Wytyczne starszoharcerskie

Wytyczne starszoharcerskie

ISBN: 978-83-8095-717-6
28,57 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 30,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1946.
Reprint z 1939 r.
"Wytyczne starszoharcerskie"

Ilość

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1946.
Reprint z 1939 r. "Wytyczne starszoharcerskie".

Fragment publikacji:

Zjazd starszego harcerstwa, który się odbył w roku 1936 nad jeziorem Narocz, dał starszemu harcerstwu wytyczne ideowe, organizacyjne i programowe, określił bliżej obowiązki, które wypływają z prawa harcerskiego, nakazał zespolenie ruchu starszoharcerskiego przez zbliżenie się kręgów i prowadzenie wspólnej pracy w kuźnicy harcerskiej, uznał za konieczne skierować pracę starszoharcerską ku najpilniejszym zadaniom chwili obecnej, jak ku wzmocnieniu obronności Rzeczypospolitej, osiągnięciu i utworzeniu niezależności gospodarczej, ku podniesieniu poziomu kultury i oświaty szerokich mas ludności.

Próby lat 1936—38 pozwoliły nam stwierdzić, że kierunek wytycznych naroczańskich jest trafny. Wiemy o tym wszyscy: w kręgach, chorągwiach i Głównej Kwaterze. Skoro się tak utwierdziliśmy co do obranej drogi — podążamy nią raźno!

„Wytyczne Starszoharcerskie“ mają nam pomóc, przez wskazanie kierunku pracy starszoharcerskiej. Szczegółowy zaś program kręgu, czy środowiska starszoharcerskiego, zorganizowanego w kuźnicy, musi być opracowany samodzielnie, odpowiednio do potrzeb i możliwości miejscowych.

Cele, do których zmierzamy, są trudne do osiągnięcia, ale nie wolno nam od nich odstępować. Prowadzą one bowiem do rozwoju ruchu starszoharcerskiego, a w szczególności do zwiększenia jego przydatności w służbie Polsce.

Wydział Starszego Harcerstwa G. K. H.

197 Przedmioty

Opis

Książka papierowa
oprawa twarda

Główna Kwatera Harcerzy ZHP

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Reprint wydania

1939 rok

Autor

Główna Kwatera Harcerzy ZHP

ISBN druk

978-83-8095-717-6

ISBN e-book

Objętość

88 stron

Wydanie

I, 2019

Format

A6 (120x160)

Oprawatwarda, szyta

Z Konstytucji Rzeczypospolitej... 

Wstęp    

Rezolucje Zjazdu Starszego Harcerstwa n. jez. Narocz w 1936 r.    

Postawa ideowa    

Komentarz starszoharcerski do Prawa    

Jakie znaczenie ma komentarz? — hm. Ludwik Bar    

O niektórych cechach starszego harcerza — hm. W. Olbromska    

Kultura starszego harcerza — phm. A. Wasilewski    

Elementy programowe — phm. H. Kempisty    

Podstawa ruchu starszoharcerskiego — skauci — phm. Tadeusz Kwiatkowski    

Regulamin Kuźnicy Harcerskiej    

Regulamin Starszego Harcerstwa    

Dziedzictwo po przodkach jest w nas i wokół nas, w duszach i w rzeczach. Możemy wyobrażać je sobie, interpretować i oceniać na najrozmaitsze, niekiedy bardzo rozbieżne lub jawnie sprzeczne, sposoby, możemy nawet je przeklinać i ostentacyjnie się go wyrzekać, ale nie jesteśmy w stanie spowodować, żeby go – na dobre czy na złe – nie było. Jedni z nas chcą dziedzictwo uświęcać, inni wręcz przeciwnie, ale jedni i drudzy nieuchronnie je mają, chociaż – powtórzmy za Janem Assmannem – „jedna grupa pamięta przeszłość ze strachu przed odejściem od jej wzorów, inna ze strachu przed jej powtórzeniem”.

Jerzy Szacki, Tradycja


Od wydawcy

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” pojawiła się na rynku w 2014 roku, by umożliwić młodzieży i instruktorom harcerskim oraz badaczom dziejów ruchu harcerskiego dostęp do twórczych dokonań wybitnych postaci mających wpływ na kształt i rozwój harcerstwa i jego niepodważalny udział w odzyskaniu i obronie niepodległości kraju oraz patriotycznym wychowaniu wielu pokoleń młodzieży.

W serii „Przywrócić Pamięć” w latach 2014–2018 ukazały się 163 reprinty. To niezwykła dawka wiedzy historycznej, metodycznej, naukowej i literackiej. Starannie wydane książeczki, w wygodnym kieszonkowym formacie, pomogą w harcerskiej służbie, poznawaniu tradycji, odnowieniu zniszczonych pokoleniowych więzi i poczucia dumy z ponad stuletniej tradycji harcerskiego ruchu.

hm. Wojciech Śliwerski

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło