Dom - szkoła - skauting

Dom - szkoła - skauting

Podtytuł: Trójkąt wychowawczy
ISBN: 978-83-8095-239-3
22,86 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 24,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1939.

Reprint z 1919 r. "Dom - szkoła - skauting".

Ilość

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1939.

Reprint z 1919 r. "Dom - szkoła - skauting".

Wychowanie ma być sztuką prowadzenia człowieka w pierwszych jego latach życia. Wychowawca zatem ma w okresie najpodatniejszym na wpływy zewnętrzne podać wychowankowi pewne zasady, wpoić je i tak utrwalić, aby one pozostały na całe życie przewodnią drogą wychowanka; wyrażając się inaczej — wychowanie ma tak urobić duszę młodzieńca, aby ona w każdem zagadnieniu życiowem znalazła możność rozwiązania i ustosunkowania się do niego w pewnej zawsze jednakowej t. zn. ściśle odznaczającej się, charakterystycznej formie. Wychowawca chcąc spełnić to zadanie, musiałby towarzyszyć krok w krok młodzieńcowi i bądź to odsłaniać mu stopniowo tajemnice życiowe, bądź też doradzać mu zajęcie odpowiedniej pozycyi przy wynurzającej się okoliczności t. zn. albo wprost sztucznie wywołać zjawisko życiowe i kontrolować sposób ustosunkowania się wychowanka do niego, albo czekać na samo zjawienie się tego i pomódz zająć stanowisko godne i odpowiadające ogólnym, przyjętym formom zwyczajowym.

Takim wychowawcą jednak człowiek być nie może. Nie może dlatego, że 1o nie zna wszystkich zagadnień życiowych, 2o wpływ wychowawczy kończy się z pewną chwilą i jest to obustronnem życzeniem tak wychowawcy jak i wychowanka, aby możliwie najprędzej stanąć samodzielnie. Rolę wychowawcy obejmuje w całości zatem potężny czynnik, którego wpływ się nie kończy nigdy i który mieści w sobie i zna wszystkie zagadnienia — a tym jest życie.

Trójkąt wychowawczy
196 Przedmioty

Opis

Książka papierowa
oprawa twarda

Wolańczyk Marian

urodził się 1 lutego 1888 roku w Cieszanowie w powiecie lubaczowskim, zmarł 20 czerwca 1961 roku w Bytomiu. Polonista, historyk literatury, bibliotekarz, dyrektor Biblioteki Akademii Lekarskiej w Zabrzu Rokitnicy, a następnie Biblioteki Głównej Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach.

1909 – po ukończeniu gimnazjum wstąpił na Uniwersytet Lwowski

1913 – uzyskał dyplom z zakresu filologii nowożytnej

1913–1939 – pracował w szkołach lwowskich

1920 – uczestniczył w walkach o Lwów w czasie ofensywy bolszewickiej

5 listopada 1921 – uzyskał stopień doktora filozofii Uniwersytetu Lwowskiego

Pracując z młodzieżą, prowadził drużyny skautów w szkole, organizował dla uczniów zajęcia w terenie i prowadził szkolenia wojskowe. Z ramienia szkół średnich wchodził w skład Komendy Skautowej we Lwowie.

Pracując z młodzieżą, prowadził drużyny skautów w szkole, organizował dla uczniów zajęcia w terenie i prowadził szkolenia wojskowe.

Z ramienia szkół średnich wchodził w skład Komendy Skautowej we Lwowie.

Należał do Spółki Akcyjnej Książnica-Atlas we Lwowie. Był członkiem licznych towarzystw.

1940–1941 – pracował w charakterze bibliotekarza w Instytucie Pedagogicznym

1941–1944 – był sekretarzem w Polskim Komitecie Opiekuńczym

Po wojnie osiadł na Śląsku. Od podstaw zorganizował bibliotekę Akademii Lekarskiej w Bytomiu z siedzibą w Rokitnicy, od marca 1950 Śląskiej Akademii Medycznej

1 marca 1958–1961 – zajmował stanowisko dyrektora Biblioteki Głównej Śląskiej Akademii Medycznej

Odznaczony: w 1958 roku Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Reprint wydania

1919 rok

Autor

Wolańczyk Marian

ISBN druk

978-83-8095-239-3

ISBN e-book

Objętość

35 stron

Wydanie

I, 2017

Format

A6 (120x160)

Oprawatwarda, szyta

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło