      
Spółgłoska T    
Spółgłoska D      
Spółgłoska N    
Spółgłoska Ń/N´       
Spółgłoska L       
Spółgłoska J      
Spółgłoska Ł    
Spółgłoska K      
Spółgłoska G    
Spółgłoska H/CH   
Szereg ciszący
Spółgłoska Ś       
Spółgłoska Ć       
Spółgłoska Ź    
Spółgłoska DŹ      
Różnicowanie i utrwalanie głosek szeregu ciszącego    

Szereg syczący
Spółgłoska S      
Spółgłoska C      
Spółgłoska Z       
Spółgłoska DZ      
Różnicowanie i utrwalanie głosek szeregu syczącego    

Szereg szumiący
Spółgłoska SZ      
Spółgłoska CZ       
Spółgłoska Ż/RZ   
Spółgłoska DŻ      

Różnicowanie i utrwalanie głosek trzech szeregów
Różnicowanie głosek szeregu szumiącego       
Różnicowanie głosek trzech szeregów   

Spółgłoska drżąca dziąsłowa
Spółgłoska R    

Mowa bezdźwięczna
Spółgłoska W/W´      
Spółgłoska Z    
Spółgłoska Ż    
Spółgłoska Ź      
Spółgłoska DZ   
Spółgłoska DŻ    
Spółgłoska DŹ      
Spółgłoska B/B´      
Spółgłoska D/D´      
Spółgłoska G/G´      

Bibliografia      

O czym zawsze należy pamiętać

1. Badanie mowy wykonujemy przy użyciu standaryzowanych narzędzi diagnostycznych. Nie zapominamy o sprawdzeniu sprawności narządów artykulacji, zwracamy uwagę na wędzidełko podjęzykowe, sposób połykania, oddychania. Warto wykonać także badanie ostrości słuchu w podejrzeniu np. niedosłuchu.

2. Na podstawie wyników badania mowy ustalamy indywidualną terapię logopedyczną, którą omawiamy z rodzicem/opiekunem i ewentualnie zalecamy wizytę dziecka u laryngologa, audiologa, foniatry, ortodonty itd.

3. Po wywołaniu danej głoski przechodzimy do jej utrwalania, zaczynając od prostych połączeń z samogłoskami (lub spółgłoskami w przypadku samogłosek), dalej powtarzamy tę głoskę w logotomach, następnie w nagłosie, śródgłosie i wygłosie wyrazu, a na końcu w prostych zdaniach.

4. Bardzo ważne jest, aby terapia logopedyczna była systematyczna. Na przykład co tygodniowe spotkania po 30 minut potrafią dać ogromne rezultaty pod warunkiem stałej obecności i współpracy rodzica, który utrwala postępy z dzieckiem w domu poprzez zalecone ćwiczenia.

5. Na początku terapii logopedycznej wykonujemy przed lustrem wspólnie z dzieckiem ćwiczenia przygotowujące aparat artykulacyjny do zajęć (tzw. rozgrzewka buzi). Ćwiczenia należy dobierać pod kątem ćwiczonej głoski.

6. Zawsze indywidualnie podchodzimy do każdego dziecka i traktujemy jako wyjątkowy przypadek, poświęcając maksimum naszej uwagi i zaangażowania.

7. Zwracamy uwagę rodzicom, że domowe otoczenie i środowisko, w którym dorasta dziecko, stanowi jego wzorzec wymowy, więc ważne, aby starannie posługiwali się językiem polskim, wplatali nowe słowa do swoich wypowiedzi, unikali spieszczeń i mowy dziecinnej oraz rozmawiali ze swoim dzieckiem, zachęcając je do jak najczęstszych wypowiedzi słownych (a nie wypowiadali się za dziecko).

8. Współpraca z rodzicem jest kluczem do szybkich efektów. Należy informować o przebiegu terapii logopedycznej, jej postępach, udzielać rad, wskazówek, porad i zachęcać do wykonywania ćwiczeń w domu.

9. Dziecko nie może się nudzić w trakcie zajęć, dlatego ćwiczenia należy zmieniać, urozmaicać, prowadzić je tak, aby były zabawą. Ważna jest różnorodność i pomysłowość.

10. Trzeba wierzyć we własne siły i nie poddawać się przy braku efektów. Każde dziecko jest bowiem inne i czasami może potrzebować więcej czasu do opanowania nowej głoski. Nie zapominamy także o cierpliwości jako nieodzownej cnocie każdego terapeuty mowy.

11. Trudne przypadki traktujemy jako wyzwania oraz sposób na zdobycie doświadczenia i nowych umiejętności.

12. Pamiętamy o higienie pracy: używamy rękawiczek, szpatułek logopedycznych czy innych wysterylizowanych narzędzi logopedycznych.

13. Nie boimy się pytać i prosić o pomoc innych logopedów, specjalistów, nauczycieli, lekarzy w przypadku trudności.

14. Każdy logopeda zobowiązany jest do zachowywania tajemnicy zawodowej. Nie udzielamy informacji dotyczących dziecka, terapii logopedycznej, rodziców osobom trzecim.

15. W praktyce logopedycznej należy poszerzać swoją wiedzę, horyzonty, ciągłe podnosić kwalifikacje, brać udział w szkoleniach i doskonalić się zawodowo tak, aby udzielać pomoc logopedyczną na najwyższym poziomie i w jak najbardziej profesjonalny oraz kompetentny sposób [...] fragment

fragment

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło